ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyJarní změna času ze zimního na letní – den, který je o hodinu kratší
Mezinárodní a významné dny

Jarní změna času ze zimního na letní – den, který je o hodinu kratší

Pravidelně každý rok si celá Evropa dvakrát ročně posouvá hodinové ručičky. Na jaře se mění zimní čas na letní čas, na podzim se letní čas mění na zimní. Letní čas používá většina Evropy a velká část Severní Ameriky, jinde se s ním setkáte výjimečně.
Při změně na letní čas se čas, daný příslušným časovým pásmem, posunuje se o jednu hodinu dopředu. Zatímco však podzimní změnu z letního času na zimní snášíme docela dobře, protože získáme hodinu navíc, s jarní změnou mnozí úporně bojují. Ruku na srdce, vstávat o hodinu dřív opravdu není nic příjemného.

Proč se ale čas mění? Jedním z důvodů bylo vyvážení délky dne a noci, což se týká většiny Evropy. Například v tropických oblastech by změna času neměla význam, jelikož dny i noci tam jsou stejně dlouhé. Zato pro Evropany to znamenalo více přirozeného světla po dobu běžné denní aktivity.

Hlavním a nejčastěji uváděným důvodem ale byla úspora paliv a elektřiny, která byla potřeba pro večerní osvětlení – jednoduchá rovnice tvrdila, že když lidé budou chodit spát o hodinu dřív, ušetří se energie i peníze. Možná to platilo v době, kdy se letní čas zavedl, ale v dnešní době je úspora kvůli změnám času zanedbatelná. Osvětlení představuje nevelkou část spotřeby energie a podle energetiků nemá změna času na spotřebu prakticky žádný vliv.

Navíc se stále hlasitěji ozývají odborníci s tím, že změna času není zdravá. Ať už si na podzim „sovy“ libují, že mohou spát o hodinu déle anebo naopak na jaře „skřivani“ jásají, že mohou vstávat o hodinu dřív, hodinový posun má negativní vliv na lidský biorytmus. Zejména jarní posun času, kdy o hodinu času přicházíme, způsobuje problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Podle statistik v době změny také stoupá počet dopravních nehod a spousta lidí popisuje při změnách času podobné příznaky jako při cestování na delší vzdálenosti přes několik časových pásem: únavu, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatnou paměť a poruchy koncentrace.

I když konec střídání času odhlasoval Evropský parlament již v roce 2019, jednotlivé státy se nedokázaly dohodnout, zda se budou řídit letním nebo standardním časem, nesprávně označovaným za zimní. Střídání letního a zimního času nás tak zatím čeká i v dalších letech.
Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Pozor, čeká nás změna času: během posledního říjnového víkendu se mění letní čas na zimní

Pozor, čeká nás změna času: během posledního říjnového víkendu se mění letní čas na zimní

Tak jako každý podzim nás čeká i letos posun času o jednu hodinu. Změna nastane v noci ze soboty 26. na neděli 27. října 2024, kdy se hodinová ručička posune o hodinu vzad, takže bude „o hodinu méně“ světla, ale zato si pospíme o hodinu déle. Proč pořád máme dva časy a jak si užít hodinku k dobru vám poradí Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: měření času a hodiny sluneční, vodní, přesýpací i náramkové

Věda a historie není nuda: měření času a hodiny sluneční, vodní, přesýpací i náramkové

Měření času je pro nás samozřejmost, ale dokážete zjistit kolik je hodin i bez hodinek, mobilů a dalších vychytávek? Jak lidé měřili čas předtím, než byly vynalezeny hodiny? A kdo vlastně rozhodl, že den bude mít čtyřiadvacet hodin? S Kudy z nudy se vypravte do muzeí hodin a hodinek a na další místa, kde se měří čas – minutu po minutě, hodinu po hodině.

100 tipů na procházku do přírody

100 tipů na procházku do přírody

Příjemné počasí láká k procházkám do přírody, do lesa, botanické zahrady či k horským túrám. Vydejte se Českem na netušená místa a za krásami české přírody po naučných stezkách, poznejte nejen čtyři národní parky ale i desítky a stovky dalších nečekaně krásných míst. Nechte se inspirovat krásami naší přírody a přeneste si radostnou náladu domů.

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Rádi trávíte volný čas aktivně a sport je váš největší kamarád? Co ale dělat, když venku je nevlídno a vy nechcete sedět doma? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za sportem a zlepšením fyzičky.

Užijte si jaro v Česku! 100 tipů, kam na jarní procházky

Užijte si jaro v Česku! 100 tipů, kam na jarní procházky

Jaro láká k jarním procházkám a novým zážitkům. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.