ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyMezinárodní den Alzheimerovy choroby
Mezinárodní a významné dny

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

Strašidlem dnešní doby jsou nemoci. V jejich čele vedle rakoviny stojí Alzheimerova choroba. Podle České alzheimerovské společnosti v České republice trpí Alzheimerovou chorobou 180 000 lidí, ale jejich počet se rok od roku neustále zvyšuje.
Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a vyhasínají jejich funkce. Způsobuje postupné zhoršení paměti, myšlení, řeči i běžných každodenních činností. Onemocnění bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti na každodenní pomoci jiného člověka. Jako první popsal symptomy tohoto onemocnění německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer (1864–1915). Jemu samotnému se ale tyto potíže vyhnuly, zemřel v jednapadesáti letech na srdeční selhání.

Příčiny Alzheimerovy choroby dosud nejsou objasněny a léčba je problematická. Proto je důležité se zaměřit na prevenci a na to, jak onemocnění předcházet. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pomáhá snižovat riziko vzniku demence zdravý životní styl s vyváženou stravou a dostatkem pohybu. Na Kudy z nudy najdete tipy, jak procvičit mozek i zajímavosti o mozku, spousty inspirativních podnětů nabízí i každoročně pořádaný Týden mozku. Festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách je součástí celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku, tradici této akce v České republice a založil profesor Josef Syka v roce 1998.
 
Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.

Oslavte Evropský den mozku tam, kde si jej báječně procvičíte

Oslavte Evropský den mozku tam, kde si jej báječně procvičíte

Evropský den mozku připadá každoročně na 11. března. Nenechejte své šedé buňky zahálet a udělejte jim radost v podobě výletu na místa, kde si mozek pěkně procvičíte. V nabídce najdete science centra, únikové a detektivní hry a další místa, která dají vašemu mozku pořádně zabrat.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

V kostelech, kaplích a kapličkách, na zvonech nebo na podstavcích soch světců občas objevíte zvláštní nápisy: některá písmena jsou větší, jiná chybí, případně narazíte na zkratky jako H.S.E. nebo D.O.M. Nerozumíte jim? Není divu: právě to jsou kryptogramy, tedy texty se skrytou informací, schovanou za některými písmeny.

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

7 věcí, které nevíte o... mozku

7 věcí, které nevíte o... mozku

Nejsložitější skládačka na Zemi je lidský mozek. Roste, pamatuje si i zapomíná, sní, vnímá, učí se, dá se trénovat a prý se blíží doba, kdy bude možná jeho transplantace. Nepředstavitelné? To je vlastně i jeho veličenstvo mozek jako celek. Pojďte se s ním seznámit!

Nejoblíbenější místa, kam celoročně mohou vyrazit rodiny s dětmi

Nejoblíbenější místa, kam celoročně mohou vyrazit rodiny s dětmi

Nevlídné počasí a plískanice nezastaví dětskou touhu po zábavě a nových dovednostech. Vyrazte tam, kde není nouze o hrátky ani poznání. Zajeďte si do zábavně-vědeckých parků, odkud se děti nebudou chtít vrátit domů, užijte si modely vláčků, podívejte se do Pekla anebo do Pradědova dětského muzea! Tipy, které vám dnes Kudy z nudy přináší, patří mezi oblíbená a většinou léty prověřená místa, kde se zabaví malí i velcí.

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.