ÚvodČeská nejPřírodníChráněná krajinná oblast Beskydy – největší chráněná krajinná oblast v České republice
Přírodní

Chráněná krajinná oblast Beskydy – největší chráněná krajinná oblast v České republice

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy je svou rozlohou 1 160 km²; největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Rozhlehlé chráněné území zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků.
V CHKO Beskydy jsou zbytky původních pralesovitých lesů s výskytem vzácných karpatských živočichů a rostlin, druhově pestré louky a pastviny, unikátní povrchové i podzemní pseudokrasové jevy. Význam CHKO je podtržen vyhlášením 59 maloplošných zvláště chráněných území. Rozloha území je 1160 km2.

Důvodem vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Beskydy byly její výjimečné přírodní hodnoty, zejména zbytky původních pralesovitých lesů (Mionší, Kutaný, Razula) s výskytem vzácných karpatských živočichů a rostlin. Beskydská krajina má dosud mimořádnou estetickou hodnotu, která vznikla historickým soužitím člověka s horami. V rámci budování evropské soustavy chráněných území Natura 2000 byla celá CHKO navržena jako Evropsky významná lokalita a v roce 2005 zde byly zřízeny hned 2 ptačí oblasti – Beskydy a Horní Vsacko.

Geograficky leží na území Vnějších Západních Karpat a zaujímá téměř celé území Moravskoslezských Beskyd, podstatnou část Vsetínských vrchů a moravskou část Javorníků podél hranice se Slovenskem. Nejvyšším bodem území je Lysá hora (1323 m n. m.), nejnižší místo je v údolí Rožnovské Bečvy u Zubří (350 m n. m.). Geologicky je území tvořeno vrstvami příkrovů vnějšího flyše, tvořeného střídáním vrstev jílovců, prachovců, pískovců a slepenců.
 

Louky, lesy, pralesy...

Přirozenou vegetaci Beskyd tvoří převážně listnaté a smíšené lesy, v menší míře lesy jehličnaté. Ve středních a  vyšších polohách jsou bučiny (např. Velká Javořina), často s příměsí javoru klenu a jedle bělokoré, v podrostu s kyčelnicí devítilistou a cibulkonosnou, ostřicí lesní, samorostlíkem klasnatým. Ve Velké nad Věličkou začíná také Javořinská naučná stezka.

Jedním z fenoménů beskydské přírody jsou květnaté louky, na kterých vedle kopretin a zvonků kvete jako za našich předků i několik druhů orchidejí (Ve Vlčí, Prlov, Dolní Lomná, Lačnov). Jde o desítky hektarů, na kterých přetrvává tradiční hospodaření a péče vlastníků předávajících si zkušenosti z generace na generaci. V Dolní Lomné se jedna menší orchidejová louka nachází v horní části obce, přímo u autobusové zastávky zvané Matyščina louka. Na přelomu jara a léta můžete obdivovat množství rozkvetlých orchidejí, mezi nimi například pětiprstku žežulník, vstavač mužský nebo bradáček vejčitý.

V horských polohách jsou vyvinuty smrkové bučiny s bukem lesním a smrkem ztepilým, v podrostu s třtinou chloupkatou, borůvkou černou, plavuní pučivou. V nejvyšších polohách centrální části jsou zachovány klimaxové smrčiny.
 

Nejvzácnější šelmy a chráněné rostliny

V přirozených porostech nacházejí vhodné místo k životu i vzácné druhy živočichů. Na jediném místě v České republice zde žijí v jednom území společně např. medvěd, vlk a rys. Ze vzácných živočichů zde žije také čolek karpatský, vranka pruhoploutvá, puštík bělavý, vydra říční, myšivka horská, tetřev hlušec, strakapoud bělohřbetý, čáp černý, sýc rousný, chřástal polní a zmije obecná.

Na horských loukách a mokřadech se setkáme s četnými chráněnými a ohroženými druhy rostlin jako chrpa měkká, vstavač mužský a osmahlý, střevíčník pantoflíček, prstnatec bezový, lilie zlatohlávek, rosnatka okrouhlolistá a ďáblík bahenní.


Památky lidové architektury v Beskydech

Chráněná krajinná oblast Beskydy je bohatá i na četné památky, zejména lidové architektury, např. roubené dřevěnice, jejichž rozsáhlá ukázka je soustředěna ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pozoruhodnou architekturou jsou i stavby architekta Dušana Jurkoviče na Pustevnách.
Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků Památky

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd Příroda

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Satinské vodopády u Malenovic Příroda

Satinské vodopády u Malenovic

Na toku potoku Satina, který pramení pod Lysou horou a protéká Malenovicemi, jsou v místech nad hotelem Rajská bouda k vidění Satinské vodopády. Již v 19. století byly oblíbeným výletním místem a i dnes je celé údolí využíváno k rekreaci.

