ÚvodČeská nejOsobnostMarta Kubišová – zpěvačka nejznámějšího protestsongu roku 1968
Osobnost

Marta Kubišová – zpěvačka nejznámějšího protestsongu roku 1968

Zpěvačka Marta Kubišová (* 1. listopadu 1942 České Budějovice) je výjimečná osobnost české hudby. Její píseň Modlitba pro Martu se po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 stala symbolem národního odporu. Řadu let kvůli tomu měla zakázané natáčení desek i koncerty, a dokonce se kvůli ní falšovaly výsledky populární ankety Zlatý slavík.

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu (oficiální video)

Marta Kubišová se narodila v Českých Budějovicích, v deseti letech se s rodiči přestěhovala do Poděbrad. Sice chodila na klavír, ale místo vážně hudby nakonec dostala přednost ta, kterou hrály západní rozhlasové stanice. Po maturitě nemohla kvůli třídnímu původu studovat vysněnou medicínu, proto začala pracovat v poděbradských sklárnách Crystal Bohemia a zároveň o víkendech zpívala s lázeňským orchestrem a taneční kapelou v blízkém Nymburce na takzvaných čajích. Cestu na pódia jí otevřel úspěšný konkurz do pardubického divadla Stop; pak následovalo plzeňské divadlo Alfa a pak už Praha, divadlo Rokoko a soubor, v němž se potkala s Waldemarem Matuškou, Václavem Neckářem, Helenou Vondráčkovou či Pavlínou Filipovskou. Marta vzápětí nazpívala své první hity, za duet s Helenou Vondráčkovou Oh, Baby, Baby v roce 1966 obě získaly stříbrnou Bratislavskou lyru. Ve stejném roce také poprvé vyhrála Zlatého slavíka.

Před Martou se otvíral svět, ale komunistický režim dveře rychle přibouchl: její bratr emigroval a píseň Modlitba pro Martu (skladatel Jindřich Brabec a textař Petr Rada), původně natočená pro seriál Píseň pro Rudolfa III., se v roce 1968 stala symbolem odporu a protiokupačním protestsongem.

Martina kariéra skončila: desky už vyjít nesměly, třetího Zlatého slavíka za rok 1969 směla převzít pouze v redakci časopisu Mladý svět. Přestože v následujícím roce už vystupovat nesměla, v anketě Zlatý slavík 1970 vyhrála kategorii zpěvaček. Režim výsledky zfalšoval tak, že se sloučením kategorií stal jediným vítězem Karel Gott. Marta tak cenu obdržela dodatečně po téměř dvaceti letech na koncertu v Lucerně v roce 1990.

Během normalizace jí režim nejenom bránil ve vystupování, ale i v obstojném zaměstnání. Nevyšla jí ani manželství s režiséry Janem Němcem a Janem Moravcem. Marta se stýkala s disentem, mimo jiné s Václavem Havlem a jeho přáteli, v roce 1977 podepsala Chartu 77 a stala jednou z mluvčích iniciativy. Teprve na začátku 80. let sehnala místo sekretářky v podniku Výstavby hlavního města Prahy.

Její velký comeback přišel v listopadu 1989: Kubišová se stala jednou z tváří sametové revoluce a Modlitba pro Martu její neoficiální hymnou. Zpěvačka začala znovu koncertovat a natáčet desky, zpívala ve světě, moderovala adventní koncerty a láska ke zvířatům vyústila v účinkování v televizním cyklu Chcete mě? Získala také řadu ocenění, například v roce 1995 od prezidenta Havla státní vyznamenání Medaili Za zásluhy II. stupně a v roce 2012 francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie, hodnost Rytíř za vynikající přispění k politické svobodě. V roce 2017, kdy ukončila pěveckou kariéru, její zásluhy ocenily i rodné České Budějovice.
 

Ubytování a restaurace

Ubytování
Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jihočeský kraj
Ubytování
Hotel U Tří hrušek

Hotel U Tří hrušek

České Budějovice, Jihočeský kraj
Gurmánská turistika
Café Datel

Café Datel

České Budějovice, Jihočeský kraj
Ubytování
Hotel v Centru

Hotel v Centru

České Budějovice, Jihočeský kraj
Gurmánská turistika
Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon České Budějovice

České Budějovice, Jihočeský kraj