ÚvodAktuality50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav
Kultura

50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav

  • 14. ledna 2019
Byla to událost, která navždy změnila naše dějiny: je to právě padesát let, co se v lednu 1969 na protest proti sovětské okupaci, postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty na Václavském náměstí v Praze upálil student Jan Palach. Výročí připomíná řada akcí, výstav a míst. Zve vás na ně portál Kudy z nudy.
Ač se čin Jana Palacha (1948–1969) stal symbolem doby, desítky let se o něm oficiálně nemluvilo. Vzpomínky se ale komunistickému režimu vymazat nepodařilo: stále tu bylo místo před Národním muzeem na Václavském náměstíPraze, kde se 16. ledna 1969 upálil. Byla tu Vysoká škola ekonomická a Karlova univerzita, kde studoval; náměstí před Filozofickou fakultou se na jeho počest dnes jmenuje Palachovo a v lednu 1991 byla na budově školy odhalena posmrtná maska od Olbrama Zoubka. A nakonec tu byl i Palachův týden v lednu 1989, vlna protestů proti režimu, která rozhýbala českou společnost. Odkaz Jana Palacha se tehdy po dvaceti letech naplnil.
 

Jan Palach – naše svědomí

Smutné výročí připomene dvoudenní program sedmi institucí; program začne ve středu 16. ledna pietním odhalením pamětní dlaždice na nádvoří Karolina na Ovocném trhuPraze a bude pokračovat vernisáží výstavy v horní části Václavského náměstí; ta bude k vidění až do konce ledna. Odpolední pietní program ve středu 16. ledna na Václavském náměstí nabídne také uměleckou část (Jan Palach v literatuře, hudbě a filmu, vystoupení pamětníků a osobností) a vyvrcholí tichým průvodem se světly; sraz je u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v 18 hodin, průvod se vydá na cestu Starým Městem v 18.45 a celou akci zakončí pietní akt na Staroměstském náměstí.

Stejný den odpoledne chystá odhalení pamětní desky Jana Palacha Vysoká škola ekonomickáPraze. Vzpomínat se bude i v Akademické farnosti v kostele Nejsvětějšího Salvátora; od neděle 13. do neděle 20. ledna si můžete prohlédnout výstavu, mše za Jana Palacha celebrovaná Mons. Tomášem Halíkem se odehraje v úterý 15. ledna od 18 hodin.

Na Jana Palacha se bude 16. a 21. ledna vzpomínat také v Mělníce, městě, kde studoval na gymnáziu: kromě pietního aktu se chystá odhalení památníku, představení publikace, výstava a další akce.
 

Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy

Na pietní akce naváže Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy; program pro dospělé i pro děti potrvá od 17. do 20. ledna. Kromě workshopů v Colloredo-Mansfeldském paláci si můžete společně s lektory GHMP prohlédnout pomník upálení Jana Palacha; ten objevíte, když se z náměstí Jana Palacha vydáte po nábřeží směrem ke Karlovu mostu. Jeho autorem je výtvarník a architekt s českými předky John Quentin Hejduk a v rámci komentovaných prohlídek můžete vstoupit do interiéru památníku a seznámit se s jeho historií a významem.
 

Živé pochodně v Museu Kampa

Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později. V sobotu 19. ledna, tedy ve výroční den jeho smrti, začne výstava Síla činu v Museu Kampa. Představí díla, která reagovala kromě Palacha i na smrt Jana Zajíce, který se upálil 25. února 1969 v den 21. výročí komunistického puče v únoru 1948. Výstava má ukázat, že i když se totalitní moc snažila památku na živé pochodně potlačit, ve vědomí společnosti zůstával jejich odkaz stále živý.
 

Další akce a výstavy

Mohyla Jana Palacha na Smrku Příroda

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl – prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze Památky

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.