ÚvodČeská nejHistorickéAlois Rašín – ministr financí v první vládě Československé republiky
Historické

Alois Rašín – ministr financí v první vládě Československé republiky

Rašínovo nábřeží v Praze, několik pamětních desek a ulice v několika městech připomínají národohospodáře, finančníka a politika Aloise Rašína (18. října 1867, Nechanice – 18. února 1923, Praha). Byl jedním z mužů 28. října, kteří stáli u zrodu Československa, napsal text prvního zákona o zřízení samostatného státu a o pět let později se stal jedním z mála našich politiků, kteří zemřeli na následky atentátu.
Alois Rašín byl synem pekaře z Nechanic u Hradce Králové. Vystudoval práva a pracoval jako advokátní koncipient v Praze. Byl jedním z odsouzených v procesu s Omladinou a krátce byl vězněn. Po amnestii se začal plně věnovat politice, založil si advokátní kancelář a v roce 1899 se oženil s Karolínou Janskou, sestrou Jana Janského, objevitele krevních skupin.

Za první světové války se Rašín společně s Karlem Kramářem a dalšími Čechy zapojil do protirakouského odboje, byli zatčeni a odsouzeni k trestu smrti. V červenci 1917 je osvobodila amnestie, vyhlášená po smrti Františka Josefa I. nastupujícím císařem Karlem I. Rašín se v očích veřejnosti stal hrdinou, znovu se zapojil do politiky a v roce 1918 patřil k mužům 28. října, kteří v Praze vyhlásili samostatný československý stát. V první československé vládě zastával funkci ministra financí, do stejného křesla se vrátil v říjnu 1922. Mimo jiné připravil měnovou reformu, která tehdy z československé koruny vytvořila jednu z nejpevnějších měn Evropy.

Praze 2Žitné ulici 10 je na domě, v němž Alois Rašín žil, pamětní deska. Připomíná, že právě tady ho 5. ledna 1923 střelil do zad mladý levicový radikál Josef Šoupal. Alois Rašín na následky atentátu zemřel 18. února 1923 v 55 letech. Je pochovaný v Praze 6 – Dejvicích na hřbitově Šárka u kostela sv. Matěje.

Prezident Masaryk po Rašínově smrti v projevu uvedl: „Lide československý, zachovej národní štít čistým. Ať veliká oběť Rašínova života pohne naším svědomím a svede nás všecky k součinnosti, směřující k uskutečnění našeho národního ideálu, a ten je republika a demokracie. Násilí na dr. Rašínovi spáchané jest nelidské, nečeské.“
Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích Příroda

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Dominanta východočeského města Hořice stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Z vyhlídkového ochozu je možné za dobré viditelnosti spatřit celé panorama Krkonoš.

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby ovšem došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme platit sokoly, hřivnami, rašíny nebo dokonce řepou.

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Unikátní zlatá mince o váze 130 kilogramů,. Vyrobena byla v roce 2019 při příležitosti 100. výročí samostatné československé měny.

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

Československé peníze před pár lety oslavily stovku. Jakou měly podobu, které tváře se na nich objevily, kdo je maloval a kde si prohlédnete zajímavá bankovní muzea? Na to všechno známe na portálu Kudy z nudy odpovědi.

Osobnosti první Československé republiky: Karel Kramář

Osobnosti první Československé republiky: Karel Kramář

Prvního československého premiéra Karla Kramáře dnes známe především díky Kramářově vile v Praze. Víte, proč se dnešnímu oficiálnímu sídlu předsedů vlád říkalo Vzdorohrad? A že letos při výročí oslav 100 let od vzniku Československa poprvé můžete dovnitř nahlédnout každou sobotu?

Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Sté výročí vzniku Československé republiky oslavila královéhradecká firma Petrof výrobou unikátního klavíru. Pianino, na jehož výrobu byly použity materiály vztahující se k Československu, bylo trefně pojmenován Republika. Vidět je můžete v budově kulturního centra Petrof Gallery.

Věda a historie není nuda: Česká koruna, mince a bankovky jako neotřelé pozvánky na výlety

Věda a historie není nuda: Česká koruna, mince a bankovky jako neotřelé pozvánky na výlety

Mušle, skleněné korálky, úlomky kostí, plátno, hřivny, duhovky, denáry, groše, tolary, zlaťáky, české koruny anebo bitcoiny: co je lidstvo lidstvem, používá k placení všechno možné. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do dávné historie platidel i dnešní reality, a na bankovky a mince, které nám leží v peněženkách.

Usedlost Kotlářka v Košířích Gurmánská turistika

Usedlost Kotlářka v Košířích

Kotlářka v pražských Košířích je stylová, nově zrekonstruovaná viniční usedlost, jejíž historie se traduje již od 15. století, kdy zde zakořenila rodinná vinice po dobu více než tří staletí.

Vycházky v Hořicích – procházka do Svatogothardské Lhotky Zážitky

Vycházky v Hořicích – procházka do Svatogothardské Lhotky

Jedním z cílů při návštěvě Hořic může být procházka do Svatogothardské Lhotky, která je na velmi krátkém úseku přímo nabitá zajímavostmi. Vycházku lze začít na Gothardě u památníku s reliéfem prvního československého ministra financí Dr. Aloise Rašína, pravděpodobně díla Marie Wagnerové-Kulhánkové.