ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… hotelech
7 věcí, které nevíte o… hotelech
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Ubytování

7 věcí, které nevíte o… hotelech

Poslechněte si audio verzi článku
Až se znovu ubytujete v hotelu, uvelebíte se v pohodlné posteli, budete si lebedit v sauně nebo wellness, obdivovat výhled z oken a vychutnávat si skvělou gastronomii nebo posezení u baru, možná vás napadne zvídavá otázka, kde se hotely vlastně vzaly? Stále vyrůstají nové a nové, moderní doba jim přeje (ano, i my doufáme, že covidová přestávka se už nevrátí) a jejich nabídka je nepřeberná, ale víte, kdy a proč vlastně vznikly a který hotel je nejstarší, nejvyšší nebo největší? Portál Kudy z nudy zve na velkou hotelovou jízdu!
Hned v úvodu prozradíme, že slovo hotel pochází z francouzštiny, a to ze slov „hote“ a z latinského „hospicem“, což znamená osobu, jež poskytuje někomu pohostinství nebo přístřeší. Když k tomu připojíte další slova z latinského základu „hospitalis“ a „hospitium“, která označovala noclehárnu s možností stravy, zvolna se dostáváme k vytčenému cíli. Slovo hotel pak v Evropě zdomácnělo přibližně ve stejné době jako samotné hotely, tedy během 19. století. Jejich rozšíření výrazně pomohl rozvoj lázeňství, kdy v lázeňských městech vyrůstaly honosné hotely připomínající zámky: připomeňme například Karlovy Vary, Grandhotel Pupp a hotel Imperial, anebo Mariánské Lázně a hotel Nové Lázně, který si oblíbil anglický král Edward VII. a možná i díky němu považoval Mariánky za nejkrásnější místo na světě.
 

1. Postel, lucerna a nočník

První nuzné přístěnky poskytující ubytování a stravování dělí od dnešních luxusních hotelových řetězců především čas. Cesty mimo vlastní dům lidé podnikali už před tisícovkami let. První zmínky o cestovatelích a uspokojení jejich potřeb pochází z doby kolem roku 2000 př. n. l. z Mezopotámie. Na hliněné destičce popsané klínovým písmem je zaznamenáno královské nařízení „…ustanovil jsem stanice na zastávkách, přivedl do nich pohostinné lidi. Kdo přijde seshora a kdo přijde zdola, najde tam občerstvení a chládek: poutník jenž jde nočními cestami, najde v nich úkryt jako v opravdovém domě.“ Zařízení pokojíků v nejstarších zájezdních hostincích ale většinou tvořila jen postel (a když bylo nabito, tak jen její část), v luxusních podnicích pak i lucerna a výjimečně nočník.
 

2. Kláštery a dobroty z klášterní kuchyně

Na cestující se pamatovalo i při budování klášterů; útočiště v nich nacházeli nejen zbožní poutníci, ale také kupci a další lidé na cestách. Řady klášterů proměnily pohostinství včetně služeb klášterních kuchyní v prosperující podnikatelskou činnost. I dnes je ubytování za zdmi klášterů či na farách velmi přitažlivé a návštěvníci popisují příjemné zážitky, které středověké kláštery rozhodně nabídnout nemohly.
 

3. Nejstarší hotel u nás?

Například v klášterním hotelu Adalbert v Břevnovském klášteře v Praze hosté oceňují předem vytopené klášterní pokoje s klenbou, dobrou postelí i funkční WiFi, bohaté snídaně s výběrem sypaných čajů, mimořádně kvalitní jídlo a pivo z klášterního pivovaru sv. Vojtěcha, krásnou architekturu i příběhy osobností, spojených s tímto místem. Protože benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově je vůbec nejstarší mužský klášter v českých zemích a podobně jako další kláštery nepochybně poskytoval poutníkům přístřeší už v dobách svého vzniku, tedy v roce 993, můžeme jej s trochou fantazie označit za nejstarší hotel v naší zemi. Vlastně to má docela blízko k nejstarším hotelům na světě: vznikly v roce 703, 705 a 718 v Japonsku, a ten nejmladší v Komatsu pak je dokonce nejstarší nepřetržitě působící firmou na světě.
 

