Pískovcová krajina
Českého Švýcarska překvapí své návštěvníky pestrou škálou skalních forem, které se vytvářely po stovky tisíc let erozním působením vody, mrazu, větru, přítomné vegetace, gravitačním rozvolňováním skalních masivů a postupnými zvětrávacími procesy.
Jedním z méně běžných fenoménů, které můžeme při troše štěstí objevit na vrcholcích skal, jsou tzv.
fulgurity (z latinského „fulgur“ – blesk; lidově zvané též
bleskovce). Vznikly jednorázovým zásahem blesku do pískovce. Právě exponované skalní masivy a skalní věže se často stávají terčem atmosférických výbojů při bouřkách. Bleskovce jsou tedy vlastně „jizvy“ po úderech blesku. Na skále se projeví jako hvězdice prasklin, v jejímž středu je zvláštní sklovitá trubice.
Podobného původu jako jsou fulgurity, je nejspíš také
záhadný útvar zvaný „Ohnivec“. Byl objeven v 90. letech minulého století ve skalní stěně nad převisem nedaleko
říčky Křinice. Má podobu obří jizvy o velikosti 130 x 50 cm, z níž vybíhá řada paprskovitě uspořádaných žlábků. Odborníci předpokládají, že jde o fosilní, zvětráním rozšířený
pozůstatek po dávném úderu mimořádně silného lineárního či kulového blesku. Jeho stáří se odhaduje na několik set let, ale pravděpodobně spíše až několik tisíc. Jde vskutku o
unikátní skalní formu, která nemá jinde obdobu (alespoň o ní zatím nevíme). Z důvodu ochrany před vandaly zůstává přesné místo nálezu utajeno.
V
Domě Českého Švýcarska v
Krásné Lípě si mohou zájemci prohlédnout trojrozměrný model Ohnivce ve skutečné velikosti.