Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.
Na severním a jižním průčelí chrámu je od roku 1905 osazen pozoruhodný soubor třinácti renesančních náhrobků z druhé poloviny 16. a počátku 17. století. Desky z růžového mramoru a různobarevného pískovce původně zakrývaly hrobky významných měšťanů a nižších šlechticů, které se nacházely pod podlahou uvnitř kostela.
Kostel je trojlodní bazilikou se třemi pětibokými závěry a dvojicí hranolových věží nad chóry bočních lodí. Obklopuje jej prostor bývalého hřbitova, zrušeného v roce 1836, v jehož někdejším severozápadním nároží se tyčí zvonice ze 16. století. Její zvony jsou zavěšeny v poloze srdcem vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním na pedály. Dnes jsou používány pouze několikrát v roce při svátečních příležitostech.
Zpřístupnění kostela a zvonice mimo dobu bohoslužeb zajišťuje prostřednictvím Muzea Kouřimska v Kouřimi Regionální muzeum v Kolíně.