Den architektury – stovky zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. 14. ročník se uskuteční s podtitulem Proces proměny.
Odkazuje tak mimo jiné na
100. výročí úmrtí Franze Kafky, které bude jednou z hlavních programových linií a připomene nejen stavby spojené s tímto autorem či budovy související s literaturou, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou. Další z programových sekcí budou věnovány například tvorbě architektů Josefa Fanty a Karla Hubáčka a jejich spolupracovníků.
Inspirace Franzem Kafkou
Právě osobnost a dílo
spisovatele, který je považován za jednoho z nejvlivnějších literátů 20. století, je inspirací pro dramaturgii a programovou skladbu. Z názvů jeho knih vychází také podtitul letošního ročníku festivalu
„Proces proměny“, který v kontextu architektury, vývoje města a veřejného prostoru nabývá nejrůznějších významů.
Ve festivalové nabídce tak najdeme například procházku
po stopách Franze Kafky nejen v Praze, ale i v Mariánských Lázních, návštěvu Špindlerova Mlýna, kde Kafka začal psát knihu Zámek, nebo procházku po stopách Mileny Jesenské v Praze. Další z akcí pozvou na
místa s kafkovskou atmosférou. Mimo jiné bude možné zavítat do unikátní
strojové kartotéky z roku 1936 ve funkcionalistické budově České správy sociálního zabezpečení v Praze,
byrokratického komplexu ředitelství Pozemních staveb v Pardubicích, nebo se vydat na procházku po
brněnských periferiích či po expresionistické architektuře v Opavě. V nabídce nechybí ani nejrůznější
akce spojené s literaturou, uskuteční se například prohlídky po veřejně nepřístupných prostorách pražského Klementina, procházky po Znojmě se spisovatelem Petrem Šestákem nebo po Smíchovském nádraží a jeho okolí s básníkem a prozaikem Petrem Borkovcem.V hledáčku má festivali německé a židovské architekty a Kafkovy současníky, kteří ovlivnili dnešní podobu českých měst, stejně jako Kafka ovlivnil českou literaturu a kulturu, a to nejen v Praze, ale i dalších městech v ČR.
S ohledem na omezené kapacity je na vybrané akce potřeba předchozí registrace.
Další jubilea: Kaňka, Hubáček a Fanta
Program Dne architektury připomene v roce 2024 i další jubilea:
350 let od narození významného pozdně barokního stavitele a architekta
Františka Maxmiliána Kaňky (1674–1766). Na festivalové mapě nechybí zámky Jemniště, Karlova Koruna, Krásný Dvůr nebo Loučeň či kostely sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře a Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem.
Do festivalového programu se promítne i
100. výročí narození Karla Hubáčka (1924–2011). Vedle ikonického
televizního vysílače a hotelu na Ještědu festival připomene i jeho další realizace, například
kino Máj v Doksech, Malé divadlo a rodinný montovaný dům v Liberci nebo dům kultury v Teplicích. Pozornost bude věnována také jeho spolupracovníkům ve Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL) a festivalové kroky tak povedou například do České Lípy do obchodního domu Uran od Emila Přikryla nebo kulturního domu Crystal od Jiřího Suchomela. V Brně a v Liberci pak bude například promítnut film z produkce Paměti národa
Maják Karel Hubáček.
Další z osobností, kterou Den architektury připomene, je
Josef Fanta (1856–1954), od jehož úmrtí letos uplynulo 70 let. Vedle
historické budovy pražského hlavního nádraží najdeme v programu například prohlídku
Ondřejovské hvězdárny nebo komentovanou procházku po jeho vilách v Poděbradech.
Nová a industriální architektura
Den architektury věnuje pozornost
i nejnovějším realizacím, z nichž se řada může pyšnit nominací na Českou cenu za architekturu. Pozve například do nového sídla Českého rozhlasu v Olomouci, na prohlídku
Štvanické lávky a Základny technických služeb v Praze,
Automatických mlýnů v Pardubicích, nového pavilonu v Borském parku nebo moderního sochařského ateliéru v Řevnicích. Dále se veřejnosti otevře moderní Klinika Dr. Pírka v Mladé Boleslavi nebo výrobní hala Koma Modular ve Vizovicích u Zlína, Letní scéna ve Voděrádkách nebo nová budova Fakulty umění Ostravské univerzity. Program se zaměří i na budoucnost vybraných míst či staveb nebo jejich rekonstrukce.
Na programu nechybí ani oblíbené výpravy za industriální architekturou. Na Kladně festival pozve například na prohlídky vodárenské věže, do měnírny elektrického proudu v Opavě, továrny na cukrovinky v Přerově či strakonické teplárny. V Praze se mohou zájemci vydat na procházku po výdechových komínech metra nebo staré čistírně odpadních vod v Bubenči.
O festivalu
Spolek KRUH prostřednictvím festivalu umožňuje
nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a urbanismu, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města.
Festival se koná u příležitosti Světového dne architektury, který je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. Vznikl s cílem otevřít tento obor laické veřejnosti v širších souvislostech. Organizátoři chtějí poukázat zajímavým a sdělným způsobem na prolínání současné i historické architektury, to vše při zachování vysoké odborné úrovně. Jak svědčí vzrůstající zájem veřejnosti, získalo si toto pojetí širokou popularitu.
V roce 2023 bylo mottem festivalu Objev konstrukce. Festival se také vydal po stopách architektů Karla Pragera a Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
Paralelně se Dnem architektury proběhne opět jeho sesterský
festival Film a architektura, který se od 26. září do 1. října uskuteční Praze, Brně a dvou desítkách dalších měst.