ÚvodČeská nejZeměpisnéVolyňští Češi – zapomenutí kolonisté Ukrajiny
Zeměpisné

Volyňští Češi – zapomenutí kolonisté Ukrajiny

Volyňští Češi jsou potomci Čechů, kteří se v letech 1868–1880 usadili ve Volyni na dnešní Ukrajině. Carská vláda lákala nové přistěhovalce řadou výhod, například levným nákupem zemědělské půdy. Cena byla několikrát nižší než v Čechách, v hotovosti se přitom platila jen část, na zbytek Rusko poskytlo výhodné úvěry.
jihočeským městem Volyně nemají volyňští Češi nic společného. Bývalá Volyňská gubernie je historická oblast na dnešní severozápadní Ukrajině, rozlohou velká asi jako Čechy. V druhé polovině 19. století sem ruská carská vláda lákala přistěhovalce, aby obdělávali nevyužitou půdu. Kromě její levné koupě lidem nabídla řadu dalších výhod, od práva na zakládání výrobních podniků přes právo na výuku v rodném jazyce, vlastní samosprávu a náboženskou svobodu až po osvobození od placení daní na dvacet let a osvobození od vojenské povinnosti.
Z Rakouska-Uherska nakonec na Volyň odešlo téměř 16 tisíc Čechů. Žili přibližně v 650 vesnicích, z nichž většina měla díky pracovitosti lidí, jejich zkušenostem a také moderní zemědělské mechanizaci vyšší úroveň než okolní ukrajinské obce. Češi zakládali pivovary, cukrovary, mlékárny, mlýny a konzervárny, pěstovali chmel, obilí, ovoce a další zemědělské plodiny.

Velkou změnu přinesl rok 1920 a rozdělení Volyně mezi obnovené Polsko a SSSR. Volyňští Češi nejenom přicházeli o někdejší výhody, ale v novém státě se stali obětmi agresivní národnostní politiky sovětské vlády, perzekucí, bídy a častých hladomorů. Mnozí byli odsouzeni k smrti a skončili v gulazích.

Když se po válce celá Volyň stala součástí Sovětského svazu, většina volyňských Čechů se vrátila do své vlasti a usadila se na území, které opustili sudetští Němci. Další vlna reemigrace přišla po roce 1989, kdy se na pozvání České republiky vrátily asi dva tisíce volyňských Čechů. Od roku 1991 je Volyň součástí samostatné Ukrajiny. Poslední vlna přesídlení vypukla po roce 2015 kvůli obsazení Krymu a občanské válce na Ukrajině; do Česky se tehdy vrátilo zhruba 200 lidí. Na Ukrajině dodnes žije několik tisíc potomků českých vystěhovalců, vracejí se ale už jen rodiny či jednotlivci.
 
Renesanční radnice ve Volyni Památky

Renesanční radnice ve Volyni

Radnice je dominantní stavbou na náměstí Svobody ve Volyni. Je postavena v renesančním slohu a patří mezi nejstarší radniční budovy v Čechách.

Volyně

Volyně

Jihočeské městečko leží v podhůří Šumavy mezi Strakonicemi a Vimperkem. Má půvabnou renesanční radnici, ve staré gotické tvrzi sídlí Městské muzeum. V nedalekých Hošticích se natáčela filmová komedie Slunce, seno, jahody a její dvě pokračování.

Kaple Anděla Strážce ve Volyni Památky

Kaple Anděla Strážce ve Volyni

Původní kaple stávala na místě dnešní kaple Anděla Strážce nad Volyní již v 17. stolet. Kaple stojí nad městem na zalesněném vrchu Královice v nadmořské výšce 560 m n. m

Městské muzeum Volyně v bývalé tvrzi Kultura

Městské muzeum Volyně v bývalé tvrzi

Muzeum sídlí v gotické tvrzi z 1. poloviny 14. století. sloužila jako sídlo královských purkrabí. V průběhu staletí ji poškodilo husitské a uherské vojsko. Po roce 1629 již sloužila jako sýpka.

Židovský hřbitov ve Volyni Památky

Židovský hřbitov ve Volyni

Založen byl v 17. století a roku 1870 byl naposledy rozšířen.

Kostel Proměnění Páně se hřbitovem na vrchu Malšička ve Volyni Památky

Kostel Proměnění Páně se hřbitovem na vrchu Malšička ve Volyni

Jihozápadně od města Volyně, na zalesněném vrchu Malsička, stojí hřbitovní kostel Proměnění Páně obklopený rozlehlým hřbitovem.

Muzeum Volyňských Čechů Podbořany – Hlasy Čechů z Volyně Kultura

Muzeum Volyňských Čechů Podbořany – Hlasy Čechů z Volyně

Barokní budova bývalé radnice č.p. 1 z roku 1751 s mansardovou střechou a věžičkou skrývá muzeum, v němž nahlédnete do historie a osudu Volyňských Čechů nebo se seznámíte se s regionální pravěkou a středověkou historií. Expozice Hlasy Čechů z Volyně tvoří dominantní téma.

Rozhledna Čestice u Volyně Příroda

Rozhledna Čestice u Volyně

Nad obcí Čestice u Volyně nedaleko místní vodárny se od roku 1999 tyčí telekomunikační věž se sedmimetrovou plošinou. Rozhledna umožňuje částečný výhled na Šumavu, ale hlavně na Čestice a okolí.

Synagoga ve Čkyni – jedna z posledních vesnických synagog Památky

Synagoga ve Čkyni – jedna z posledních vesnických synagog

Synagoga ve Čkyni pochází z roku 1828 a je spolu se synagogou v Bechyni nejstarší dochovanou židovskou svatyní v Jihočeském kraji, jedinou synagogou v okrese Prachatice a jednou 
z posledních zachovaných vesnických synagog v Česku vůbec.

9. 8.11. 8.
Volyňská pouť 2024

Volyňská pouť 2024

Volyně, Jihočeský kraj
6. 7.
Rodinný festival Letopruhy 2024

Rodinný festival Letopruhy 2024

Volyně, Jihočeský kraj
2. 4.28. 10.
Hudební krajinou

Hudební krajinou

Čechtice, Středočeský kraj
3. 8.
Oživlý středověk v Česticích

Oživlý středověk v Česticích

Čestice, Jihočeský kraj
16. 8.17. 8.
Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2024

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2024

Drážov, Jihočeský kraj
10. 9.
VIII. Sportovní hry seniorů

VIII. Sportovní hry seniorů

Strakonice, Jihočeský kraj
21. 8.
30. ročník Běhu městem Strakonice

30. ročník Běhu městem Strakonice

Strakonice, Jihočeský kraj
3. 8.
Zdraví a prevence s 211 – Strakonice

Zdraví a prevence s 211 – Strakonice

Strakonice, Jihočeský kraj