Výlet za čistým vzduchem a dalekými výlety do Rajnochovic v Hostýnských vrších

Výlet za čistým vzduchem a dalekými výlety do Rajnochovic v Hostýnských vrších

Říká se, že zdejší povětří je stejně čisté, jako horský vzduch v Tatrách nebo v Alpách. V minulosti zde stávaly hrady, přebývali poustevníci, své umění předváděli italští kameníci, dokonce zde zanechal výraznou stopu i věhlasný císařský architekt Giovanni Pietro Tencalla. Vyráběla se zde keramika, zpracovávalo se dřevo, proslulé byly hamry k výrobě železa.

Rozhledna na Velkém Lopeníku Příroda

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?

Navštivte novou Kulíškovu naučnou stezku v Beskydech

Navštivte novou Kulíškovu naučnou stezku v Beskydech

V Beskydech byla otevřena zbrusu nová naučná stezka věnovaná speciálně dětem. Kulíškova naučná stezka přibližuje interaktivní a zábavnou formou přírodu CHKO Beskydy nejen dětem, ale i rodičům. Stezka má 2,5 km a 10 zastavení, takže ji zvládnou i úplně malé děti nebo rodiny s kočárky.

Přírodní rezervace Kutaný Příroda

Přírodní rezervace Kutaný

Přírodní rezervaci Kutaný tvoří smíšený pralesovitý porost na centrálním hřebenu Vsetínských vrchů mezi obcemi Halenkov a Valašská Bystřice. Důvodem ochrany je starší, přírodě blízký jedlobukový les s bohatým bylinným patrem.

Přírodní památka Chmelinec Příroda

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památku Chmelinec tvoří mokřadní louky v údolí potoka Drietomica na severovýchodním okraji obce Vyškovec v CHKO Bílé Karpaty. Na loukách se vyskytují ohrožené druhy rostlin.

Přírodní rezervace Ve Vlčí Příroda

Přírodní rezervace Ve Vlčí

Přírodní rezervace leží v jižní části obce Vyškovec, 800 m severovýchodně od vrchu Kykula, v nadmořské výšce 670 m n. m. Důvod ochrany jsou pastviny s rozptýlenými lesíky v členitém terénu, místy s velkou svažitostí, s několika sesuvy a mokřady a výskyt řady ohrožených druhů rostlin.

Burkův vrch v Beskydech Příroda

Burkův vrch v Beskydech

Plochý hřeben 3,5 km jižně od Horní Lomné na hranicích se Slovenskem.

Přírodní rezervace Travný potok v Beskydech Příroda

Přírodní rezervace Travný potok v Beskydech

Přírodní rezervace Travný potok se nachází se v Lysohorské hornatině, v jižní části mísovitého závěru prameniště Travného potoka, v nadmořské výšce 800 až 1040 m n. m., asi 1 km JV od vrcholu Travného a 4 km jižně od středu obce Morávka.

Rozhledna Tetřev v Beskydech Příroda

Rozhledna Tetřev v Beskydech

Rozhledna Tetřev (944 m n. m.) se nachází v turistické oblasti u bývalého hotelu Tetřev a u zrekonstruované Kamenné chaty na hřebenové stezce k vrcholu Velký Polom.

Přírodní rezervace Čerňavina v Beskydech Příroda

Přírodní rezervace Čerňavina v Beskydech

Komplex přirozených bukových porostů karpatského typu s příměsí smrku, javoru klenu a s vtroušenou jedlí ve vysokých polohách Moravskoslezských Beskyd.

Národní přírodní rezervace Prales Razula Příroda

Národní přírodní rezervace Prales Razula

Horský prales leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Při návštěvě Razuly můžete vidět krásnou přírodu a spoustu vzácných rostlin a živočichů. Horský prales Razula se rozprostírá v závěru údolí Malá Hanzlůvka u Velkých Karlovic.

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech Příroda

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.

Přírodní rezervace Travný v Beskydech Příroda

Přírodní rezervace Travný v Beskydech

Přírodní rezervace Travný se rozkládá na západním svahu hory Travný (1203 m n. m.), od jeho vrcholu až po úpatí k toku říčky Mohelnice.

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty Příroda

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty

Originální dřevěnou rozhlednu naleznete při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v Javornících, asi 2 km východně od obce Francova Lhota. Rozhledna má svým tvarem připomínat valašský klobouk.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy Příroda

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.

Přírodní památka Lázeňský mokřad Příroda

Přírodní památka Lázeňský mokřad

Přírodní památku Lázeňský mokřad tvoří vlhké slatinné louky ležící asi kilometr severně od obce Ostrožská Nová Ves. Jedná se o jeden z posledních zbytků původních slatinných luk a porostů vrbin, které jsou důležité pro přežití řady vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin.

