ÚvodČeská nejVědeckéPražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě
Vědecké

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.
Stanice v Praze-Klementinu se nachází v centru města a je umístěna na střeše Klementina, ve které sídlí Národní knihovna ČR. Mapuje klima centra města Prahy, které je značně odlišné od klimatu ostatních částí a značně odlišné od okrajových částí Prahy na tzv. pražských vrcholech.

Za počátek ucelené klementinské řady měření se tak považuje až rok 1775. K pravidelnému odečítání a měření teploty vzduchu sloužily tzv. "mannheimské hodiny", podle kterých se zapisoval průběh počasí vždy v 7, ve 14 a v 21 hodin během dne. Klementinská meteorologická stanice je díky své nejdelší řadě pozorování počasí považována za unikát v celé střední Evropě a dnes, kdy se stále častěji hovoří o změně klimatu, představuje více než 250letá řada měření ojedinělý zdroj informací.

Astronomická věž v Klementinu je vysoká 68 metrů a je z ní nádherný výhled na historické centrum Prahy do všech světových stran. Na vrcholu věže je usazena téměř dva a půl metru vysoká a 600 kilogramů těžká olověná postava Atlanta, který nese nebeskou sféru.
 

Rekordy z Klementina

Vůbec nejvyšší absolutní naměřená teplota +37, 8 °C tu byla zaznamenána 27. července 1983, nejnižší -27,6 °C 1. března 1785. Průměrná roční teplota za období 1971-2000 dosáhla 10,4 °C, což je o 0,4 °C více ve srovnání s roky 1961-1990. Průměrný roční srážkový úhrn v letech 1971-2000 byl 456,5 mm, tedy ve srovnání s obdobím 1961-1990 se snížil o 13,2 mm.

V zimním období je v  Klementinu mráz pouze při vpádech mrazivého vzduchu od severu či severovýchodu nejčastěji a sněhová pokrývka se zde vyskytuje výjimečně, zatímco na okrajích města může být teplota na -3°C či i níže a ležet tam i 10cm sněhu.
Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky Památky

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Od dubna 2023 je možné s kvalifikovaným průvodcem nahlédnout do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Procházka Prahou barokní

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Klementinum zve na novou prohlídkovou trasu

Klementinum zve na novou prohlídkovou trasu

Společnost Prague City Tourism ve spolupráci s Národní knihovnou ČR připravila v prostorách pražského Klementina nový prohlídkový okruh. Tzv. Barokní trasu je od dubna 2023 možné projít pouze s kvalifikovaným průvodcem, který zájemce zavede do unikátních prostor objektu včetně Barokní knihovny. K osmi objektům, o které Prague City Tourism v současnosti pečuje, se tak nyní připojila tato speciální turistická trasa, včetně Astronomické věže Klementina. Vstupenky na trasu je nejlepší zakoupit on-line.

Nenechte si ujít vzácné rukopisy v Klementinu!

Nenechte si ujít vzácné rukopisy v Klementinu!

Pražské Klementinum zve na návštěvu barokní Zrcadlové kaple, kde jsou do pátku 14. do neděle 16. ledna 2022 vystaveny originály středověkých rukopisů. Jedná se o nejvzácnější kusy, které má Národní knihovna ve svých fondech! Výstava je přístupná zdarma všechny tři dny od 10:00 do 18:00 hodin.

Korunou návštěvy Klementina je kouzelný výhled na Prahu

Korunou návštěvy Klementina je kouzelný výhled na Prahu

Klementinum vybudované na ploše dvou hektarů je jedním z největších stavebních komplexů v Evropě. K nejatraktivnějším bodům při prohlídkách Klementina náleží Astronomická věž, Zrcadlová kaple a Barokní knihovní sál. V rámci Mezinárodního roku astronomie je připraven zajímavý výklad se zaměřením na astronomickou problematiku – pro žáky a studenty zlevněné vstupné! Korunou návštěvy klementinských historických prostor je kouzelný výhled na Prahu z ochozu věže.

Cesta kolem světa začíná v Roztokách: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Cesta kolem světa začíná v Roztokách: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč v Roztokách? Protože právě tam si nyní prohlédnete zajímavou výstavu, kde poznáte glóbusy do nejmenších podrobností. Kromě toho vám poradíme, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům vyznačeným v terénu. Vezměte tam na procházku děti a kamarády, patří k vyhledávaným turistickým kuriozitám!

Prohlédněte si barokní knihovnu Klementina

Prohlédněte si barokní knihovnu Klementina

Barokní knihovna byla poprvé otevřena roku 1722 pro účely jezuitské univerzity, sídlící v Klementinu. Je zde uloženo přes 20 tisíc svazků převážně cizojazyčné teologické literatury, přicházející do Klementina od začátku 17. století až do nedávných časů. Prohlídky se konají denně v angličtině, česky je pouze jedna prohlídka, a to každou neděli v 11:00 hodin.