ÚvodAktualityDen architektury pod heslem Proces proměny otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy
Den architektury pod heslem Proces proměny otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Den architektury pod heslem Proces proměny otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

  • 25. září 2024
Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 27. zářím až 3. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 14. ročník si pořadatelé zvolili motto Proces proměny a konat se bude ve znamení Franze Kafky, Karla Hubáčka, Josefa Fanty, Františka Maxmiliána Kaňky i současné architektury. Během exkurzí do běžně nepřístupných budov a procházek za architekturou s výkladem odborníků na dané téma mohou zájemci objevovat skrytá a zapomenutá místa i stavby, bizarnosti ve veřejném prostoru, městskou divočinu i známé stavby z nových úhlů pohledu. Program nabízí také sérii přednášek, cyklovyjížděk i divadelní představení, koncerty nebo workshopy pro děti.
den architekturyHlavní motto letošního ročníku festivalu Den architekturyProces proměny“ odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky (1883–1924). Kafkovská témata se prolínají programem v nejrůznějších možných podobách a festival připomene nejen stavby spojené s tímto autorem, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou nebo související s literaturou. Letošní podtitul "Proces proměny" v kontextu architektury, vývoje města a veřejného prostoru nabývá nejrůznějších významů a návštěvníkům nabídne celou řadu objevů.

Franz KafkaProgram nabídne například procházku po stopách Franze Kafky nejen v Praze, ale i v Mariánských Lázních, návštěvu Špindlerova Mlýna, kde Kafka začal psát knihu Zámek, nebo procházku po stopách Mileny Jesenské v Praze. Další z akcí pozvou na místa s kafkovskou atmosférou. Mimo jiné bude možné zavítat do unikátní strojové kartotéky z roku 1936 ve funkcionalistické budově České správy sociálního zabezpečení v Praze, byrokratického komplexu ředitelství Pozemních staveb v Pardubicích či po expresionistické architektuře v Opavě. Další festivalové výpravy povedou po bývalých dělnických koloniích, zaniklých tratích i hřbitovech nebo za vůněmi a pachy kulturní krajiny. Vliv surrealismu na architekturu a design 20. století představí na přednášce v Praze a Čelákovicích historik architektury Adam Štěch.
 
Den architektury 2024V nabídce nechybí ani nejrůznější akce spojené s literaturou, uskuteční se například prohlídky po veřejně nepřístupných prostorách pražského Klementina a dalších knihoven, například Jihočeské vědecké knihovny. Na řadě míst přijali role průvodců známí literáti, například ve Znojmě i po Praze povede procházku spisovatel Petr Šesták, po pražském Smíchovském nádraží básník a prozaik Petr Borkovec nebo po Brně spisovatel, publicista a sociolog Stanislav Biler. Program se zaměřuje i na německé a židovské architekty Kafkovy současníky, kteří ovlivnili dnešní podobu českých měst, stejně jako Kafka ovlivnil českou literaturu a kulturu, a to nejen v Praze, ale i v dalších městech v ČR. 
 

Karel Hubáček & SIAL

Den architekturyFestivalový program pravidelně připomíná výročí výrazných osobností na poli architektury i zásadních staveb. Připomene tak dílo jednoho z nejuznávanějších československých architektů Karla Hubáčka (1924–2011), jehož 100. výročí narození si letos připomínáme. Vedle ikonického televizního vysílače a hotelu na Ještědufestival v hledáčku i jeho další realizace, například kino Máj v Doksech, Malé divadlo a rodinný montovaný důmLiberci nebo dům kultury v Teplicích. Pozornost bude věnována také jeho spolupracovníkům ve Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL) a festivalové kroky tak povedou například do České Lípy do obchodního domu Uran od Emila Přikryla, kulturního domu Crystal od Jiřího Suchomela či tranzitní telefonní ústředny Hradci Králové (architekti Jiří Eisenreich, Jindřich Malátek a Václav Aulický). V Brně a v Liberci pak bude například promítnut film z produkce Paměti národa Maják Karel Hubáček.
 

