ÚvodČeská nejOsobnostJosef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese
Osobnost

Josef Hoffmann – architekt a designér vídeňské moderny a secese

Architekt a designér Josef Hoffmann (15. prosince 1870, Brtnice – 7. května 1956, Vídeň) byl jednou z ústředních postav vídeňské moderny. Společně s Kolomanem Moserem založil Wiener Werkstätte, téměř 30 let fungující umělecké řemeslné dílny usilující o obnovu výtvarných a technických kvalit tehdejších výrobků. Pro tyto dílny pracovali nejlepší soudobí designéři a jejich výrobky vnášely do života zákazníků i svých tvůrců nevídanou krásu a eleganci.
Architekt a designér Josef Hoffmann se narodil za Rakouska-Uherska v Brtnici na Vysočině a prožil pět různých politických období od habsburské monarchie až po druhou republiku. Byl rovněž spoluzakladatelem Svazu rakouských umělců – Secession a německého a rakouského Werkbundu, a svůj osobitý vkus a estetické cítění dokázal předat i několika generacím studentů vídeňské umělecké školy. Především ale byl architektem: podle jeho návrhu byla postavena řada dodnes stojících budov jako dům Poldi na Kladně, Palác Stoclet v Bruselu, Sanatorium Purkersdorf ve Vídni a řada soukromých rezidencí, domů a vil. Navrhl také rakouský pavilon pro bienále v Benátkách v roce 1934. Budovy většinou navrhoval včetně interiérů od tapet a grafik přes nábytek a skleněné a porcelánové servisy až po drobné doplňky a dekorace. Drtivá většina exponátů se zachránila, i když bohužel téměř žádný z předmětů se dnes už nevyrábí. Výjimkou jsou židle 811 od české nábytkářské značky Ton anebo příbory od italské značky Alessi.

S jeho dílem se seznámíte v rodném domě, o který pečuje Moravská galerie, anebo ve Vídni, v Muzeu užitého umění / Museum für angewandte Kunst/Gegenwartskunst, zkráceně také MAK.
 
Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Přírodu a tradiční památky, skvosty zapsané na seznamu UNESCO, zoologickou zahradu v Jihlavě či westernové městečko Šiklův mlýn při deštivém počasí můžete vyměnit za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete.

Brtnice

Brtnice

Město Brtnice leží na Vysočině, v údolí stejnojmenné říčky mez Jihlavou a Třebíčí. Hlavním magnetem pro turisty je rodný dům architekta Josefa Hoffmanna, ale líbit se vám bude i historické centrum se zámkem, renesanční radnicí a dvěma barokními mosty; ty se dokonce dostaly i do městského znaku.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře.

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

S osobností na procházku: po Brtnici na Vysočině s architektem a designérem Josefem Hoffmannem

Bez českého architekta a designéra Josefa Hoffmanna (1870–1956) by vídeňská secese neměla svůj skvělý zvuk a pověst. Rodák z Brtnice nejenže patřil k nejvýznamějším architektům první poloviny 20. století, ale byl také uměleckým partnerem Gustava Klimta. Výstavy jeho děl jsou spolehlivým lákadlem četných zahraničních galerií, jen v České republice není Hoffmann zdaleka tak známý, jak by si zasloužil.

Historickým městem roku je Brtnice

Historickým městem roku je Brtnice

Historickým městem roku 2018 se stala Brtnice na Vysočině. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 16. dubna 2019 na Pražském hradě u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny Kultura

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna Kultura

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Berlova vila v Bruntále Památky

Berlova vila v Bruntále

V průběhu své historie prošla vila mnoha úpravami a sloužila mnoha účelům. Nyní se zde nachází centrum neziskových a charitativních aktivit.