ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyDen obnovy samostatného českého státu
Mezinárodní a významné dny

Den obnovy samostatného českého státu

Už řadu let slavíme 1. leden nejenom jako Nový rok, ale také jako státní svátek. Den obnovy samostatného českého státu připomíná rozpad bývalého Československa, k němuž došlo na přelomu roku 1992 a 1993. 1. ledna 1993 vznikly ve střední Evropě dva nové samostatné státy, Česká republika a Slovenská republika.
Společný stát Čechů a Slováků měl různá jména a existoval 74 let, dva měsíce a tři dny. Rozdělení předcházela řada jednání o státoprávním uspořádání, o průběhu rozdělení, o měnové odluce, o státních symbolech a budoucí spolupráci. Bylo nutné uspořádat i mezinárodní vztahy; Československo například bylo v roce 1945 jedním z 51 zakládajících členů Organizace spojených národů (OSN), usilující o mírové soužití států celého světa. Po rozdělení země musely Česko i Slovensko požádat o přijetí do OSN jako nové členské státy. Česká republika se stala staronovým členem OSN 19. ledna 1993, 26. ledna 1993 byl poslední československý prezident Václav Havel zvolen prvním prezidentem České republiky.
100 tipů na novoroční procházku

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2024 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyjížďku vlakem?

Ani na Nový rok nezůstávejte doma

Ani na Nový rok nezůstávejte doma

Plánujete i na Nový rok vyrazit za zajímavostmi nebo památkami České republiky? Máme pro vás pár tipů na novoroční výlet, jak si užít Nový rok 2024 aktivně, s poznáním nebo odpočinkově při pohodových aktivitách.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Expozice Knihovny Václava Havla Kultura

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.