ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií
Zážitky

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Poslechněte si audio verzi článku
Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.
Družice Magion, první kosmonaut Vladimír Remek, fascinující úspěchy naší vědy a objevy našich astronomů z hvězdáren a planetárií prozrazují, že objevování vesmíru u nás má dlouhou tradici. Pokud se rádi díváte na hvězdy a lákají vás tajemství vesmíru, mohly by vás zajímat i zajímavosti spojené s jeho pozorováním. Víte například, že už v polovině 18. století byla Astronomická věž KlementinaPraze osazena astronomickými přístroji a začala se v ní odehrávat astronomická a meteorologická měření? Kvůli poloze uprostřed města sice Klementinum záhy astronomickým pozorováním přestalo vyhovovat, ale slavná observatoř v Ondřejově si na svůj vznik musela počkat až na začátek 20. století.
 

Vesmír jako velké české moře

Dobývání vesmíru už dávno není spojeno jen s novými objevy planet, a český průmysl to dobře ví. Do vesmírného podnikání se pustily jak firmy s leteckou tradicí, tak zbrusu nové technologické společnosti zaměřené přímo na vesmír. Podle Václava Kobery, ředitele Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy, se nyní opakuje situace z 15. a 16. století. Kdo se tehdy pustil do zámořských výprav, neuvěřitelně zbohatl. Vesmír se tak pomyslně stal i českým mořem: Česko je na špičce kosmického průmyslu a vědy. Vede mezinárodní vesmírné mise, dodává součástky do raket, staví vlastní družice a stává se uznávaným centrem analogových misí.
 

České projekty, které pomáhají objevovat vesmír

Zatímco v roce 2008, kdy se Česká republika stala členem Evropské kosmické agentury (ESA), se vesmírných projektů účastnilo pouze 15 tuzemských firem, o deset let jich bylo víc než šedesát, a jejich počet stále roste. Několik společností a vědeckých týmů se například podílelo na vývoji a výrobě přístrojů v raketě Atlas V 411, která v roce 2020 vynesla z Mysu Canaveral do vesmíru sondu Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter pro výzkum Slunce. Brněnská společnost S.A.B. Aerospace se podílí na vývoji a výrobě pokročilého typu zařízení pro hladké vypouštění družic do vesmíru. Firma G.L. Electronic vyrábí kabelové svazky a takzvané Hi-Rel elektronické přístroje pro celou řadu vesmírných projektů. Společnosti Startech a Frentech Aerospace zase vyvíjí komponenty pro vesmírné sondy, a přes 300 milionů lidí po celém světě využívá novou generaci digitálních map od společnosti MapTiler, vytvářených pomocí satelitních snímků.

Dalším brněnským úspěchem je nový studijní program zaměřený na vesmírný průmysl. Obor Space Applications, který nabízí Vysoké technické učení v Brně, je první a jediný svého druhu v České republice. V rámci studia se studenti mohou zúčastnit prestižních programů a také mají přístup do světových vesmírných center. Mohou ale zůstat také přímo v Brně, kde už úspěšné firmy dlouho jsou a stále vznikají nové – ostatně i díky jejich poptávce po kvalitně připravených lidech studijní program Space Applications vznikl.
Brněnský startup GroundCom.space navrhuje a vyvíjí pozemní stanice pro satelitní komunikaci. Kosmickému průmyslu se v České republice aktivně věnuje také Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského; vyvíjí měřicí zařízení, které by mohlo pomoci při budoucích pokusech o těžbu asteroidů ve vesmíru.
 

Na obzoru nové Země

Čeští vědci z Univerzity Palackého v Olomouci a Fyzikálního ústavu Akademie věd vyvinuli první tuzemský fluorescenční teleskop E-ELT. Po testování v Ondřejově odcestoval do Jižní Ameriky, a po dokončení v roce 2024 bude největším optickým pozorovacím zařízením na světě. Umožní mimo jiné i potvrzení či vyvrácení domněnky o existenci vody, a tedy i možnosti života na třech planetách ve slunečním systému Trappist-1. Ty byly objeveny v rámci projektu na observatořích mezinárodní organizace ESO (Evropská jižní observatoř). Sedm planet, vzdálených přibližně 40 světelných let od Země, velikostí a atmosférou připomíná Zemi. Teplota na jejich povrchu je srovnatelná s naší planetou, a umožňuje tak přežití buněčného života. Nejméně šest z nich má pevný, skalnatý povrch, na třech z nich se může nacházet voda. Podaří se objevit novou vzdálenou Zemi?


