ÚvodČeská nejOsobnostJosef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století
Osobnost

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.
Josef Mysliveček pocházel z rodiny bohatého pražského mlynáře. Narodil se zřejmě v Sovových mlýnech na Kampě, dnešním sídle Musea Kampa, s rodiči se později přestěhoval do domu U modré lodi či U košíku v Melantrichově ulici na Starém Městě. Tam jej připomíná busta a pamětní deska.

Josef společně se svým dvojčetem Jáchymem absolvoval gymnázium u jezuitů v Klementinu, oba bratři se vyučili mlynářskému řemeslu a v roce 1761 byli prohlášeni mistry. Zatímco Jáchym pokračoval v otcově řemesle, Josefa zlákala hudba. Na housle hrál od dětství, později studoval kompozici, složil první skladby a v roce 1763 odjel do Benátek. Studoval u skladatele Giovanniho Pescettiho (1704–1766) a italské operní publikum záhy okouzlil svým uměním. Během dalších deseti let se stal hvězdou první velikosti; složil třicet oper, deset oratorií, symfonie, koncerty, ouvertury a řadu komorních a chrámových skladeb. Mnohé se nedochovaly anebo dosud nebyly objeveny, víme však, že Myslivečkova hudba zněla v Římě, Neapoli, Miláně, Benátkách, Florencii, Parmě, Boloni či Turíně a všude sklízela velké ovace.

Mysliveček se několikrát vrátil do rodné Prahy; v roce 1768, kdy přijel vyřídit pozůstalost po své matce, byl uvítán s poctami a s velkým úspěchem uvedl svou operu Semiramide riconosciuta / Semiramis znovu poznaná. Během své kariéry se také několikrát setkal s Wolfgangem Amadeem Mozartem (1756–1791), který jej velmi obdivoval.

Na pozvání bavorského vévody Maxmiliána I. odjel Mysliveček v roce 1777 do Mnichova, kde slavil úspěch s oratoriem Abraham a Izák. Při zpáteční cestě do Itálie se však kočár s Myslivečkem převrhl, a skladatel strávil delší dobu v nemocnici. Opustil ji až po roce, vinou nešikovných lékařů se znetvořeným obličejem, přes který po zbytek života nosil masku. Zemřel v pouhých třiačtyřiceti letech, nemocný, chudý a pronásledovaný pověstmi o nezřízeném životě a pohlavní chorobě. Kněz z římského kostela San Lorenzo in Lucina, kde byl pohřben, podle jeho tváře odhadl, že mu bylo pětašedesát let.

Už na konci 19. století osudy Josefa Myslivečka inspirovaly spisovatele Jakuba Arbese k romanetu Il divino Boemo. V roce 2015 o něm režisér Petr Václav natočil dokument Zpověď zapomenutého, na kterou navázal filmem Il Boemo. Snímek se natáčel nejenom v Itálii, ale také v klášteře v Doksanech, na zámcích v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Bučovicích, v Martinickém paláci a Stavovském divadlePraze. Hlavní roli slavného a obdivovaného barokního skladatele si zahrál Vojta Dyk.
České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.