ÚvodAktuality10 tipů na nejzajímavější pevnostní města aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na nejzajímavější pevnostní města aneb ve stínu i na výsluní

  • 27. září 2023
Když padne zmínka o pevnostních městech, kdekomu se vybaví hlavně Terezín a Josefov. Hradby ale ještě v 19. století stály v celé řadě dalších měst a leckde se zachovaly dodnes. Kde uvidíte nejdelší úseky dochovaných hradeb? A která města využívala rakousko-uherská armáda jako pevnosti?
Vydejte se s Kudy z nudy do pevnostních měst Josefova a Terezína! Jejich pravidelná šachovnicová síť ulic, systém hradeb, valů a příkopů, pětiboké bastiony i masivní cihlové stěny se dochovaly často v takové podobě, jakou měly kdysi. Obě pevnosti založil císař Josef II. v roce 1780, tedy téměř na samém konci éry bastionových opevnění. Boje je nepoškodily, vojenská taktika se v té době jednou provždy změnila a další armády Terezín i Josefov zkrátka obešly v bezpečné vzdálenosti. Obě města jsou dodnes obehnaná hradbami, do obou se také můžete vydat na atraktivní prohlídky rozsáhlých sítí podzemních chodeb, muzeí a dalších objektů.

Nezvykle uspořádanou síť ulic, která svědčí o pečlivém plánování, má i Hradec Králové; ten se v pevnost proměnil v druhé polovině 18. století. Nejvyšší cihlové zdi měřily přes sedm metrů a odrazovaly každého, kdo se k městu přiblížil. Ale podobně jako pevnosti Josefa II. ani Hradec své opevnění nikdy nevyužil a necelých sto let po jejich dokončení začaly hradby zase postupně mizet. Podobné rozsáhlé opevnění měla i Olomouc; dodnes můžete ve městě i okolí vidět řadu stop, například Korunní pevnůstku s unikátní barokní prachárnou. S bouráním olomoucké bastionové pevnosti se začalo v roce 1876, pevnostní status města ale císař František Josef I. zrušil až o deset let později. O hodně dřív, už v polovině 19. století, přestalo být vojenským městem Brno, kde na místě věnce hradeb vznikla reprezentativní okružní třída.

Opevněným samostatným městem býval i Vyšehrad; dominantou dnešní městské části Prahy je rozsáhlá barokní pevnost s bazilikou sv. Petra a Pavla, vyhlídkovými terasami a přístupnými podzemními chodbami a sály. Pevnostním městem bývala i Praha, a i když pražské hradby ztratily vojenský význam ještě před postavením Terezína a Josefova, s jejich zbourání schválil císař František Josef I. teprve v 70. letech 19. století.

Hradby ale zůstaly stát v řadě dalších míst. Podívejte se na Kudy z nudy na přehlídku hrazených měst a zajeďte se na vlastní oči podívat na více než kilometr dlouhé hradbyPoličce, hradbyKouřimi a hradbyTachově. Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s námi na procházky kolem hradeb i na hradby aneb do stínu i na výsluní!
 
Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Terezín

Terezín

Terezín je pevnostní město s šachovnicovým půdorysem a zároveň barokní pevnost, postavená v čistém slohu francouzské fortifikační školy. Malá pevnost a Památník Terezín připomínají období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Kouřim

Kouřim

V Dalimilově kronice se píše, že u Štolmíře poblíž Českého Brodu se kníže Radslav z Kouřimi podrobil přemyslovskému knížeti Václavovi. Kdyby tehdy Radslav vyhrál, Čechy mohly mít úplně jinou metropoli. Dějiny ale rozhodly jinak: hlavním městem se stala Praha a Kouřim se proměnila v klidné maloměsto.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Polička

Polička

Jako z pohádky vypadá Polička, město na Českomoravském pomezí západně od Svitav – historické centrum totiž dodnes svírají zachovalé středověké hradby s ochozy a věžemi. Mnoha místa vám připomenou hudebního skladatele Bohuslava Martinů, například rodná světnička ve věži kostela sv. Jakuba.

Jaroměř-Josefov

Jaroměř-Josefov

Zatímco město Jaroměř vzniklo na soutoku Labe, Úpy a Metuje v 11. století, barokní pevnostní město Josefov je mnohem mladšího data; vzniklo až na sklonku 18. století. Postupně se rozrůstající samostatná města se sloučila do jediného celku roku 1948 a dnes společně nabízejí celou řadu zajímavostí.

Tachov

Tachov

Hradby s jednadvaceti věžemi, Muzeum Českého lesa, několik kostelů, památník husitského vítězství nad křižáky, hrobka rodu Windischgrätzů, mohyla obětem pochodů smrti a moderní kulturní dům – to všechno je Tachov. Roli pověstné třešničky na dortu pak hraje jedinečná novogotická jízdárna ve Světcích.