ÚvodAktualitySeznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?
Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Poslechněte si audio verzi článku
Tesaři, kuchaři, policisté, hasiči, cukráři, hostinští, malíři, lékárníci a další profese: ti všichni mají své ochránce a patrony. Na Kudy z nudy jsme zkusili vypátrat ty nejznámější i zapomenuté. Pojďte se s nimi seznámit a zjistit, kdo drží ochrannou ruku nad vaším koníčkem nebo zaměstnáním!
Jedním z nejuniverzálnějších patronů je sv. Jan Nepomucký, nejznámější český světec. Kvůli domnělému utonutí se jeho sochy často staví na mostech – připomeňme alespoň toho nejslavnějšího svatého Jana z pražského Karlova mostu. Svatý Jan je už stovky let patronem všech řemesel, která mají něco společného s vodou, od mlynářů přes voraře a ledaře až po rybáře a další lidi od vody. Protože díky jezuitům a misionářům získal věhlas po celém světě, například ve Španělsku se také stal patronem námořní pěchoty. A jak na tom jsou další profese a další svatí?

  • Bednáři, zahradníci a všichni lidé pracující s vínem: jejich patronem je svatý Urban. Podle legendy se při svém pronásledování ukryl na vinici, kde se ho ujali vinohradníci a vinaři. Víno, které křesťanská nauka ztotožňuje s krví Ježíše Krista, měl ve velké úctě a vykonal i četné zázraky. Jednou například své pronásledovatele zahnal krupobitím, ale vinné révě se nic nestalo. Urban také pomáhá alkoholikům a chrání úrodu před bouřkami, mrazem, snětí a plísněmi. V řadě vinařských obcích narazíte na Urbanovy sochy nebo kapličky, tuzemští vinaři ale mají ještě jiného mocného ochránce, a to svatého Václava, hlavního patrona českých zemí. Kaple u Velkých Bílovic je zasvěcená dokonce několika svatým současně, a to sv. Cyrilovi, Metodějovi, Václavovi a Urbanovi.
  • Elektrikáři, radiomechanikové a rentgenologové, vojáci a bankovní úředníci: jejich patronem je svatý Michael. Podle lidové tradice s plamenným mečem v ruce střežil cestu do rajské zahrady ke stromu života, a tak se stal patronem všech, kteří pracují s nebezpečnými věcmi, které podobně jako plamenný meč srší a vydávají či přenáší energii.
  • Hasiči, kominíci a zedníci: jejich ochráncem je svatý Florián. Bývá zobrazován ve zbroji římského vojína s mečem a korouhví, jak vylévá vodu z vědra na hořící dům, a připomíná se tak jeho čin, kdy prý modlitbou odvrátil plameny a zkázu. Kapli sv. Floriána objevíte například v Kladně.
  • Hodináři, motorkáři, rybáři a všichni, kdo pracují s kovem, především zámečníci, soustružníci a kováři: jejich patronem je svatý Petr, legendární strážce nebeské brány. Proč je patronem všech, kteří pracují s kovem? Ve vězení prý byl spoután dvěma řetězy, které mu pak zázračně spadly z rukou.
  • Horníci, dělostřelci a pyrotechnici: svatá Barbora je uctívána jako ochránkyně proti smrti bleskem, požáry a vůbec před rizikem náhlé či násilné smrti. Proto je patronkou havířů, dělostřelců, pyrotechniků, architektů a dalších rizikových povolání, a rovněž dětí. Nejznámější z chrámů zasvěcených této oblíbené svaté je kostel sv. BarboryKutné Hoře.
  • Hudebníci, zejména pak varhaníci a další hráči chrámové hudby: jejich patronkou je svatá Cecílie – prý proto, že na výjevech jejího mučení bývají zobrazené trubky, připomínající varhanní píšťaly. Protože ale dívka byla odsouzena k smrti ve vařící lázni (a nic se jí nestalo), šlo spíš o trubky s párou a horkou vodou. Cecílie se ovšem stala patronkou všech, kdo hrají na varhany, kteří při tom zpívají i těch, kteří tyto královské nástroje staví.
  • Jezdci, střelci, lovci a myslivci: jejich patronem a také symbolem lovecké cti, pokory a poctivosti je svatý Hubert. Bývá také patronem řezníků a kožešníků, a lidé se k němu modlili jako k ochránci před psím kousnutím či hadím uštknutím nebo nehodě na lovu. Kaple svatého Huberta najdete hlavně tam, kde se v minulých staletích odehrávaly opulentní lovy a lovecké slavnosti, třeba na bývalém panství LichtenštejnůLednicko-valtickém areálu.
  • Kuchaři a kuchařky, lidé pracující v gastronomii a oblasti ubytování, ženy v domácnosti, hospodyně i au-pair: jejich patronkou je svatá Marta, sestra Lazara a Marie. V jejich domě býval častým hostem Ježíš, ale zatímco Marie sedávala u jeho nohou a zbožně poslouchala, Marta měla kolem vzácné návštěvy spoustu práce. Sám Ježíš ji nabádal, aby se tolik nedřela, protože na světě jsou důležitější věci než být dokonalou hospodyňkou. Atributy svaté Marty často bývají vařečka, naběračka, kotlík či jiné kuchyňské náčiní, a poněkud překvapivě také drak. Ten podle legendy ohrožoval francouzské město Tarascon, ale svatá Marta ho zkrotila modlitbou a město tak osvobodila.