 

Nejkrásnější fotografie vesmíru

Už přes sto let je stará patrně nejslavnější česká fotografie vesmíru. V noci z 12. na 13. září 1923 exponoval astrofotograf a zakládající člen České astronomické společnosti Josef Klepešta na skleněnou desku 8palcovým astrografem hvězdárny v Ondřejově Velkou mlhovinu v Andromedě (jde o starší název, jedná se o blízkou galaxii M31). Ve 22:55 záznam zkazil prolétající bolid, čímž ale podle vznikla patrně nejslavnější astrofotografie českého původu.

Klepeštův snímek se stal ikonou naší astronomické fotografie a najdete ho ve všech odborných československých publikacích o astronomii. Na jeho slávu navázal Petr Horálek (*1986), fotograf a popularizátor astronomie, který cestuje po světě za vzácnými nebeskými úkazy anebo noční oblohou. Jeho snímky opakovaně publikuje NASA jako prestižní Astronomické snímky dne, další znáte jako české astrofotografie měsíce.

V březnu 2024 vyhlásil americký úřad NASA astronomickým snímkem dne Horálkovu fotografii komety 12P/Pons-Brooks, která se do blízkosti slunce vrátila po 70 letech. Podle webu České astronomické společnosti šlo o již 65. fotografii českého autora, kterou NASA ocenila.
 

Rok 2024 na obloze

Dnes je vesmír nedílnou součástí života každého z nás. Jen málokdo se obejde bez navigace, předpovědi počasí, telekomunikací a dalších oborů. Na Kudy z nudy se mimo jiné dozvíte, co nás čeká v roce 2024 na hvězdné obloze, ale zkuste se podívat ještě výš a dál. Letos to totiž bude ve vesmíru lítat – a pořádně.

Dočkáme se premiéry evropské rakety Ariane 6 nebo rakety New Glenn od společnosti Blue Origin. V dubnu by po mnoha odkladech konečně měla odstartovat s astronauty loď Starliner od Boeingu. Počítá se také s prvním letem raketoplánu Dream Chaser od společnosti Sierra Space, který bude dopravovat zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici.

V říjnu má odstartovat evropská sonda Hera. Na konci roku 2026 má dorazit k planetce Didymos a jejímu měsíci Dimorphos, který objevil český astronom Petr Pravec. Ve stejném měsíci se na svůj let vydá sonda Europa Clipper, která v dubnu 2030 začne mapovat Europu, jeden z měsíců planety Jupiter.
Možná už na konci roku odstartuje mise Artemis II a poprvé od roku 1972 se čtyři astronauti vydají na oblet Měsíce. Na přelomu roku 2024 a 2025 by rovněž mohly odstartovat nové sondy na Měsíc, a to lander Peregrine od společnosti Astrobotic a lander Nova-C od společnosti Intuitive Machines. Její součástí bude detektor MiniPIX TPX3 od české firmy Advacam, která spolupracuje s ČVUT a slavným centrem pro výzkum částic CERN ve Švýcarsku.
 

Tipy pro milovníky vesmíru

Vydejte se na observatoř v Ondřejově. Historické kopule hvězdárny slouží jako muzea. Raritou je tubus Fričova dalekohledu, jehož optika, více než 150 let stará, slouží dále ve Slunečním oddělení k pozorování slunečních skvrn. Jsou zde také vystaveny přístroje vyrobené převážně Josefem Janem Fričem, dobové fotografie ze stavby hvězdárny a z návštěvnické galerie uvidíte také největší český dalekohled se zrcadlem o průměru 2 m. Hvězdárna je koncipována jako arboretum se vzácnými keři a dřevinami a je tak zároveň pěkným místem pro výlet.

Jednu z nejlepších příležitostí, jak se seznámit s úspěchy České republiky na poli kosmického průmyslu nabízí festival Czech Space Week, který se koná každoročně koncem listopadu.
Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Víte, že 15. březen je Den hvězdáren a planetárií? Všem milovníkům astronomie má připomínat, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor, kometa, kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat nejen svýma očima, ale i hvězdářskými dalekohledy nebo prostřednictvím projektorů našich planetárií. Vydejte se na večerní pozorování, hvězdárny a planetária nabídnou také komentované prohlídky a další populárně vzdělávací akce.

