ÚvodAktualityPoznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih
Památky

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?
Rozsáhlý areál Klementina na Starém MěstěPraze najdete snadno: leží na trase Královské stezky, která prochází Karlovou ulicí. Hlavní průčelí je obrácené do Mariánského náměstí, kde sídlí také Městská knihovna a Magistrát hlavního města Prahy, jen pár kroků od Klementina je Staroměstské náměstí a Karlův most. Zkrátka když jezuité vybírali místo pro novu kolej, nemohli si vybrat lépe.

Velkoryse rozvrženému Klementinu vládne baroko, ostatně většina budov vznikla v 17. a 18. století. Areál využívala Karlova univerzita, dnes v něm sídlí Národní knihovna; do komplexu jsou začleněné i dva kostely, kostel Nejsvětějšího Salvátora a katedrála svatého Klimenta, a Vlašská kaple.


Prohlídková trasa Klementina: Astronomická věž a Barokní knihovna

klementinumJedinečná Barokní prohlídková trasa vás zavede do části někdejší jezuitské koleje Klementina a na 68 metrů vysokou Astronomickou věž a v původní pracovně observatoře si prohlédnete dobové astronomické, geofyzikální a meteorologické přístroje z 19. století. V severním křídle klementinského komplexu nahlédnete do Barokní knihovny s freskovou výzdobou a sbírkou geografických a astronomických glóbů. Knihovna v Klementinu se označuje za nejkrásnější knihovní sál na světě. Místnost zdobí fresky na téma věda a umění. Nechybí soubor cizojazyčné tištěné teologické literatury – fond knihovny zahrnuje 27 tisíc svazků. Z důvodu zachování stálé teploty a vlhkosti je návštěvníkům do sálu umožněn pouze vhled, nikoliv vstup.

klementinumDalší zastávkou prohlídkové trasy je Meridiánová síň (dříve využívaná na určování poledne) s dobovými astronomickými přístroji ve 2. poschodí Astronomické věže. Z jejího vrcholu už tři sta let shlíží obr Atlas, nesoucí na ramenou nebe plné hvězd. Ty v Klementinu ostatně nikdy nechyběly – v hvězdných atlasech ani v jeho sálech, v nichž se procházel a hrál dokonce sám W. A. Mozart. Vrcholem prohlídky je pak výstup na ochoz nejdéle souvisle měřící meteorologické stanice v českých zemích.

Prohlídky se konají denně včetně víkendů a státních svátků, vstupné pro dospělé stojí 380 Kč, ale můžete získat 50% ranní slevu, když si pořídíte vstupenku na 10:30 hodin. Vstupenky je nutné zakoupit formou eVstupenky. Výhodná je také Multi vstupenka "9 objektů v 365 dnech" – jedná se o vstupenku na devět nejkrásnějších pražských věží, které lze navštívit v průběhu celého roku. Prohlídku Klementina zdarma mají držitelé karty Prague Visitor Pass.
 

Nejkrásnější knihovna na světě

klementinumBarokní knihovna Klementina byla poprvé otevřena roku 1722 pro účely jezuitské univerzity a její podoba se od té doby příliš nezměnila. Před třemi lety čtenáři oblíbeného amerického serveru Bored Panda při hlasování rozhodli, že jde o nejkrásnější knihovnu na světě. Je v ní uloženo 20 tisíc svazků převážně cizojazyčné teologické literatury, přičemž knihy s nabílenými hřbety a červenými značkami tu byly již za dob jezuitů.

Klementinum se proslavilo také jako místo, kde se na přelomu srpna a září 1791 konala velká výstava českých průmyslových výrobků, jedna z prvních v Evropě a zřejmě i ve světě. Nazývala se Waarenkabinet a odehrála se v letním refektáři, dnešní Všeobecné studovně. Šlo o jednu z akcí doprovodného programu ke korunovaci Leopolda II., její ozvěnou pak byly Jubilejní zemská výstava 1891 a Všeobecná Československá výstava 1991. Ty se ovšem už do Klementina nevešly, obě se konaly na výstavišti a v Průmyslovém palácipražských Holešovicích.
 

