ÚvodČeská nejVědeckéKrevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny
Vědecké

Krevní skupiny – nejvýznamnější objev české medicíny

Za nejvýznamnější objev české medicíny se považuje dělení krevních skupin, k němuž v r. 1907 dospěl Jan Janský.
Pražský rodák Jan Janský, neurolog a psychiatr, objevil v roce 1907 čtyři základní krevní skupiny. Nezávisle na Rakušanovi K. Landsteinerovi, který objevil skupiny A, B, 0, rozeznal Janský i skupinu AB. Neoznačil je písmeny, to proběhlo až ve 30. letech 20. století, ale přiřadil jim římské číslice I. – IV.

K revolučnímu objevu se Janský dostal úplnou náhodou při studiu vztahu mezi duševními poruchami a srážlivostí krve. Během výzkumu si všiml, že lidskou krev lze podle určitých rozdílů ve vlastnostech krvinek rozdělit do čtyř skupin. Svůj objev Janský zveřejnil v roce 1907. Dále se mu však nevěnoval a místo toho se soustřeďoval na výzkum mozkomíšního moku.
Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Současná medicína zná čtyři krevní skupiny (jsou označovány jako 0, A, B, AB). Jejich objevitelem je český neurolog a psychiatr Jan Janský, který výsledky svých výzkumů zveřejnil v roce 1907. Jan Janský jako první zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Díky němu lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život.

7 věcí, které nevíte o... mozku

7 věcí, které nevíte o... mozku

Nejsložitější skládačka na Zemi je lidský mozek. Roste, pamatuje si i zapomíná, sní, vnímá, učí se, dá se trénovat a prý se blíží doba, kdy bude možná jeho transplantace. Nepředstavitelné? To je vlastně i jeho veličenstvo mozek jako celek. Pojďte se s ním seznámit!

Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda

Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda

Je pro vás chemie strašák, s nímž se jeho špatná pověst táhne už od základní školy, anebo naopak neznáte nic lepšího? Ať už patříte mezi ty první či druhé, s chemií vás možná spřátelí (anebo naopak vaše zaujetí ještě víc prohloubí) Mezinárodní rok chemie. Oficiálně byl zahájen koncem ledna 2011 v sídle organizace UNESCO v Paříži. Během roku se můžete těšit na řadu akcí: Vědu v ulicích, populární Noc vědců nebo Týden vědy a techniky.

Dotkněte se vědy po celém Česku na Týdnu vědy a techniky

Dotkněte se vědy po celém Česku na Týdnu vědy a techniky

Lákají vás science centra, laboratoře a věda ve všech podobách? Máte pocit, že Noc vědců je sice fajn akce, ale jedna noc je málo a nejlepší by bylo, kdyby trvala celý rok? Pak má právě pro vás portál Kudy z nudy skvělou zprávu: od 6. do 12. listopadu 2017 se koná další festival: Týden vědy a techniky.