4. Neobvyklé, bizarní a luxusní

Inspirací pro všechny cestovatele bývají výčty mimořádných míst k ubytování. Bodují v nich i české hotely, třeba ikonický Hotel Ještěd, který údajně vypadá jako stavba ze sci-fi filmu, anebo Hotel International v Praze-Dejvicích, typická ukázka stylu socialistického realismu. Jeho předobrazem byla moskevská Lomonosovova univerzita a další moskevské mrakodrapy, takzvané Stalinovy sestry. Hotel International si ovšem nezaslouží, aby nad ním někdo ohrnoval nos: v padesátých letech jednalo o nejluxusnější hotel v Československu. Pokud ale toužíte po opravdu netradičním noclehu, patrně si vyberete jiné místo – na portálu Kudy z nudy jich objevíte desítky.
 

5. Nejvyšší a nejvýše položené hotely

Tipujete, že by takový titul mohl získat Hotel Ještěd, který stojí v nadmořské výšce 1012 metrů a nabízí nádherný výhled na Liberec a jeho okolí? Kdepak, rekordmany musíme hledat jinde. Ještě výš stojí třeba Sporthotel Kurzovní pod Pradědem (1335 m) anebo Hotel Luční boudaKrkonoších (1410 m). Jiné je to ale s výškou budov. V žádném českém hotelu se neubytujete výš než v Praze: 216 metrů vysoká televizní věž na Žižkově nejenže nabízí fantastický rozhled, ale i luxusní ubytování v šestihvězdičkovém One Room Hotelu ve výšce 66 metrů. Nejmenší ale není, jednopokojových hotelů je u nás víc, namátkou Bubble Hotel..

Žebříčky nejvyšších hotelů na světě vede Dubaj, oblast posedlá výškovými rekordy. Mají tu například nejvyšší budovu světa Burj Khalifa s 828 metry a nejvýše položeným obývaným patrem i nejvýše položenou vyhlídkovou terasou. Stojí tu také nejvyšší hotel světa, ovšem na čele se rychle střídají. Aktuálně s výškou 356 metrů a 75 patry vítězí Gevora Hotel, ale zanedlouho ho nepochybně vystřídá další rekordman.
 

6. Další rekordy a oceněné české hotely

Také o první příčky žebříčku největších hotelů světa je rvačka: některé zdroje tvrdí, že to je Palazzo Resort Hotel & Casino v Las Vegas (8108 pokojů), další umisťují na první místo hotel Abraj Kudai s 10 000 pokoji a 70 restauracemi v blízkosti poutního místa Mekky v Saúdské Arábii. Hotel Hilton Prague, největší hotel v Praze, je proti nim vlastně mrně: stojí na Rohanském nábřeží v Karlíně a má 791 pokojů. Pokud si potrpíte na žebříčky, mohli by vás zajímat také vítězové Czech Hotel Awards – Hotel roku 2021.
 

7. Jako princové a princezny

Velmi populární jsou hotely na hradech a zámcích, kde si budete připadat jako dávné panstvo. Pohádkové pobyty od luxusních zážitků až po jednoduché ubytování nabízí nejenom řada starobylých sídel, ale také novější secesní stavby anebo odlehlé či menší zámečky, téměř neznámé, ale o to půvabnější. Vyzkoušejte třeba Zámek Zábřeh, Zámek Úsobí, Zámek Potštejn, Zámek Hrádek, Zámek Hostačov, Hotel Zámek Bílé Poličany u Dvora Králové nad Labem anebo Zámeček Klokočov na Vysočině. Dokonalou relaxaci prožijete také v Hotelu Zámek Čejkovice, Chateau hotelu na zámku Zbiroh a na Zámku Ratměřice.
 
