ÚvodVýletyVýlety pro dětiZábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova
Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova

Tajná chodba pod klášterem, bezhlavý přízrak na bílém koni a historky o několika pokladech: to je jen pár lákadel pro výlet s dětmi do Broumova. Mimochodem, jeden poklad vám skutečně ukážeme, a také naučíme děti psát brkem v klášterním skriptoriu a pozveme vás na noční prohlídky a křupavé benediktinské oplatky. Jdeme, Broumov čeká!
Jak se tam dostaneme? Broumov leží v Královéhradeckém kraji v turistické oblasti Broumovsko u státní hranice s Polskem na řece Stěnavě, mezi Broumovskými stěnami a Javořími horami. Starobylé město má krásné historické jádro a dokonce dvě náměstí, malé (které se skutečně jmenuje Malé) a Velké. To se jmenuje Mírové náměstí a kolem stojí měšťanské domy, Stará radnice a barokní Mariánský sloup. Pochází z dílny sochaře Jana Brokofa, na vrcholku stojí socha Madony s Ježíškem a je vytesaný z jednoho kusu kamene.
 

Na hradby!

Většina návštěvníků rychle proběhne náměstí a zamíří k hlavnímu pokladu Broumova, k benediktinskému opatství. My na Kudy z nudy ale víme o místě, které byste s dětmi rozhodně neměli přehlédnout. Jmenuje se slibně Hladomorna, ve skutečnosti ale jde o věž, která uzavírá dolní konec ulice Branka a je z ní hezký výhled do okolí. Kdysi sloužila jako část hradeb, později ji upravili jako vyhlídku. Právě v té době se věži začalo říkat Hladomorna. Proč? Při zboření starší spodní části prý na dně sklepení našli lidské kosti. Čí byly se neví, prý jediná zmínka o využití věže jako vězení pochází z roku 1680, kdy tu zavřeli pár sedláků, co se bouřili proti klášterní vrchnosti.
 

S husím brkem do skriptoria

Od Hladomorny se vydáme Brankou a Růžovou ulicí ke klášteru. Ten už ve 13. století založili mniši z řádu benediktinů, jimž broumovský výběžek daroval král Přemysl Otakar I. Dnešní podoba broumovského kláštera ve vrcholně barokním stylu je dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Klášter, který se na dlouhá staletí stal symbolem celého Broumova, i dnes na dálku spravuje benediktinské arciopatství v Praze-Břevnově, není však osazen řeholní komunitou.

Klášter je otevřený celoročně, klasická prohlídka mapuje každodenní život mnichů, v létě také probíhají atraktivní noční prohlídky. Podíváte se do někdejšího refektáře, tedy klášterní jídelny, prohlédnete si i knihovnu, sakristii a kostel. Uvidíte i poklad, který jsme slibovali v úvodu: kopii Turínského plátna z roku 1651, do něhož byl údajně zabalen Ježíš Kristus po sejmutí z kříže a jeho postava se jako zázrakem otiskla na látku. Plátno objevili úplnou náhodou v roce 1999 v klášterním kostele sv. Vojtěcha.

Chcete si vyzkoušet psaní nebo kresbu husím brkem a inkoustem? Vyberte si interaktivní prohlídku knihovny a skriptoria, repliky středověké klášterní písárny. V klášteře je dokonce i dětská galerie Lapidárium, klášterní hotel, restaurace a kavárna, kde ochutnáte pravé benediktinské oplatky. V části kláštera také najdete Muzeum Broumovska.
 

Klášterní zahrada a Zahradohledačka

Ke klášteru patří krásná zahrada. Je tu například šachový stolek a Galerie Dům, koná se tu spousta kulturních akcí, je ale přístupná zdarma a každý den, od května do října od 8:00 do 20:00, od listopadu do dubna od 8:00 do 16:00.

Vy si ji můžete zkusit projít se Zahradohledačkou. Stačí si ji otevřít v telefonu, nebo vytisknout a procházet podle mapy jednotlivá zastavení s hádankami. Hrad začíná na mostě spojujícím klášter se zahradou a kromě telefonu budete potřebovat jenom tužku a kus papíru. Vyluštěná tajenka vám na závěr prozradí, kde hledat poklad!
 

