ÚvodAktuality30 tipů, kam za mapami, glóby a geografickými body aneb poznejte umění kartografie
Zážitky

30 tipů, kam za mapami, glóby a geografickými body aneb poznejte umění kartografie

Jak měřili a zakreslovali povrch Země naši předkové? Jak vypadaly mapy a měřicí přístroje, když kolem Země nelétaly satelity? To vše se dozvíte, když se vydáte na výlet za kartografickými zajímavostmi. Poznáte také, kde leží „nej“ geografické body České republiky, významné poledníky a nebudou chybět ani muzea se starými mapami a glóbusy. To, a ještě mnohem víc, vám prozradí portál Kudy z nudy.
Muzeum Benátecka – Zámek Benátky nad Jizerou Památky

Muzeum Benátecka – Zámek Benátky nad Jizerou

Muzeum Benátecka sídlí ve druhém patře zámku, kde pobýval hvězdář Rudolfa II. Tycho Brahe a slavný skladatel Bedřich Smetana. Muzeum je interaktivní. Součástí muzea jsou expozice dokládající historii Benátek nad Jizerou.

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi Památky

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi

Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.

Muzeum map Zlín Kultura

Muzeum map Zlín

Ve Zlíně vzniklo zážitkové Muzeum map, věnované mapám a kartografii. Můžete si vyzkoušet práci kartografa v minulosti, otestovat své znalosti na slepé malované mapě České republiky a Evropy nebo si vyformovat svůj model krajiny.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Pevnost poznání v Olomouci Zážitky

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapou republiky je nazýváno sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Přestože leží na jižním svahu, které obvykle odtávají nejdříve, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších. Místo dostalo název podle svého tvaru – připomíná prvorepublikovou mapu Československa s Podkarpatskou Rusí.

Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lidči Zážitky

Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lidči

V centru obce vznikla na ploše 1215 m² moderní multimediální expozice, která poskytuje netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat. Jedná se o Beskydy a Bílé Karpaty na české straně a Kysuce a Biele Karpaty na Slovensku.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Lechův kámen u Kouřimi Příroda

Lechův kámen u Kouřimi

Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.

Památník 17. poledníku v Bučovicích Příroda

Památník 17. poledníku v Bučovicích

Neobvyklý památník stojí v Bučovicích. Je věnován sedmnáctému poledníku východní délky, na němž město leží.

Pražský poledník Památky

Pražský poledník

K určování poledne sloužil v Praze od roku 1652 tzv. pražský poledník, vyznačený v pravé poledne stínem Mariánského sloupu na dlažbě Staroměstského náměstí.

Plastika 13. poledníku ve Stříbře Památky

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Tento 13. poledník prochází středem města. Jeho plastiku naleznete v městském parku, kde se můžete procházet a příjemně relaxovat.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Geografický střed hlavního města Prahy Zážitky

Geografický střed hlavního města Prahy

Víte, kde se ukrývá přesně stanovený geografický střed Prahy? Najdete jej na Praze 3, u dětského hřiště na Balkáně.

Středy České republiky – geografické a historické souvislosti Česka Letní sporty

Středy České republiky – geografické a historické souvislosti Česka

Víte, kde se nachází střed České republiky? Těchto středů u nás existuje několik a jejich poloha se liší podle definice určení. Takže si můžete vybrat, ke kterému z nich se rozhodnete vydat. A udělat by to měl každý, koho zajímají geografické a historické souvislosti naší země!

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy Památky

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Expozice vojenské geografie v Dobrušce Kultura

Expozice vojenské geografie v Dobrušce

V Rýdlově vile postavené v roce 1919 podle projektu Jana Kotěry byla 24. 5. 2018 pro veřejnost otevřena nová stálá expozice Vlastivědného muzea v Dobrušce věnovaná vojenské geografii ke 100. výročí jejího založení.

Muzeum a Památník města Velké Opatovice Kultura

Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Muzeum a Památník města Velké Opatovice se nachází na zámku. V interiérech jsou vystaveny expozice s historicko-vlastivědnou tématikou a pamětní síň akademického sochaře Karla Otáhala.

Geografický střed České republiky v Číhošti Památky

Geografický střed České republiky v Číhošti

Na louce na východní straně obce v roce 2006 zbudován památník připomínající geografický střed České republiky.

Historický meteorologický sloup v Plzni Památky

Historický meteorologický sloup v Plzni

Krásný meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, v centru Plzně. Zájemci si zde mohou přečíst údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a samozřejmě i přesný čas. Navíc se na sloupku nachází otáčivá mapa hvězdné oblohy, na níž je vždy nastavena aktuální večerní obloha pro Plzeň.

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích Kultura

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích

Stálá expozice města Velké Opatovice je zaměřena na historický vývoj kartografie – vědy o zobrazování zemského povrchu na mapách, tvorbu map na území České republiky a především na Moravě a ve Slezsku.

Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži Památky

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Přírodní park Vyšebrodsko – nejjižnější bod České republiky

Přírodní park Vyšebrodsko – nejjižnější bod České republiky

Nejjižnější bod České republiky leží v katastru obce Vyšší Brod na česko-rakouské státní hranici. Z české strany vede k místu žlutá turistická značka. Místo je označeno vysokým žulovým kamenem s pamětní deskou, informační tabulí, hraničním kamenem, schránkou s razítkem.

Přírodní rezervace u Bukovce – nejvýchodnější bod České republiky

Přírodní rezervace u Bukovce – nejvýchodnější bod České republiky

Nejvýchodnější bod ČR se nachází na území obce Bukovec v okrese Frýdek-Místek, na česko-polské hranici ve Slezských Beskydech. Je ukrytý v hustém smrkovém lese na břehu potoka Olecky. Samotné místo je označeno velkým kamenem s pamětní deskou a přesnými souřadnicemi, hraničním mezníkem, informační tabulí a přístřeškem k odpočinku.

Nejzápadnější bod České republiky Příroda

Nejzápadnější bod České republiky

Nejzápadnější bod České republiky leží v Přírodním parku Smrčiny, na dně Újezdského potoka, který zde tvoří státní hranici. Bod leží mezi dvěma hraničními mezníky z roku 1844.

Nejstarší tištěná mapa Čech – šifra Mistra Klaudiána

Nejstarší tištěná mapa Čech – šifra Mistra Klaudiána

Před 500 lety vznikla nejstarší tištěná mapa zobrazující Čechy. Pro vědce je už půl tisíciletí záhadou, proto se o ní někdy mluví jako „šifře Mistra Klaudiána“. Její vznik je totiž stále ještě zahalený tajemstvím, nejsou zatím zcela jasné ani okolnosti jejího vzniku ani informace o jejích autorech.

Renesanční armilární sféra – jediná ze své doby u nás dochovaná

Renesanční armilární sféra – jediná ze své doby u nás dochovaná

Ve sbírkách Národního technického muzea se nachází vzácný exponát – renesanční armilární sféra, jediná ze své doby u nás dochovaná. Jedná se o zjednodušený model nebe, pozorovací a měřicí přístroj geocentrického typu z let 1560–1580.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej Památky

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.