České značky: cestovní kancelář Čedok

České značky: cestovní kancelář Čedok

Značka, kterou zná každý cestovatel, se jmenuje Čedok: nejstarší česká cestovní kancelář působí na trhu od roku 1920. Kde měla první kancelář, co svým klientům nabízela, která neznámá místa pro nás objevila a kdy vyšel první katalog? A kam můžete s Čedokem cestovat dnes? Vydejte se s portálem Kudy z nudy za hranice všedních dní!

Toužíte strávit noc na hradě či na zámku? Vyberte si z míst, kde vás čeká pohádkový pobyt

Toužíte strávit noc na hradě či na zámku? Vyberte si z míst, kde vás čeká pohádkový pobyt

Z nesplnitelného snu se stala docela běžná záležitost a vy si jen musíte vybrat to správné šlechtické sídlo, ať už hledáte historické vybavení nebo moderní komfort, romantiku či dobrodružství. Na nocleh na hradech a zámcích vás zve portál Kudy z nudy.

Pobyty a dovolená na zámku – luxus a zážitky za skvělou cenu

Pobyty a dovolená na zámku – luxus a zážitky za skvělou cenu

Možná máte to štěstí a nějaký hrad či zámek vám říká pane, ale možná patříte k těm, kteří si královské bydlení chtějí alespoň jednou v životě vyzkoušet. V Česku objevíte celou řadu elegantních sídel, která hostům nabízejí ubytování plné romantiky a historie. Někde na vás čekají zámecké hotely, jinde jen pár stylových apartmánů. Které si vyberete pro svůj příští pobyt?

30 tipů na ubytování na zámku

30 tipů na ubytování na zámku

Toužíte prožít skutečně nezapomenutelný romantický víkend? Zkusili jste již spát jako kníže nebo kněžna přímo na zámku? Představte si harmonické prostředí, v němž se snoubí příroda a historie s moderními vymoženostmi a vy máte jedinečnou možnost strávit romantickou noc v nádherném aristokratickém sídle s neobyčejnou atmosférou. Vyberte si z našich 30 tipů!

Přijelo panstvo: ubytujte se na hradech a zámcích jako zámečtí páni

Přijelo panstvo: ubytujte se na hradech a zámcích jako zámečtí páni

Na portálu Kudy z nudy najdete ubytování mnoha stylů a kategorií, dokonce i v chatičkách bez elektřiny anebo v chalupách, kde se vyspíte na peci. Co když se ale budete podobně jako hrdinové z pohádek chtít ubytovat v sídlech králů a princezen? Zámeckých hotelů je spousta, mnohem méně je však hradů či zámků, kde budete téměř sami. Na portálu Kudy z nudy ale víme o místech, kde se budete cítit jako panstvo, které přijelo na své sídlo, kde si užijete romantiku starých časů, z hradeb se rozhlédnete po svém dočasném panství a pak se uložíte do měkoučkých postelí pod načechranými nebesy.

100 tipů na netradiční ubytování

100 tipů na netradiční ubytování

Už jste někdy spali na slámě či v sudu? Věřte, že takový unikátní zážitek si můžete dopřát v docela luxusní podobě. V České republice se nachází mnoho ubytovacích zařízení, která vám umožní strávit noc velmi netradičně, ať už v zámeckých komnatách, selské jizbě, ve mlýně, v korunách stromů, jurtě, na posedu, v jeskyni či maringotce, na faře nebo mnišských celách. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na originální a kuriózní místa, kde se můžete ubytovat.

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Rádi byste se na cestách ubytovali v hotelech a penzionech, kde se natáčely slavné české filmy a seriály? Vydejte se s Kudy z nudy do filmových hotelů. Představíme vám ty, jejichž nablýskané interiéry si zahrály hlavní roli i ty, které se jen mihly v pozadí, hotely na horách, ve městech i na venkově.

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?

Seznamte se: od historie po modernu aneb slavní architekti a jejich stavby

Seznamte se: od historie po modernu aneb slavní architekti a jejich stavby

Máte rádi klasickou i moderní architekturu, obdivujete historické památky i nadčasové futuristické stavby? Pojďte s Kudy z nudy objevovat stavby známých českých architektů a jedinečnou architekturu z nových i starých časů.