Josef Fanta a František Maxmilián Kaňka

Den architekturyDen architektury ukáže Josefa Fantu (1856–1954), od jehož úmrtí letos uplynulo 70 let, nejen jako autora historické budovy pražského Hlavního nádraží. V programu najdeme například prohlídku Ondřejovské hvězdárny nebo komentovanou procházku po jeho vilách v Poděbradech. Den architektury připomene v letošním roce i dílo významného pozdně barokního stavitele a architekta Františka Maxmiliána Kaňky (1674–1766), který se narodil před 350 lety. Na festivalové mapě nechybí zámky Loučeň, Karlova Koruna nebo Krásný Dvůr, či kostely sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře, Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem, sv. Havla v Liběchově nebo Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru.
 

Současná architektura

Den architekturyDen architektury věnuje pozornost i nejnovějším realizacím, z nichž se řada může pyšnit nominací na Českou cenu za architekturu. Pozve například do nového sídla Českého rozhlasuOlomouci, na prohlídku Štvanické lávky a Základny technických služebPraze, Automatických mlýnů v Pardubicích, nového pavilonu v Borském parku nebo moderního sochařského ateliéru v Řevnicích. Dále se veřejnosti otevře moderní Klinika Dr. Pírka Mladé Boleslavi nebo výrobní hala Koma Modular ve Vizovicích u Zlína, Letní scéna ve Voděrádkách nebo nová budova Fakulty umění Ostravské univerzity. Program se zaměří i na budoucnost vybraných míst či staveb nebo jejich rekonstrukce. 
 

Industriální architektura a technické stavby

metro pražského povstáníNa programu nechybí ani oblíbené výpravy za industriální architekturou. Na Kladně festival pozve například na prohlídky vodárenské věže, do měnírny elektrického prouduOpavě, továrny na cukrovinky Přerově či strakonické teplárny. V Praze se mohou zájemci vydat na procházku po výdechových komínech metra nebo staré čistírně odpadních vod v Bubenči.
 
Den architektury umožňuje již 14. rokem široké veřejnosti nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a tvorba měst, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, konkrétního místa či města. V loňském roce festival nabídl přes 500 akcí ve více než stovce měst po celé republice i na Slovensku a přilákal na 35 tisíc návštěvníků. Pořádající spolek Kruh se téměř čtvrt století věnuje propagaci a popularizaci architektury a čerpá z mnohaletých zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Kompletní program je k dispozici na webu denarchitektury.cz.
Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Karel Hubáček – architekt Ještědu a  jediný český laureát Ceny Augusta Perreta

Karel Hubáček – architekt Ještědu a jediný český laureát Ceny Augusta Perreta

Významný český architekt Karel Hubáček (23. 2. 1924, Praha – 23. 11. 2011, Liberec) proslul především díky stavbě hotelu s vysílačem na Ještědu. Tato stavba mu přisoudila jako jedinému Čechovi prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Tu získal v roce 1969, kdy porota ocenila Ještěd za eleganci a praktické využití moderních technologií.

Automatické mlýny v Pardubicích Památky

Automatické mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Nový kulturně-společenský areál tvoří moderní čtvrť evropského střihu v centru Pardubic. Tvoří zázemí pro synergii kultury, architektury i moderních technologií.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.

Dům Karla Hubáčka v Liberci Památky

Dům Karla Hubáčka v Liberci

Montovaný dům, navržený předním českým architektem Karlem Hubáčkem, představuje bezesporu nejzajímavější realizaci v oblasti individuálního bydlení na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Kryt Denis v Brně Památky

Kryt Denis v Brně

Téměř kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skále pod Petrovem. Soustava klenutých chodeb nacházející se na ploše ve tvaru obdélníka přibližných rozměrů 85 x 60 metrů poskytla v případě atomového výbuchu úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Zikmundova vila ve Zlíně Památky

Zikmundova vila ve Zlíně

Nejdřív baťovský dům a bydliště prvního hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka. Na čas majetek oscarového režiséra Elmara Klose. Následně domov cestovatele Miroslava Zikmunda. A dnes? Kulturní památka protkaná příběhy, se kterými se jinde nesetkáte. 

