ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPřírodní zajímavosti

Přírodní zajímavosti Celá ČR

Poznejte přírodní zajímavosti, unikáty a rarity, které Česko nabízí! V bohaté přehlídce přírodních zajímavostí najdete řadu neobvyklých a jedinečných míst: bludiště skalních měst, vodopády, kaňony, rašeliniště protkaná úzkými chodníčky, kamenné pokličky i strže, kde i v létě objevíte led a sníh.

Unikáty v Česku

Co jinde objevíte jen stěží anebo vůbec? Třeba Hromnické jezírko s načervenalou vodou, která je slabým roztokem kyseliny sírové, proto v ní nenajdete žádné živočichy, anebo kamenná slunceČeském středohoří. Mezi rarity se řadí i bioferrata, stezka věnovaná skalní rostlinné říši v botanické zahradě v Bečově na Teplou, anebo vrch Boreč, z jehož vrcholu stoupá i v krutých mrazech teplá pára. V okolí puklin s unikajícím vzduchem se neudrží sníh a zvláštní mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám, které nesnášejí teploty pod nulou.

Kouzlo kamenných i jedlých hub

Nekorunovanými královnami přírodních unikátů jsou Kokořínské pokličky, skalní útvary při ústí Kokořínského dolu nedaleko Mšena, které vypadají jako přerostlé houby. Jen o kousek dál leží oblast Jestřebických pokliček a v Broumovských stěnách zase objevíte na mnoha místech trsy dokonale vymodelovaných slavenských hřibů. Pokud chcete vidět místo, kde rostou skutečné houby, vypravte se do šumavských Stach; na náměstí u kostela Navštívení Panny Marie tu mají unikátní hříbkovou rezervaci.
 

Jaro: čas vyrazit ven

Na jaře se vydejte do údolí a luk plných bledulí, například do údolí Chlébského potoka na Svratecku, do Písteckého lesa nebo do přírodní rezervace Králova zahrada poblíž České Třebové. Domovem chráněných bledulí je rovněž přírodní památka Hersica a několik míst na Vysočině, zejména přírodní rezervace Jechovec, Blatná hráz u Želetavy a Staré Ransko ve Žďárských vrších. Podobnou raritou a vyhledávaným cílem jarních výletů jsou koniklecové louky v Brně, na Ptáčovském kopečku a Kobylinci u Třebíče.
 

Léto: čas koupání

Máte rádi pískovny a lomy? Pak si můžete užít koupání v pískovně Mlékojedy anebo ve Veselských pískovnách, v pískovně Baraba, v jezeru Konětopy, zatopené pískovně s průzračnou vodou, v Mašovickém lomu u Znojma nebo v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic. Skutečným zázrakem je Kamencové jezeroChomutově, jediné na světe. Rozpuštěný kamenec brání růstu vodních řas a sinic, proto se tu celou letní sezonu budete koupat v čisté vodě.
 

Podzim: čas pro lovce krásných záběrů

Nejkrásnější podzimní procházky a místa k fotografování vás čekají tam, kde jsou smíšené nebo listnaté lesy, hory s dostatkem vyhlídek a skalní města. Najdete je třeba kolem Děčínského Sněžníku, v Labských pískovcích nebo divukrásné krajině Českého Švýcarska. Nádherné záběry můžete ulovit v Českém středohoří s impozantními sopečnými kužely; nezapomeňte ani na nejhezčí labské a vltavské vyhlídky. Za pohádkovými podzimními scenériemi se vydejte také na Šumavu a na jižní Moravu do krajiny plné zlátnoucích vinic.
 

Když zima čaruje

Některé přírodní zajímavosti se dají pozorovat jen v zimě, protože k jejich vzniku je potřeba sníh a mráz. Nechte se inspirovat k výletu fantastickými útvary v ledové jeskyni Víl, ledové jeskyni u Naděje či v jeskyni Pekárna, barevnými Brtnickými ledopády v Českém Švýcarsku anebo ledopády Pulčínských skal na Valašsku. Mezi unikáty se řadí i ledová stěna ve Víru na Vysočině, uměle vytvořený ledopád sloužící k nácviku ledového lezení, anebo ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku.
Zobrazit více

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

19. listopad 2024 10:00
Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?