Kam za noblesou a stylem začátku 20. století? Užijte si hotely slavných architektů!

Kam za noblesou a stylem začátku 20. století? Užijte si hotely slavných architektů!

Slavní architekti zanechali své stopy po celém Česku, mimo jiné také v podobě hotelů, vil a penzionů. Kdo by neznal jména jako Jurkovič, Bauer nebo Kotěra? Přenocujte společně s portálem Kudy z nudy v některém z ikonických míst, která lákají hosty na známá jména svých tvůrců!

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Luxusní kempy: perfektní čistota, zajímavé místo a skvělé ubytování

Luxusní kempy: perfektní čistota, zajímavé místo a skvělé ubytování

Elektrokola, bazény a tobogány, kryté herny pro děti, animační programy, pestré služby anebo naopak jedinečné místo, ticho a klid – tím vším lákají provozovatelé kempů stále náročnější Čechy. Vybavenost některých areálů vás skutečně překvapí! Myslete na svou dovolenou už nyní a rezervujte si své místo s předstihem.

České hotely bodovaly napříč žebříčky portálu Tripadvisor

České hotely bodovaly napříč žebříčky portálu Tripadvisor

Uživatelé amerického cestovatelského portálu Tripadvisor hodnotí každoročně nejlepší hotely světa. Výsledky hlasování, v němž se posuzuje úroveň ubytovacích zařízení po celém světě, vynesly letos na přední příčky i řadu českých hotelů. Mezi oceněnými je například hotel U Zlaté studně, Hotel Residence Agnes nebo Arcadia Residence.

Česká Loira aneb poznejte zámky na řece Orlici

Česká Loira aneb poznejte zámky na řece Orlici

Podorlicko láká k návštěvě výjimečným počtem hradů a zámků, neboť Divoká Orlice tu vytváří podobný fenomén jako je tomu na francouzské Loiře. Najdete zde navíc zámky, které jsou nadále v rukách původních šlechtických rodů, a proto není výjimkou, že se tu potkáte s jejich šlechtickými majiteli. V okruhu cca 9 km najdete hned čtyři soukromé zámky – Častolovice, Doudleby, Nový zámek v Kostelci, Potštejn a dva hrady Potštejn a Litice. Prohlídku expozic můžete spojit s posezením v zámeckých kavárnách, procházkou rozkvetlými parky nebo s jízdou na kole, protože podél Divoké Orlice se nachází cyklotrasa.

Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné

Seznamte se: sedm nejzajímavějších staveb architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná již padesát let žije a pracuje v Londýně, přesto už dlouho je a zůstává první dámou české architektury. V březnu slaví významné životní jubileum. Víte, kterým místům v Česku dala novou tvář a kde poznáte její tvorbu od profesních začátků až po současnost?

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

Michelinské hvězdy 2021: znáte stálice naší kulinářské scény?

Michelinské hvězdy 2021: znáte stálice naší kulinářské scény?

Získat pro svůj podnik alespoň jednu michelinskou hvězdu je sen většiny restaurací po celém světě. Nyní jsme se konečně dozvěděli, kolik hvězd, ocenění Bib Gourmand a The Plate se v Česku letos urodilo. Pražské restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise a Field i v roce 2021 obhájily michelinskou hvězdu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jak šel čas a kde se hvězdy třpytily nejčastěji a opakovaně?

Hotel je nuda, ubytujte se na stromě, v sudu nebo na vodě

Hotel je nuda, ubytujte se na stromě, v sudu nebo na vodě

Měkoučká postel plná načechraných polštářů a z ní výhled na jezírko, vinohrady či do korun stromů? Anebo nocleh na starodávné peci jako z pohádek o Honzovi? Netradiční i kuriózní místa k ubytování lákají na zážitky i pohodlí. Kde je hledat vám prozradí portál Kudy z nudy.

