ÚvodČeská nejVědeckéPetr Horálek – úspěšný fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie
Vědecké

Petr Horálek – úspěšný fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie

Petr Horálek (* 21. července 1986, Pardubice) cestuje po světě za vzácnými nebeskými úkazy a noční oblohou. Jeho snímky opakovaně vybírá NASA jako prestižní Astronomické snímky dne, další znáte jako české astrofotografie měsíce.
Petr Horálek pochází z Pardubic a ke hvězdám ho „vystřelilo“ pravidelné navštěvování kroužku tamní proslulé hvězdárny. Absolvoval bakalářské studium Teoretické fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně a magisterské studium Astrofyziky ve Fyzikálním ústavu v Opavě. V roce 2015 se stal fotografem a popularizátorem astronomie na volné noze a také prvním českým fotovelvyslancem Evropské jižní observatoře. Z astronomie ho zajímají mimořádné úkazy na obloze, zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek.

Jedním z Astronomických snímků dne / Astronomy Picture of the Day oceněných NASA byla v roce 2024 fotografie komety 12P/Pons-Brooks, která se do blízkosti slunce vrátila po 70 letech. Podle webu České astronomické společnosti šlo o již 65. fotografii českého autora, kterou NASA ocenila.

Pro zájemce o astronomické fotografie pořádá Petr Horálek nepravidelné workshopy Beskydech. Zájemci se učí, jak nastavit foťák, jakou techniku focení za daných situací zvolit, a hlavně praktickému tréninku a zpracování fotografií.
 
Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Zábavný výlet pro děti: lanovkou za kometami na Kleť a do Brlohu

Zábavný výlet pro děti: lanovkou za kometami na Kleť a do Brlohu

Odkud je nejkrásnější výhled na jižní Čechy? My na Kudy z nudy hlasujeme pro Kleť! Nejvyšší hora Blanského lesa je viditelná už z dálky, na vrcholu navíc stojí nejstarší kamenná rozhledna u nás a také legendární hvězdárna. O zpestření výletu se postará lanovka a také návštěva pravého Brlohu – ostatně nechte se překvapit!

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17. 7.24. 8.
Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Letošní pozorování v době maxima bude rušit úplněk Měsíce.

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha a 450 let od narození Jana Keplera

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha a 450 let od narození Jana Keplera

Rudolfinská Praha: mystické město v srdci Evropy, kam lesk císařského majestátu přitahoval astrology, astronomy a hvězdáře. Byli mezi nimi šejdíři, kteří Rudolfovi II. slibovali elixíry mládí i kameny mudrců, a pak ti, kteří to s konstelacemi hvězd a planet mysleli vážně. Mezi ně se patřili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Dán a Němec, pozorovatel hvězd a excelentní matematik. Dva vědci, kteří z Prahy na čas udělali hvězdný střed vesmíru.

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Hvězdárna Tábor Zážitky

Hvězdárna Tábor

Hvězdárna je otevřena veřejnosti do konce července 2024. Poté bude uzavřena kvůli rekonstrukci budovy.

Poznejte s námi fascinující vesmír

Poznejte s námi fascinující vesmír

Je jen málo věcí, které zajímají člověka více než vesmír a to, co se v něm děje. Fascinuje nás jeho nekonečný prostor, miliardy hvězd a planet, ale i to, jak jsme proti němu sami zcela titěrní a nepatrní. Fascinoval už Jana Nerudu, když psal svoje Písně kosmické, a nic se na míře našeho okouzlení od 19. století nezměnilo. Víme toho pochopitelně mnohonásobně více než tenkrát. Objevy, které vědci díky moderním pozorovacím zařízením dělají prakticky každý den, nám dávají do vesmíru nahlédnout více než kdy předtím.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy Zážitky

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.