  • Lékárníci, drogisté, bojovníci a poutníci: jejich ochráncem je svatý Jakub, nazývaný Starší či Větší, syn rybáře Zebedeuse a jeho ženy Salome. Jakub patřil společně se svatými Janem a Petrem k lidem, kteří stáli Ježíšovi po boku při nejvýznamnějších chvílích jeho života. Po Ježíšově smrti se stal prvním z apoštolů, který podstoupil mučednickou smrt. Kromě patronátu nad celou řadou profesí svatý Jakub pomáhá také při revmatismu a artritidě a je záštitou dobrého počasí a hojné úrody. Někdy bývají patrony lékárníků také svatí Kosma a Damián.
  • Lékaři, chirurgové, malíři a další umělci: ti všichni vzývají jako svého patrona svatého Lukáše. Původním povoláním byl lékař, napsal třetí knihu Nového zákona a pokračování evangelia, které vypráví o raných dějinách církve, a údajně namaloval několik obrazů Panny Marie. Protože je rovněž ochráncem dobytka, za svého patrona jej někdy považují i řezníci.
  • Pošťáci, listonoši a lidé z rozhlasu: jejich patronem je archanděl Gabriel. Na zem přinášel z nebe dobré zprávy: narození dítěte zvěstoval nejenom Panně Marii, ale i Zachariášovi a jeho manželce Alžbětě. A má to přiklepnuté oficiálně: podívejte se o kousek dál na bod Televize!
  • Řezníci: tato profese má několik patronů a jedním z nich je svatý Jiří. Často bývá zobrazovaný jako rytíř na koni, bojující s drakem. Drak ovšem nesymbolizuje maso, ale spíš pohanské mýty, které Jiří coby plukovník v císařském římském vojsku a vzorný křesťan s přehledem potíral.
  • Skláři, sklenáři, brusiči skla, švadleny a krejčí, advokáti, vrátní a kočí: jejich ochránkyní je svatá Lucie. Pomáhá také při očních nemocech a ochraňuje děti a nevidomé. Oblíbená je hlavně ve skandinávských zemích, kam se za svatou Lucií můžete podívat v seriálu #světovéČesko.
  • Televize: oficiální patronkou televize a všech lidí, kteří v televizním vysílání pracují, je svatá Klára. Když byla v roce 1252 nemocná a upoutaná na lůžko, prý viděla a slyšela štědrovečerní mši, která se konala ve stejnou dobu o několik kilometrů dál. Za patronku televize ji prohlásil papež Pius XII. v roce 1958, podobně jako o pár let dřív byl svatý Gabriel prohlášen za ochránce telekomunikací.
  • Teologové, spisovatelé, novináři, knihkupci, knihtiskaři, vazači knih a výrobci papíru: jejich patronem je sv. Jan Evangelista, svatý, který měl zvláštní místo po boku Ježíše Krista. Jan jako jediný z apoštolů stanul pod jeho křížem a nakonec byl pověřen opatrováním Panny Marie. Po Ježíšově smrti sepsal čtvrté kanonické evangelium (proto se mu říká Evangelista), a také knihu Zjevení, známou pod jménem Apokalypsa. Kromě ochrany profesí spojených s literárním nadáním je Jan také ochráncem přátelství a pomáhá při otravě, popáleninách, bolesti nohou a epilepsii.
  • Tesaři, truhláři, dřevorubci, stavbaři, inženýři a zedníci: jejich patronem je sv. Josef, pěstoun Ježíše Krista. O tom, že byl tesařem, se zmiňuje evangelium sv. Marka. Svatý Josef je rovněž ochráncem dětí a mládeže, panenství, křesťanských rodin a umírajících. Bývá zobrazován s lilií, pastýřskou holí nebo tesařským nářadím v ruce, od roku 1654 patří mezi patrony království českého a z toho vychází i obliba křestního jména Josef v českých zemích.
  • Učitelé, studenti, žáci, hrnčíři a koláři: jejich patronem je svatá Kateřina Alexandrijská. Bylo jí pouhých osmnáct let, když veřejně protestovala u císaře proti uctívání model. Jak píší její životopisci, císař proti ní postavil padesát filosofů, ona je však svou logikou všechny překonala. Bývá zobrazována s mučednickým kolem a mečem: když se ozubené kolo při jejím mučení rozpadlo, nakonec ji sťali. Právě kvůli kolu a jeho tvaru je patronkou profesí, které pracují i s koly a hrnčířskými kruhy, od mlynářů až po hrnčíře. Patronem studentů někdy bývá i svatý Mikuláš.
  • Vojáci: jejich ochráncem je svatý Martin, muž, který věrně a svědomitě vykonával vojenskou službu. Je také patronem Svatomartinských vín a vinařů. Když totiž opustil armádu a nechal se pokřtít, žil ve vinařském kraji jako poustevník. Místní si přáli, aby přijal titul biskupa, ale Martin se zdráhal a schoval se mezi husami. Nepomohlo mu to, husy ho svým rozhořčeným kejháním prozradily, a za trest tak dodnes končí na pekáčích. Paradoxně ovšem svatý Martin je ochráncem domácích zvířat i abstinentů.
 