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

Učaroval vám elegantní styl první republiky? Přenést se alespoň na chvíli do světa našich prababiček můžete pobytem na neobyčejných místech – vyzkoušejte stylově upravené zámecké interiéry, lázeňské domy nebo vilky, které slouží jako hotely a hotýlky, a mimo současného komfortu nabízí i nevšední atmosféru první republiky! Kudy z nudy vám poradí, kde se takové ostrůvky minulosti nacházejí.

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Portál Kudy z kudy pro vás objevil ubytování jako z pohádek: vyberete si místo, kde budete usínat pod lopatkami větrných mlýnů, necháte se ukolébat klapáním kola v mlýnském náhonu anebo zvítězí romantika, soukromí a zážitky jako ze starých časů?

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Prestižní titul Stavba roku 2022 získal visutý most, hotel, lávka i zdařilé rekonstrukce památek

Visutý most v Dolní Moravě, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce patří mezi desítku Staveb roku 2022. Vítězná desítka vzešla z 31 nominovaných. Celkem bylo přihlášeno i se zahraničními stavbami 83 realizací, z toho 79 českých. Ocenění v podobě křišťálového razítka putuje pětkrát do Prahy, stejný počet cen získaly novostavby. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu. Výsledky 30. ročníku vyhlásila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v pražské Betlémské kapli.

Czech Hotel Awards: Nejlepší 5hvězdičkové hotely

Czech Hotel Awards: Nejlepší 5hvězdičkové hotely

Czech Hotel Awards – Hotel roku 2022 představuje prestižní ocenění Hotel roku. Vítězem se v každém kraji a kategorii stává hotel, který získal od svých příznivců a hostů nejvíce hlasů. Na základě vítězství je hotel oprávněn titul používat. Soutěže se účastní nominované hotely napříč Českou republikou, které soutěží v kategoriích – 3*, 4*, 5*, Wellness&Spa a Congress. Kudy z nudy vám dnes přináší seznam nejlépe hodnocených zařízení v kategorii hotelů s 5 hvězdami. Takový hotel musí mimo jiné mít parkování zajištěné obsluhou, bagážistu, službu žehlení a čištění obuvi (do 1 hodiny), večerní odestýlání a room service 24 hodin denně. Samozřejmostí je osobní přivítání každého hosta květinami či dárkem na pokoji.

Czech Hotel Awards: Nejlepší 4hvězdičkové hotely

Czech Hotel Awards: Nejlepší 4hvězdičkové hotely

Czech Hotel Awards – Hotel roku 2022 představuje prestižní ocenění Hotel roku. Vítězem se v každém kraji a kategorii stává hotel, který získal od svých příznivců a hostů nejvíce hlasů. Na základě vítězství je hotel oprávněn titul používat. Soutěže se účastní nominované hotely napříč Českou republikou, které soutěží v kategoriích – 3*, 4*, 5*, Wellness&Spa a Congress. Kudy z nudy vám dnes přináší seznam nejlépe hodnocených zařízení v kategorii hotelů se 4 hvězdami. Takový hotel musí být vybaven mimo jiné trezorem, 24 hodin dostupnou recepcí nebo službou praní a žehlení. Na pokoji by neměl chybět pracovní stůl, zrcadlo, sklenice na pití, fén a drobný sortiment pro hosty, obsahující šitíčko, šampon, mýdlo a kapesníčky.

Czech Hotel Awards: Nejlepší Wellness & Spa hotely

Czech Hotel Awards: Nejlepší Wellness & Spa hotely

Czech Hotel Awards – Hotel roku 2022 představuje prestižní ocenění Hotel roku. Vítězem se v každém kraji a kategorii stává hotel, který získal od svých příznivců a hostů nejvíce hlasů. Na základě vítězství je hotel oprávněn titul používat. Soutěže se účastní nominované hotely napříč čtrnácti kraji České republiky, které soutěží v pěti kategoriích – 3*, 4*, 5*, Wellness&Spa a Congress. Kudy z nudy vám dnes přináší seznam nejlépe hodnocených zařízení v kategorii Wellness & Spa hotel. Ta je vyhrazena pro hotely zaměřené na relaxaci a odpočinek svých hostů, které jim poskytují lázeňské služby, sauny, masáže a další produkty se zaměřením na zdraví, krásu a pohodu.