Galerie Klementinum v Národní knihovně

vyšehradský kodexV areálu Klementina sídlí také Národní knihovna České republiky, nejrozsáhlejší a nejstarší z veřejných knihoven u nás. Její univerzální knihovní fond je zaměřený na potřeby vysokých škol univerzitního typu a vědeckých pracovišť. V 7miliónové sbírce se nacházejí také vzácné staré tisky a rukopisy. Ten nejvzácnější, Vyšehradský kodex, vznikl před rokem 1085. Na 27 000 historických svazků stále otevřeného fondu je uloženo v unikátním barokním knihovním sálu.

Mimo studia vzácných knih se sem můžete vydat na zajímavé výstavy, které se pořádají (většinou zdarma) v Galerii Klementinum. Výstavní sál se nachází ve vchodu B2, vstup je od Mariánského náměstí. Další výstavní prostory objevíte ve vchodu A, kde se nacházejí výstavní chodby v přízemí a 1. patře Národní knihovny. Vstup je sem umožněn od pondělí do soboty od 9:00 do 19:00 hodin, v otevírací době Národní knihovny. Vstupné činí 20 Kč, čtenáři NK jej mají zdarma.
 

Zajímavosti o Klementinu aneb víte, že...?

  • klementinumZ Astronomické věže je nádherný výhled na historické centrum Prahy, ale oceníte jej pouze v případě, že dokážete vyšplhat až nahoru. Při výstupu na věž lze použít výtah, ovšem z nejvyššího patra stále zbývá 87 schodů na věžní ochoz.
  • Klementinu probíhala meteorologická pozorování a měření již roku 1752, od roku 1775 ale tvoří nepřetržitou řadu. Víte však, že poledne měřená v Meridiánové síni byla od roku 1842 vyhlašována máváním praporu z ochozu věže, od roku 1891 ještě doprovázená výstřelem z děla? Naposled se představení odehrálo patrně v roce 1928.
  • klementinumAstronomická pozorování a měření vynesla Klementinu jeho místo na nebi: je po něm pojmenovaná planetka 3386 Klementinum, objevená v roce 1980 ve hvězdárně na Kleti.
  • V předsálí knihovny je vystavena faksimile Vyšehradského kodexu. Kniha výňatků z evangelií obsahuje 108 bohatě ilustrovaných pergamenových listů, celkem 26 stran z toho tvoří obrazy evangelistů, Kristovy rodiny či obrazy ze Starého zákona a také českého patrona svatého Václava. Jde o jeden z nejvzácnějších iluminovaných rukopisů druhé poloviny 11. století v Evropě.
  • klementinumKlementinum je sice symbolem Národní knihovny, ale většina knihovních svazků se už dávno nachází jinde: v centrálním depozitáři v pražské čtvrti Hostivař. Po dokončení všech oprav by v Klementinu měly zůstat „pouze“ dva miliony svazků, v Hostivaři se počítá s uložením zhruba 10 milionů knih.
  • Navzdory obřím číslům kapacita knihovny vystačí nanejvýš do roku 2040, a tak se patrně záhy objeví myšlenka výstavby nové knihovny. Z té poslední před deseti lety sešlo – vzpomínáte na projekt nové budovy na Letné od architekta Jana Kaplického? Mimochodem, najdete ji jako zmenšeninu v Brně, kde byl nápad využit jako zajímavá zastávka MHD.
Galerie Klementinum Kultura

Galerie Klementinum

Galerie Klementinum představuje hlavní výstavní prostor Národní knihovny ČR. Nachází se v Křižovnických chodbách v přízemí a také v 1. patře nejstarších částí jezuitské koleje v tzv. Nové koleji.