Pověsti z klášterní zahrady

Možná ten poklad ale už našel někdo před vámi: o několika domech na velkém náměstí se totiž říká, že se v nich v noci objevuje nevysvětlitelné světlo – prý proto, že ve sklepě měly být schované poklady. Nejvíc takových historek se vyprávělo o domě uměleckého zámečníka Stumpfa: ten prý k pokladu přišel, když kopal vzadu za klášterem.

V klášterní zahradě se prý také každou noc zjevuje bezhlavý přízrak bývalého preláta na bílém koni. Jezdí přes klášterní most ke Kněžské bráně, které se mezi lidmi říkalo Pepřová, anebo cválá sem a tam.
Třetí pověst vypráví, že pod Broumovem vede několik podzemních chodeb. Jedna z nich zvaná Zwergloch vede od mlýnského náhonu pod klášterní zahradu. Z kláštera prý ale kromě toho vedly další chodby, jedna k dolní bráně, druhá k výletnímu hostinci Ráje a třetí prý až k Broumovským stěnám a dál do Police nad Metují, kde prý ústila u tamějšího hřbitovního kostela. Škoda, kdyby vedla ještě o kousek dál, dovedla by nás přímo do Muzea stavebnice Merkur a Muzea papírových modelů – právě ty v Polici objevíme.
 

Hřiště v parku Alejka a dřevěný kostel bez hřebíků

Když z klášterní zahrady vyjdeme bočním vchodem a projdeme kolem Cyklodomu, můžeme se ještě zastavit ve Schrollově parku. Jmenuje se podle tkalcovské rodiny Schrollů, jejichž závody byly v 19. století byly největší na Broumovsku. Ozdobou a kuriozitou Schrollova parku je skleněný altán, často se tu konají koncerty, výstavy i další akce.

Schází vám dětské hřiště, kde by se děti mohly vyřádit? Překvapivě ve Schrollově parku chybí, ale o jednom víme: vrátíme se do centra, projdeme ulicí Stanislava Opočenského, Školní a přes Kostelní náměstí s kostelem sv. Petra a Pavla půjdeme Máchovou ulicí až k místu, kde odbočují schody doprava. Tam se pod zčásti dochovanými městskými hradbami rozkládá nejstarší veřejný park v Broumově. V letech 1814–1815 tu bylo vysazeno první stromořadí, které ve svých pamětech zmiňuje Alois Jirásek a park podle toho dostal název Alejka. Nedávno prošel moderní obnovou, znovu tu byla vysazena kaštanová alej, a vzniklo i dětské hřiště. V parku je spousta laviček lákajících k příjemnému odpočinku a také několik hravých lávek přes Liščí potok.

Alejkou projdeme do Vančurovy a Smetanovy ulice, kde se připojíme k zelené turistické značce. Ta nás dovede na křižovatku několika ulic, za níž uvidíme park. V něm stojí poslední místo našeho výletu, dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie. Jedna z nejstarších dřevěných staveb ve střední Evropě a vůbec nejstarší dřevěný kostel v Čechách je pozoruhodný výmalbou interiéru i svou architekturou. Při jeho stavbě nepoužili žádný hřebík, zato hrázděná konstrukce z mohutných dubových trámů představuje dokonalé dílo, které přečkalo staletí.
 

Co by vás ještě mohlo zajímat?

  • V místě, kde budete ubytovaní, můžete získat Kartu hosta Broumovsko a užít si tak Broumov a jeho okolí s řadou výhod.
  • Zbyla vám chvilka času? Zajeďte se podívat do nedalekých Otovic na Farmu Wenet, kde chovají lamy, velbloudy, pštrosy i klasická česká hospodářská zvířata. Najdete tu také ubytování.
  • Ke klášteru dlouhá staletí patřilo kvalitní školství. Benediktinská klášterní škola byla slavná už před husitskými válkami, na její tradice v 17. století navázalo klášterní gymnázium. Ve 14. století v Broumově studoval první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, v 17. století proslulý dějepisec jezuita Bohuslav Balbín, v 19. století pak rodák z blízkého Hronova a spisovatel Alois Jirásek. Studentem zdejšího gymnázia byl rovněž ministr financí první československé vlády Alois Rašín.

Mapa výletu

Export GPX