10 tipů na bydlení u vody

10 tipů na bydlení u vody

Přemýšlíte, kam jet letos na dovolenou a kde se ubytovat? Jestliže ve vás dříme romantická duše, určitě oceníte možnost strávit volné dny na neobvyklém místě nedaleko rybníků a řek. Na výběr jsou chatičky těsně nad vodní hladinou, prastaré mlýny s bohatou historií i místa zcela netradiční – třeba houseboaty nebo mobilheimy s luxusním vybavením.

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (1870–1933). Poznávacím znamením jeho budov jsou jednoduché a čisté formy, funkčnost a minimalismus – a platí to jak pro stavby u nás, tak pro vily, domy a interiéry ve Vídni.

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury, roztančil Rašínovo nábřeží v roce 1996. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Pojďte se na ně podívat zblízka s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko!

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

V dobách svého vzniku televizní vysílače budované uprostřed měst provokovaly a vysloužily si spousty nelichotivých přezdívek, dnes je ale známe především jako skvělá turistická lákadla. Vyjet pohodlně výtahem do výšky, dát si kávu ve vyhlídkové restauraci a rozhlížet se po okolí je zkrátka zážitek – a platí to pro televizní vysílač na pražském Žižkově stejně jako pro televizní věže v jiných evropských městech. Pojďte se s nimi seznámit!

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

První republika a prvorepublikové pohodlí: zámky, kde si prohlédnete elegantní interiéry z dob první republiky

První republika a prvorepublikové pohodlí: zámky, kde si prohlédnete elegantní interiéry z dob první republiky

Elegantní oblečení, vytříbené chování, zlatý věk plný úcty, prosperity a ideálů, taková je v našich představách první republika. Cestování časem na portálu Kudy z nudy zatím nenabízíme, ale přesto vás můžeme vzít alespoň na krátký výlet do zámeckých interiérů, zařízených v prvorepublikovém stylu. A budete překvapení, kolik míst jsme pro vás objevili!

Deset staveb čtvrtstoletí: ledový palác, skleněná věž, rozhledny a vzducholoď

Deset staveb čtvrtstoletí: ledový palác, skleněná věž, rozhledny a vzducholoď

Znáte projekt Stavba čtvrtstoletí, který mapuje české stavitelství a architekturu uplynulých pětadvaceti let? Pokud ne, určitě o něm uslyšíte v následujících týdnech: ve středu 2. října totiž ve Valdštejnské zahradě v Praze začala putovní výstava, která představuje spoustu zajímavých staveb z poslední doby.

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Zámek v městečku Versailles nedaleko Paříže byl sídlem francouzských králů a určoval styl: inspirovaly se jím paláce v Petrodvorcích u Sankt Petěrburgu, vídeňský Schönbrunn a dokonce i několik zámků v Česku. Vyberte si: nabízíme Versailles v Čechách, ve Slezsku nebo na Moravě.

#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích

#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích

Hotel International v Praze-Dejvicích je nejtypičtější ukázkou socialistického realismu v České republice. Stavba, velmi podobná Lomonosovově univerzitě v Moskvě, vznikla v letech 1952–1956, původně jako zařízení Ministerstva Obrany. V padesátých letech se ale jednalo o nejluxusnější hotel v Československu, který měl téměř dvě stě pokojů.

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

S renesancí se v Litomyšli setkáte na každém kroku, od domů na hlavním náměstí přes Klášterní zahrady až po půvabný zámek. Jeho fasády a štíty zdobí osm tisíc originálních psaníčkových sgrafit. Většinu z nich prý vytvořil Šimon Vlach, který na jednom z nich namaloval sám sebe v šaškovské čepici.