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou Památky

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

10 staveb architekta Josefa Fanty

10 staveb architekta Josefa Fanty

Josef Fanta (7. prosince 1856 Sudoměřice u Tábora – 20. června 1954 Praha) patří k nejvýznamnějším představitelům české secesní architektury. Kromě stavitelství se věnoval také nábytkovému designu, malířství, psaní odborných publikací a ochraně památek. Studoval architekturu na české technice a poté se stal asistentem Josefa Zítka při stavbě Národního divadla, kde mimo jiné vytvořil novorenesanční lampu, která dodnes před divadlem stojí. Fantova profesní hvězda strmě stoupala a mimo své realizace se podílel na interiérech staveb svého profesora a spolupracovníka Josefa Schulze (Rudolfinum, Národní muzeum). Pod jeho rukama se zrodily takové stavby, jako je Hlavní nádraží, observatoř v Ondřejově, dům Hlahol nebo Mohyla míru v obci Prace. Podílel se na stavbě Hlávkových kolejí (roku 1906 za to spolu s Matějem Blechou obdržel Řád císaře Franze Josefa), rekonstrukci mnoha památek, architektonických sgrafit (tvořil např. s Mikolášem Alšem) nebo výzdobě uměleckoprůmyslových děl. Jeho posledním velkým dílem byla budova ministerstva obchodu v Praze Na Františku.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína Památky

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

První zmínky o veřejné knihovně se datují již do 30. let 19. století. Založili ji posluchači filozofického institutu v roce 1834 a působila až do roku 1870. V roce 1885 byla zahájena činnost knihovny v budově Besedy v ul. Na Sadech. Jako student zde vypomáhal básník Fráňa Šrámek.

Zámek Krásný Dvůr Památky

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Svatobor – zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie Památky

Svatobor – zřícenina kostela Nanebevzetí Panny Marie

Na kraji lesů vojenského prostoru Hradiště (Doupov) východně od Karlových Varů leží kdysi významná obec Svatobor. Dnes připomínají obec především monumentální ruiny kostela, které leží na terase nad údolím.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze Památky

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem Památky

Augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem

Klášterní komplex v Roudnici nad Labem byl vybudován spolu s kostelem Narození Panny Marie ve 14. století. Z budovy konventu se dochovala tři křídla ambitu obklopující rajský dvůr.

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně Památky

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně

Bustu z patinovaného bronzu od akademického sochaře Stefana Milkova naleznete v hotelu Savoy, kde Kafka v roce 1922 pobýval a začal psát svůj nedokončený román Zámek.

Kostel sv. Havla v Liběchově Památky

Kostel sv. Havla v Liběchově

Barokní kostel z let 1738-41 je připisován Františku Maxmiliánu Kaňkovi, fresková výzdoba je dílem J. P. Molitora. Kostel byl upravován v 19. a 20. století.

Kino Máj v Doksech Památky

Kino Máj v Doksech

Autorem architektonického projektu je Ing. arch. Karel Hubáček, který též vykonával autorský dozor. Jedná se o mimořádně hodnotný a kvalitní příklad architektury tzv. bruselského stylu a zároveň jedno z vrcholných děl Karla Hubáčka, potažmo ateliéru SIAL.

Letní scéna Voděrádky u Říčan Kultura

Letní scéna Voděrádky u Říčan

Letní scéna v areálu Home of AV ve Voděrádkách u Říčan je prostor, který má parametry moderní venkovní scény (v případě nepříznivého počasí zastřešení, sociální zázemí, občerstvení apod.).