Hvězdárna Uherský Brod Zážitky

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

Hvězdárna města Mladá Boleslav Zážitky

Hvězdárna města Mladá Boleslav

Mladoboleslavská observatoř je typickou lidovou hvězdárnou a byla poprvé otevřena společně s 9. základní školou Pastelka v roce 1995. Kopule s průměrem 6 metrů se nachází na proskleném tubusu ve výšce 25 metrů nad zemí a tvoří tak stavební dominantu v širokém okolí.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Meteorický roj Geminidy

6. 12.17. 12.
Meteorický roj Geminidy

Prosincové Geminidy patří k nejaktivnějším meteorickým rojům v roce. Adiant Geminid se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, hvězd Castor a Pollux.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha a 450 let od narození Jana Keplera

Věda a historie není nuda: Hvězdná Praha a 450 let od narození Jana Keplera

Rudolfinská Praha: mystické město v srdci Evropy, kam lesk císařského majestátu přitahoval astrology, astronomy a hvězdáře. Byli mezi nimi šejdíři, kteří Rudolfovi II. slibovali elixíry mládí i kameny mudrců, a pak ti, kteří to s konstelacemi hvězd a planet mysleli vážně. Mezi ně se patřili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Dán a Němec, pozorovatel hvězd a excelentní matematik. Dva vědci, kteří z Prahy na čas udělali hvězdný střed vesmíru.

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. Letos úplné zatmění Slunce nastane 8. dubna 2024, ovšem vidět bude pouze v Severní Americe. Na evropské zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat...

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.

Hvězdárna a planetárium dr. Zdeňka Kvíze v Třebíči Zážitky

Hvězdárna a planetárium dr. Zdeňka Kvíze v Třebíči

Vypravte se pozorovat hvězdnou oblohu na hvězdárnu v Třebíči. Do vesmíru nahlédnete také v novém planetáriu, které nasimuluje hvězdnou oblohu v jakémkoli ročním období. Pro veřejnost je hěvzdárna s planetáriem otevřena vždy v pátek a sobotu.

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy Zážitky

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy

Na východním okraji Vyškova, hned vedle Dinoparku, se nachází hvězdárna. Využít můžete programu s prezentací sluneční soustavy s následným pozorováním noční oblohy.

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Hvězdárna Tábor Zážitky

Hvězdárna Tábor

Hvězdárna je od srpna 2024 uzavřena z důvodu rekonstrukce. Otevřena by opět měla být v roce 2026.

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech Zážitky

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech nabízí každovečerní pozorování jasné oblohy, astronomické programy i zajímavé přednášky.

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce

7 věcí, které nevíte… o zatmění Slunce

Dění na obloze nabízí řadu překrásných zážitků včetně nejpozoruhodnějších úkazů, jaké můžeme jednou za čas vidět i bez speciálního vybavení: zatmění Měsíce a zatmění Slunce. Astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje, se nazývá zatmění Slunce. Taková situace může nastat, pouze pokud je Měsíc v novu. Jakou mají tato nebeská představení historii, kdy lidstvo pochopilo jejich zákonitosti a co kouzelná nebeská představení provází?

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Poznejte s námi fascinující vesmír

Poznejte s námi fascinující vesmír

Je jen málo věcí, které zajímají člověka více než vesmír a to, co se v něm děje. Fascinuje nás jeho nekonečný prostor, miliardy hvězd a planet, ale i to, jak jsme proti němu sami zcela titěrní a nepatrní. Fascinoval už Jana Nerudu, když psal svoje Písně kosmické, a nic se na míře našeho okouzlení od 19. století nezměnilo. Víme toho pochopitelně mnohonásobně více než tenkrát. Objevy, které vědci díky moderním pozorovacím zařízením dělají prakticky každý den, nám dávají do vesmíru nahlédnout více než kdy předtím.

Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center

Zapojte hlavu i ruce v některém z českých science center

Pokochejte se superúplňkem, dejte průchod kreativitě na interaktivním pískovišti, prozkoumejte naše Slunce, naučte se psát tajným inkoustem, odhalte tajemství DNA, nahlédněte do laboratoře madam Curie, odhoďte stud a vydejte se na Sexmisii nebo si užijte kutilský Bastlfest! To vše a ještě mnohem víc v tomto týdnu od 14. do 19. listopadu!

Planetárium Uherský Brod Zážitky

Planetárium Uherský Brod

V samotném centru města Uherský Brod, v podhůří Bílých Karpat, se nachází Planetárium Uherský Brod. Celoročně nabízí širokou škálu programů pro návštěvníky všech věkových kategorií bez ohledu na počasí "v reálném světě".

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Centrum přírodních věd v hvězdárně Jičín – nahlédněte do hlubin tajuplného vesmíru Zážitky

Centrum přírodních věd v hvězdárně Jičín – nahlédněte do hlubin tajuplného vesmíru

Hvězdárna v Jičíně, která prošla nákladnou rekonstrukcí, nabízí návštěvníkům klasická pozorování Slunce i večerní oblohy. V nově vzniklém Centru přírodních věd se mohou vzdělávat školáci i veřejnost.

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy Zážitky

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Dvouletý astronomický kurz pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy již přes 50 let.