ÚvodČeská nejOsobnostSvatá Ludmila – první česká světice
Osobnost

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila (asi 860 – 15. září 921, hradiště Tetín) byla vůbec první česká svatá. Stala se patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů. Její svátek se slaví 16. září, atributy svaté Ludmily jsou dlouhý plášť, knížecí čapka, korunka a závoj, jímž byla uškrcena.
Podle jedné verze bylo domovem svaté Ludmily Srbsko, podle druhé byla dcerou Slavibora, knížete sídlícího buď v Mělníce nebo v dnešní Lužici. Stala se manželkou prvního známého Přemyslovce, knížete Bořivoje I., a společně s ním přijala křesťanství. Traduje se, že byli pokřtěni při své cestě na Moravu roku 882 přímo sv. Metodějem nebo některým z jeho žáků.

Knížecí pár sídlil na Levém Hradci, který je dnes součástí města Roztoky. Ludmila s Bořivojem tu založili kostel sv. Klimenta, s jejich osudy jsou spojená i další přemyslovská hradiště rodícího se středověkého státu, od Pražského hradu přes Budeč a Tetín až po Starou Boleslav.

Během čtrnácti let manželství Ludmila porodila nejméně šest dětí. Když kolem roku 889 ovdověla, neodešla do ústraní, ale dál se účastnila veřejného dění a zastupovala své nedospělé syny Spytihněva (875–915) a Vratislava (asi 888–921), dokud se neujali vlády. Po jejich smrti se stala vychovatelkou vnuka Václava. Spory o výchovu či o politickou moc vedly ke konfliktu se snachou Drahomírou, která nechala svou tchyni zabít. Najatí vrahové Ludmilu na Tetíně uškrtili jejím vlastním závojem. Když se její vnuk Václav ujal vlády, nechal ostatky své babičky převézt do Prahy a uložil je do baziliky sv. Jiří na Pražském hradě.

Oficiálně byla Ludmila svatořečena v letech 1143–44 a kult sv. Ludmily i sv. Václava se staly opěrnými body přemyslovské dynastie. V Mělníce, kde kněžna podle legendy založila první vinici, po ní pojmenovali víno, svatou Ludmilu připomíná řada kostelů, kaplí a soch. Známá je ta, která stojí v Praze na Karlově mostě, svatá Ludmila stojí také na pomníku sv. Václava na pražském Václavském náměstí; babička na svého vnuka „dohlíží“ po jeho pravici, doplňují je svatí Vojtěch, Prokop a Anežka Česká.
Kostel svatého Jana Nepomuckého v Tetíně Památky

Kostel svatého Jana Nepomuckého v Tetíně

Kostel svatého Jana Nepomuckého v Tetíně byl původně zasvěcen sv. Michaelu Archandělovi. Jde o středověkou stavbu románského původu, která byla v 17. století přestavěna v barokním slohu. Areál kostela se hřbitůvkem obklopuje ohradní zeď s masívní vstupní branou.

Kostel sv. Ludmily na Tetíně Památky

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. století. Interiér kostela je jednolodní s plochou klenbou a kamenným barokním oltářem.

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin Památky

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Tesaři, kuchaři, policisté, hasiči, cukráři, hostinští, malíři, lékárníci a další profese: ti všichni mají své ochránce a patrony. Na Kudy z nudy jsme zkusili vypátrat ty nejznámější i zapomenuté. Pojďte se s nimi seznámit a zjistit, kdo drží ochrannou ruku nad vaším koníčkem nebo zaměstnáním!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?

Putování za svatou Ludmilou na Tetín, Levý Hradec a do Roztok

Putování za svatou Ludmilou na Tetín, Levý Hradec a do Roztok

Poutě, Královský průvod, pochod, několik stezek i nová vyhlídka se sochou letos připomenou památku svaté Ludmily. Její osudy jsou inspirující i po staletích, oslavy a vzpomínkové akce vyvrcholí v roce 2021, kdy uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se tam podívat s portálem Kudy z nudy.

Praha je bohatší o novou baziliku – stal se jí kostel sv. Ludmily na Vinohradech

Praha je bohatší o novou baziliku – stal se jí kostel sv. Ludmily na Vinohradech

Kostel svaté Ludmily v Praze na Vinohradech získal od papeže Františka titul menší baziliky. Po devatenácti letech tak v hlavním městě přibyl pátý kostel, který se může nazývat "Basilica minor". V Česku je celkem šestnáct takovýchto chrámů. Jde o čestný titul chrámu, který udílí přímo papež významným kostelům. Na světě má tento titul 1861 kostelů.

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

Svatou Ludmilu známe jako patronku českého národa. Stála u počátků našeho státu, položila základy křesťanství v Čechách a jako manželka knížete Bořivoje I. a matka knížat Spytihněva a Vratislava se stala zakladatelkou vládnoucí dynastie Přemyslovců. V roce 2021 uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místa spojená s jejím životem.

Kostel sv. Kateřiny Tetín Památky

Kostel sv. Kateřiny Tetín

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské stojí v těsné blízkosti kostela sv. Ludmily, od něhož je vzdálen pouze několik metrů. Jedná se o prostou románskou stavbu z počátku 12. století, ale může stát na místě staršího předchůdce, např. kostela, jehož existence se předpokládá již v době Ludmilina života.

Hradiště Tetín Památky

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Průvodcovské služby na Tetíně Životní styl

Průvodcovské služby na Tetíně

Pokud máte zájem o prohlídku kostelů, návštěvu galerie výtvarných děl i malebného okolí, jsme vám k dispozici. Běžná prohlídka trvá 60 min., její trvání a cenu lze individuálně domluvit s našimi průvodci.

Vyhlídková trasa Tetínské vyhlídky II Příroda

Vyhlídková trasa Tetínské vyhlídky II

Nad Tetínem u Berouna naleznete dva vyhlídkové okruhy. Ten druhý nabízí panoramatické výhledy, které komentují výkladové tabule s informacemi o místních zajímavostech. Na stezce se pokocháte především rozhledy především na Tetín, Beroun a okolní krajinu.

23. 12.
Betlémské světlo v Berouně

Betlémské světlo v Berouně

Beroun, Středočeský kraj
1. 1.
Novoroční pochod Stezkou Vojty Náprstka

Novoroční pochod Stezkou Vojty Náprstka

Beroun, Středočeský kraj
1. 12.22. 12.
Berounský advent 2024

Berounský advent 2024

Beroun, Středočeský kraj
30. 11.
Adventní jarmark v Berouně

Adventní jarmark v Berouně

Beroun, Středočeský kraj
26. 10.29. 12.
Český kras a jeho lidé

Český kras a jeho lidé

Beroun, Středočeský kraj
13. 9.14. 9.
Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2025

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2025

Beroun, Středočeský kraj
15. 11.19. 1.
Kluziště na Husově náměstí v Berouně

Kluziště na Husově náměstí v Berouně

Beroun, Středočeský kraj
30. 11.
Jarmark v Berouně

Jarmark v Berouně

Beroun, Středočeský kraj
Památky
Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Tetín, Středočeský kraj
Památky
Kostel sv. Kateřiny Tetín

Kostel sv. Kateřiny Tetín

Tetín, Středočeský kraj
Příroda
Tetínské vyhlídky

Tetínské vyhlídky

Tetín, Středočeský kraj
Kultura
Muzeum Tetín

Muzeum Tetín

Tetín, Středočeský kraj
Památky
Hradiště Tetín

Hradiště Tetín

Tetín, Středočeský kraj