Nejen za měřením času do pražského Klementina

1. 10.
Nejen za měřením času do pražského Klementina

Od Barokní knihovny po ochoz Astronomické věže.

Za určováním pravého poledne do Klementina

12. 10.
Za určováním pravého poledne do Klementina

Prohlídka Klementina přizpůsobená dětem.

Proměny Klementina ve fotografiích

5. 8.31. 10.
Proměny Klementina ve fotografiích

Výstava představí podobu Klementina od konce 19. století do cca poloviny 20. století.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky Památky

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Od dubna 2023 je možné s kvalifikovaným průvodcem nahlédnout do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Televize, rozhlas, deníky, internet, speciální aplikace: když chcete vědět, jaké bylo, je anebo bude počasí, stačí si vybrat kteroukoliv z možností. Díky moderním technologiím víte, zda jít na procházku se psem hned nebo za hodinu, jestli plánovat venkovní oslavy anebo kdy se vydat na dovolenou. Moderní technologie vám dokonce k větru, dešti nebo sněžení přidají procenta pravděpodobnosti a další důležité údaje. Víte, že Světový den meteorologie se každoročně slaví 23. března už od roku 1950, kdy byla založena Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization – WMO)?

Kostel Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě Památky

Kostel Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě

Kostel Nejsvětějšího Salvátora je součástí areálu Klementina. Byl založen roku 1578 a postupně vystavěn jako trojlodní stavba s kupolí, s tribunami a dvěma věžemi za účasti Karla Luraga, Františka Carattiho a Františka Maxmiliána Kaňky.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

O březnu už bezmála 70 let mluvíme jako o Měsíci knihy. Jak taková tradice vznikla? A jak vlastně vypadá svět krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit? Společně se podíváme také do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se po stopách posledního knižního objevu.

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.

Multi vstupenka 9 objektů v 365 dnech

1. 1.31. 12.
Multi vstupenka 9 objektů v 365 dnech

Mějte dobrý výhled po celý rok. Pořiďte si nebo darujte kouzelnou vstupenku "9 objektů v 365 dnech" na devět nejkrásnějších pražských věží.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Procházka Prahou barokní

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Prague Visitor Pass Zážitky

Prague Visitor Pass

Ušetřete čas, starosti a hlavně peníze! Na cestě za více než 60 zážitky využijte vstupy zdarma nebo výhodné slevy. Součástí je komfort neomezeného cestování metrem, tramvají, lanovou dráhou, přívozy a městskými autobusy, včetně cesty na letiště a zpět!

Bohuslav Balbín – jezuita, spisovatel, vlastenec a osobnost českého baroka

Bohuslav Balbín – jezuita, spisovatel, vlastenec a osobnost českého baroka

Kněz, zeměpisec a pedagog Bohuslav Balbín (3. prosince 1621 Hradec Králové – 28. listopadu 1688 Praha) se svým obsáhlým historickým, vlastivědným i literárním dílem řadí mezi přední obránce českého jazyka a národnosti. Shromáždil řadu informací o českých zemích, které posloužily jako základy osvícenského a obrozeneckého dějepisu. Jeho dílo pomohlo zachovat znalosti o naší historii a inspirovalo řadu následovníků.

Jezuitská kolej Klementinum v Praze – nejstarší jezuitská kolej v České republice

Jezuitská kolej Klementinum v Praze – nejstarší jezuitská kolej v České republice

První jezuitská kolej vznikla při kostele sv. Klimenta na Starém městě pražském v roce 1555, když Jezuité přišli do Čech upevnit katolickou víru. Za léta svého působení zde postavili mimo několika chrámových staveb také prostory pro řádovou komunitu, univerzitní posluchárny, knihovnu a tiskárnu.

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším komplexem barokních budov Praze a nachází se blízko Karlova mostu na Starém městě přímo na Královské cestě. Nádherná barokní knihovna patří k nejkrásnějším historickým knihovnám na světě. Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.