ÚvodČeská nejOsobnostTheodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník
Osobnost

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.
Syn herců Theodora Pištěka a Marie Ženíškové, pravnuk malíře Františka Ženíška a vnuk Julia Ženíška, zakladatele a majitele firmy Ford Motor Company pro Rakousko-Uhersko: to je Theodor Pištěk. Do vínku dostal řadu talentů: pro rychlá auta, pro techniku i pro malování. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, několik let reprezentoval Československo v automobilových závodech na okruzích, vášeň pro techniku a rychlé vozy se promítla i do jeho malířského díla. Mezi nejznámější patří obrazy ze 70. let 20. století, inspirované biblickými tématy (Ecce Homo z roku 1973 s automobilovým závodníkem s ranami na rukou, Josef N. z roku 1978 a zobrazení tesaře Josefa Nazaretského ve spojení s automobilem, Na návštěvě u Harrachů 1979). Před časem byl Theodor Pištěk jako jediný český malíř zařazen do přehlídky East of Eden v budapešťském Ludwigově muzeu, která mapovala tvorbu hyperrealistických malířů z celého světa.

Jeho život změnilo setkání s filmovým režisérem Františkem Vláčilem, který Pištěka zlákal ke spolupráci na filmu Markéta Lazarová; společně stihli udělat ještě Holubici, Údolí včel, Adelheid a Ďáblovu past.

Přestože se Pištěk coby výtvarník kostýmů podílel celkem na více než stovce filmů včetně Postřižin, filmu Adéla ještě nevečeřela či pohádek Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice nebo Ať žijí duchové!, práci pro film považoval jen za doplněk malířské tvorby a volného umění. Za kostýmy k Formanovu Amadeovi získal Oscara a za následující Formanův snímek Valmont byl oceněn francouzským Cézarem.

Kromě toho byl Theodor Pištěk od roku 1990 předsedou výtvarné rady Pražského hradu a navrhl nové uniformy Hradní stráže, které se požívají dodnes. Byl rovněž iniciátorem a spolu s Václavem Havlem a Jiřím Kolářem zakladatelem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky. V roce 2000 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy 1. stupně, je držitelem ceny Český lev za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu, roku 2013 získal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a v roce 2017 Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež.

S manželkou Věrou mají dva syny, Jana (*1961) a Martina (*1967). V roce 2022 oslavil Theodor Pištěk 90. narozeniny první společnou výstavou Pištěk & Pištěk právě se synem Janem, a to v bubenečské Galerii Villa Pellé.
 
Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

90 let od narození režiséra Miloše Formana: projděte se po místech, kde se natáčely jeho slavné filmy

90 let od narození režiséra Miloše Formana: projděte se po místech, kde se natáčely jeho slavné filmy

V pátek 18. února 2022 by oslavil devadesátiny mezinárodně uznávaný režisér a scénárista a čáslavský rodák Miloš Forman. Zavzpomínejte na spolutvůrce filmové "nové vlny" tím, že si uděláte procházku po místech, kde režisér natáčel svého slavného Amadea.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?