Na vrcholku
Lysé hory stojí meteorologická stanice, televizní vysílač a
pamětní desky turistům, kteří zahynuli za okupace. Podle dlouhodobých měření je roční
průměrná teplota na vrcholu
2,6 °C a průměrné roční
srážky přes 1 500 mm. Pravidelně je výška sněhové pokrývky přes 1,5 m a udržuje se do pozdního jara. Masív
hory je vytvořen z vrstevnatého
godulského pískovce. Vrcholová holina – podle starého názvu
Gigula – leží již nad hranicí lesa, místy je porostlá uměle vysázenou kosodřevinou. Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry.
Meteorologická stanice, která v roce 2003 oslavila 50 let provozu, měří
teplotu vzduchu, tlak, množství srážek a další. V zimě se zjišťuje
výška sněhové pokrývky a stav sjezdovek. Kromě "tradičních" informací nutných k předpovědi počasí zde probíhají také sledování přeletu
meteoritů.
Zajímavosti Lysé hory aneb víte, že...?
- Vrcholu již z velké dálky dominuje telekomunikační věž. Ta prý měří 15x více než napadlo sněhu před první světovou válkou.
- Pamětní deska připomíná památku padlých, popravených a umučených turistů v letech 1938 – 1945. Na úbočí je umístěna rovněž pamětní deska ing. Roberta Srkala, který zahynul v koncentračním táboře. Mezi Malchorem a Kykulkou směrem na Hradovou, se nachází kamenná mohyla Ivančena na památku skautů umučených v době 2. sv. války.
- Dne 21. května 1964 v 15:20 se v blízkosti vrcholu Lysé hory stala letecká katastrofa, při které zahynul zkušený pilot mjr. Vlastimil Zaydlar. Při nehodě byl naprosto zničen také stroj MiG-19S. Při cvičném letu se do terénu vydala dvě letadla, avšak vlétla do prostoru s nízkou oblačností a malou dohledností. Vedoucí pilot Mjr. Trnka proto vydal pokyn ke stoupání nad oblaky. Během stoupání však mjr. Zaydlar narazil do Lysé hory, která byla skryta v oblacích. O tom, jaká byla síla nárazu svědčí popis místa nehody – letoun byl po dopadu zcela zničen a rozrhán na drobné části. V místě dopadu letounu mjr. Zaydlara je vybudován pomník s pamětní deskou.
- Na rozeklaném temeni rozsochy Lukšince, 2 km severozápadně od vrcholu Lysé hory se nachází jeskynní systém (pseudokras) Ondrášovy díry.
- Hora je domovem vzácné flory a fauny: žije zde čáp černý, rys ostrovid, holub doupňák a z rostlin jalovec, prstnatec Fuchsův, okrotice bílá, vemeník dvoulistý, vstavač mužský a bradáček vejčitý.
- Pravidelné výpravy na Lysou horu podnikal Petr Bezruč. Říkal jim výplazy a vycházel většinou z Ostravice. Své výplazy podnikal i ve vysokém věku, na vrchol vyšel i v 80letech!