Vstavačové louky u Velkých Karlovic Příroda

Vstavačové louky u Velkých Karlovic

Každoročně v jarním období vykvétají na loukách v okolí Velkých Karlovic vzácné druhy rostlin, mezi ty nejvzácnější patří orchideje z čeledi vstavačovitých.

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem Příroda

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem

Nejmasivnější vrchol západní části Javorníků, Makyta (923 m n. m.), je součástí CHKO Beskydy a považuje se za jeden z nejkrásnějších vrchů česko-slovenského pomezí. Možná tu objevíte i stopy vzácných divokých zvířat, jako je rys, vlk nebo medvěd.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech Příroda

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Vrchol Tanečnice nedaleko Pusteven Příroda

Vrchol Tanečnice nedaleko Pusteven

Tanečnice (1084 m n.m.) je výrazný vrchol, který se zvedá severovýchodně nad horským rekreačním střediskem Pustevny. Právě z Pusteven vede na vrchol kopce červená turistická značka.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic Památky

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Přírodní rezervace Ropice v Beskydech Příroda

Přírodní rezervace Ropice v Beskydech

Přírodní rezervace Ropice představuje lesní porosty v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd v prostoru vrchu Ropice.

Vrch Kalužný v Beskydech Příroda

Vrch Kalužný v Beskydech

Kalužný vrch (993 m) je zalesněný vrch mezi Slavíčem a Ropicí.

Beskydská lyžařská magistrála Zimní sporty

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře Příroda

Beskydská horská stezka nejen pro lyžaře

Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy Příroda

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny Příroda

Vizovické vrchy – nejvyšší část Vizovické pahorkatiny

Vizovické vrchy nabízejí bohaté možnosti trávení letní i zimní dovolené milovníkům přírodních krás, historie a památek, kultury i aktivního odpočinku.

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu Příroda

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Přírodní památka Za lesem – místo, kde roste šafrán bělokvětý Příroda

Přírodní památka Za lesem – místo, kde roste šafrán bělokvětý

Louka na severovýchodním svahu vrchu Lesná (696 m n. m.) asi 3,5 km jihovýchodně od Horního Němčí je jedinou lokalitou v CHKO Bílé Karpaty, kde roste šafrán bělokvětý.

Velký Polom – významný hraniční vrchol Příroda

Velký Polom – významný hraniční vrchol

Velký Polom (1067 m n. m.) je významný vrch hraničního hřebene mezi Českou a Slovenskou republikou. Na svazích polomu se nachází několik skal, přímo na vrcholu mrazový srub tvořený pískovcovou skálou.

Vrchol Ostrý v Beskydech Příroda

Vrchol Ostrý v Beskydech

Ostrý (1044 m) je dominantní vrchol Jablunkovské brázdy, na území CHKO Beskydy. Jsou zde zachovány staré, bizarně rostlé buky. Do roku 1870 tady probíhala těžba železné rudy.

Muřinkový vrch v Beskydech Příroda

Muřinkový vrch v Beskydech

Muřinkový vrch (975 m je zalesněný vrch na hraničním hřebeni, hranice mezi CHKO Beskydy a CHKO Kysuce.

Přírodní památka Prlov Příroda

Přírodní památka Prlov

Přírodní památku Prlov tvoří tři samostatné lokality – dvě květnaté orchidejové louky a listnatý les. Na květnatých loukách se výskytují zvláště vzácné květiny, zejména orchidej vemeníček zelený a prstnatec Fuchsův a modřenec chocholatý. Na přilehlých loukách roste vstavače bledý a vstavač Mužský.

27. 7.
Běh na Lysou horu 2024

Běh na Lysou horu 2024

Krásná, Moravskoslezský kraj
2. 8.3. 8.
Ladná Čeladná 2024

Ladná Čeladná 2024

Čeladná, Moravskoslezský kraj
24. 8.
Bike Čeladná 2024

Bike Čeladná 2024

Čeladná, Moravskoslezský kraj
31. 7.
Po stopách frýdlantské litiny a smaltu

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu

Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj
11. 9.
Po stopách frýdlantské litiny a smaltu

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu

Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj
2. 10.
Po stopách frýdlantské litiny a smaltu

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu

Frýdlant nad Ostravicí, Moravskoslezský kraj
3. 8.
Běhej lesy Bílá 2024

Běhej lesy Bílá 2024

Bílá, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování
Horský hotel Ondráš v Beskydech

Horský hotel Ondráš v Beskydech

Ostravice, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Horská chata Ostrá v Beskydech

Horská chata Ostrá v Beskydech

Ostravice, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Hotel Sepetná

Hotel Sepetná

Ostravice, Moravskoslezský kraj
Gurmánská turistika
PePe bakery & coffee

PePe bakery & coffee

Ostravice, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Hotel Beltine Forest

Hotel Beltine Forest

Ostravice, Moravskoslezský kraj