Nenašli jste svého patrona? Možná ho najdete v našem dalším stručnějším výčtu:
  • Svatý Kryštof je patron řidičů a policistů.
  • Svatá Anežka Česká je patronka plynařů, protože prý při budování dnešního Anežského kláštera nechala zřídit první teplovzdušné kanály.
  • Svatý Bartoloměj, který byl zaživa stažen z kůže a poté sťat, se stal patronem koželuhů.
  • Svatý Vít je patronem houbařů, protože v době jeho svátku zkrátka rostou.
  • Svatí Prokop a Ambrož jsou patroni všech včelařů.
  • Svatý Vavřinec, který byl při své mučednické smrti upečen, je patronem kuchařů, pekařů a cukrářů, ale také účetních.
  • Svatý Šebestián je patron sportovců.
Svatá Anežka Česká – nejznámější česká světice

Svatá Anežka Česká – nejznámější česká světice

Svatá Anežka Přemyslovna, zvaná Česká (20. ledna 1211, Praha – 2. března 1282, Praha) je patronkou všech nemocných, chudých a trpících. Krátce po jejím svatořečení v listopadu 1989 odstartovaly události na Národní třídě v Praze sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Naplnilo se tak staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

Kdyby existovalo české království, vídali bychom korunovační klenoty častěji. Jenže krále ani královnu nemáme, a tak Svatováclavská koruna, žezlo, jablko i korunovační plášť odpočívají téměř trvale tam, kde je nikdo nevidí: hluboko ve zdech svatovítské katedrály na Pražském hradě. Kdo to rozhodl a jak složité je české korunovační klenoty dostat na denní světlo? A jak to mají zařízeno v jiných zemích?

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Vydejte se s námi po stopách jedné z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Která místa v Praze by vám jeho veličenstvo ukázalo, kdyby se ujalo role vašeho průvodce?

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila (asi 860 – 15. září 921, hradiště Tetín) byla vůbec první česká svatá. Stala se patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů. Její svátek se slaví 16. září, atributy svaté Ludmily jsou dlouhý plášť, knížecí čapka, korunka a závoj, jímž byla uškrcena.

Svatí Cyril a Metoděj – patroni Moravy a spolupatroni Evropy

Svatí Cyril a Metoděj – patroni Moravy a spolupatroni Evropy

Velkomoravská říše byla evropská velmoc, která na přelomu 9. a 10. století oslnila tehdejší svět leskem bohatství, moci a pozoruhodného kulturního rozkvětu. Existovala necelých sto let, ale českým zemím zanechala významný odkaz: první křesťanské svatyně na našem území a bohoslužby, při nichž bůh promlouval k věřícím v jejich vlastním jazyce. Zasloužili se o to svatí Konstantin (827 – 14. února 869) a Metoděj (813 – 6. dubna 885), bratři ze Soluně a slovanští věrozvěstové.

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Svatý Václav – hlavní patron české země

Svatý Václav – hlavní patron české země

Svatý Václav (907 – 28. září 935) byl českým knížetem a světcem, který je považován za hlavního patrona české země. Jeho otcem se stal kníže Vratislav a matkou Drahomíra, dědečkem byl první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj I. a babička svatá Ludmila, která si vzala na starost Václavovu výchovu.