ÚvodČeská nejOsobnostSigmund Freud – světově nejvýznamnější psycholog
Osobnost

Sigmund Freud – světově nejvýznamnější psycholog

Příborský rodák Sigmund Freud (6. května 1856, Freiberg/Příbor – 23. září 1939, Londýn), tvůrce vědecké psychoanalýzy, je světově proslulým psychologem. Ve své vědecké činnosti a klinické praxi se Freud zaměřil na studium nevědomí. U svých nemnoha pacientů praktikoval léčbu pomocí hypnózy, snažíl se dopátrat příčin hysterie. V roce 1896 poprvé použil pojmu „psychoanalýza“, kterou definuje jako vědu, snažící se vypátrat utajené duševní děje v podvědomí a též pudové impulsy, které je vyvolávají.
Příborský rodným jménem Sigismund Šlomo Freud byl lékař-neurolog, psycholog a zakladatel psychoanalýzy. Narodil se v německy mluvící židovské rodině pocházející z Haliče. Během jeho dětství se rodina přestěhovala do Vídně, kde prožil takřka celý život. Zemřel v emigraci v Londýně, kam se krátce před smrtí uchýlil před nastupujícím nacismem.

Proslul především jako zakladatel psychoanalýzy. Zabýval se elektroléčbou, hypnózou, problematikou neuróz, sugescí i dalšími problémy. Přišel na to, že u člověka existuje konstantní množství tzv. psychické energie, která, nenajde-li ventil, je zadržena a projeví se jako patologický příznak. Nejslavnější je jeho teorie, že v pozadí naprosté většiny lidských problémů je sex. V Příboře naleznete Pamětní síň S. Freuda, která přibližuje život a dílo S. Freuda a historii Společnosti S. Freuda v Příboře. Před jeho rodným domem objevíte jednu z nejoriginálnějších soch u nás – měděnou vyšetřovací pohovku.
Výlet na hrad Hukvaldy: za vílami a liškou, která plní přání

Výlet na hrad Hukvaldy: za vílami a liškou, která plní přání

K čemu byl vílám hrad? Pověst o založení Hukvald to neřeší, zkrátka podle lidových povídaček hrad založily húkalky, zvláštní druh místních lesních bytostí, které s oblibou houkaly a pokřikovaly na noční chodce. Samozřejmě to bylo trochu jinak a jméno hradu se dá vyluštit ve jméně jeho skutečných zakladatelů, porýnských hrabat Hückeswagenů.

Užijte si Beskydy za každého počasí

Užijte si Beskydy za každého počasí

I zkušený turista ví, že není každý den posvícení. Může se stát, že si vyjedete s rodinou do Beskyd a počasí nebude úplně ideální pro venkovní turistiku. Není vůbec třeba zoufat, i deštivé dny se dají strávit objevováním na plný plyn.

Nejlepší sochy na hraní, focení, sedání a prolézání

Nejlepší sochy na hraní, focení, sedání a prolézání

Freudovo kanape, lavička se Švejkem, muzikanti, Marťan nebo tajemný komtur, to všechno jsou umělecká díla, která přitahují pozornost – a zároveň lákají k tomu, abyste si je přizpůsobili k obrazu svému. Můžete si přisednout, vyfotit se s některou sochou v objetí anebo si dokonce chvilku odpočinout.

Naučná trasa městské památkové rezervace Příbor Příroda

Naučná trasa městské památkové rezervace Příbor

Ve městě Příbor jsou umístěny nové originální informační tabule a směrníky, které vyrobili kováři z umělecké školy v Ostravě. Turisty provedou po nejdůležitějších památkách města.

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře Kultura

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

V rodném domě Sigmunda Freuda se nachází expozice pravnučky zakladatele psychoanalýzy, paní Jane McAdam Freud. Výstava není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale je moderním uměleckým znázorněním psychoanalytických symbolů.

Piaristický klášter v Příboře Kultura

Piaristický klášter v Příboře

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.

Okolo Štramberka na kole za Sigmundem Freundem

Okolo Štramberka na kole za Sigmundem Freundem

Projeďte se na kole do podhůří Beskyd, cestou si můžete prohlédnout Štramberskou trúbu, zámecký park v Bartošovicích se staletými stromy nebo město Příbor s muzeem Sigmunda Freuda. Trasu lze absolvovat samozřejmě i autem.

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře Památky

Měděná pohovka Sigmunda Freuda v Příboře

Před rodným domem Sigmunda Freuda v Příboře objevíte jednu z nejoriginálnějších soch u nás – měděnou vyšetřovací pohovku, která je symbolem a „pracovním nástrojem“ mnoha analyticky orientovaných psychiatrů a psychologů.

13. 12.
Černá hodinka

Černá hodinka

Příbor, Moravskoslezský kraj
14. 12.
Setkání betlemářů

Setkání betlemářů

Příbor, Moravskoslezský kraj
4. 6.31. 3.
Tma jak v pytli

Tma jak v pytli

Příbor, Moravskoslezský kraj
27. 12.
Martin Chodúr  – Hlas Vánoc

Martin Chodúr – Hlas Vánoc

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj
7. 1.
Hradišťan & Jiří Pavlica

Hradišťan & Jiří Pavlica

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj
26. 4.
ČEZ RunTour Kopřivnice 2025

ČEZ RunTour Kopřivnice 2025

Kopřivnice, Moravskoslezský kraj
2. 1.15. 12.
Zdeněk Burian a jeho svět ve Štramberku

Zdeněk Burian a jeho svět ve Štramberku

Štramberk, Moravskoslezský kraj
1. 12.
Ondřejská pouť na hradě Hukvaldy 2024

Ondřejská pouť na hradě Hukvaldy 2024

Hukvaldy, Moravskoslezský kraj