ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha
Kultura

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Poslechněte si audio verzi článku
Když se 2. dubna 1981 slavnostně otvíralo Kongresové centrum v Praze, jmenovalo se ještě Palác kultury. Přišlo si ho prohlédnout přes sto tisíc zvědavých návštěvníků a od té doby se tu střídá jedna akce za druhou. Teď ale čeká největší kongresové centrum v České republice velká proměna podle návrhu španělského studia OCA Architects.

1. Architektura

Už deset let před slavnostním otevřením Kongresového centra proběhla architektonická soutěž, v níž zvítězil neofunkcionalistický návrh architektů Jaroslava Mayera, Vladimíra Ustohala, Antonína Vaňka a Josefa Karlíka. V únoru 1975 stavbu schválila vláda a v roce 1976 se na okraji Nuselského údolí poblíž Vyšehradu začalo stavět. Tři podzemní podlaží, šest nadzemních, skelet ze železobetonových desek s ocelovými sloupy, velkoformátová okna a široké chodby, připomínající labyrint. Malý historický paradox? Sice se říkalo, že Palác kultury vznikl jako výkladní skříň komunismu, ale vítězný projekt se nápadně podobal stavbě z poloviny 60. let z německého Hamburku. Náhoda? Možná, ale mluvili o tom hlavně architekti, jejichž projekty skončily v odpadkovém koši.
 

2. Technické zázemí

V Česku nestojí budova, která by se s pražským Kongresovým centrem dala srovnat. Posuďte sami: je v ní 70 různě velkých sálů a salonků s celkovou kapacitou až 10 000 lidí. Do největšího z nich, Kongresového sálu, se vejde skoro 2800 diváků a má pohyblivé stropy, stěny i jeviště. Akustikou patří mezi třináct nejlepších koncertních sálů planety. Budovou jezdí 46 výtahů. Kotelna svými rozměry připomíná malou elektrárnu. Kdybyste prý dlaždice ze všech podlah Kongresového centra přenesli na Václavské náměstí, prý by stačily na pokrytí dvou třetin jeho plochy. A kdyby se daly rozpojit a zase spojit trubky vzduchotechniky, dosáhly by prý až do Plzně.
 

3. Nelichotivé přezdívky

Protože Kongresové centrum bylo spojené s bývalým režimem a skutečně se v něm jen pár dní po slavnostním přestřihnutí pásky konal sjezd komunistické strany, lidová tvořivost to budově spočítala i s úroky. Paláci kultury se říkalo Pakul či Pakult, Moby Dick nebo Lidojem, a dodnes se tu a tam objevují články, doporučující velkou, ošklivou a nafoukanou stavbu zbořit.
 

4. Přehlídka umění

Jisté je jedno: nic se bourat nebude. Kongresové centrum Praha patří státu a hlavnímu městu, funguje, vydělává a Praha vkládá nemalé prostředky do jeho modernizace. Budovu zdobí stovky uměleckých děl, namátkou pětimetrová skleněná tavená plastika ve foyer Kongresového sálu od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, mohutné schodiště osvětluje plastika Slunce od Vladimíra Procházky. Výjimečná je rovněž opona zvaná Slunce v Kongresovém sálu, vyrobená speciální technikou Art protis; ta je československým patentem a opona je největším uměleckým dílem na světě, vytvořeným touto technikou. Za povšimnutí stojí též gobelín Praha hudební: navrhl jej Cyril Bouda a utkali jej v Jindřichově Hradci.
 

5. Proměny

Architektonické soutěže na dostavbu Kongresového centra a rozšíření výstavní ploch včetně rekonstrukce okolí se účastnilo 76 návrhů. Vyhrál španělský architektonický ateliér OCA. Na jižní terase místo současného parkoviště vznikne výstavní sál a další menší konferenční i výstavní prostory. V plánu jsou obchody, kavárny, piazzetta i rozšíření schodiště do metra.
 

6. Výhledy

„U stavby, která má významný a široký společenský dosah, je důležitý nejen pohled na ni samu, ale i z ní samé na město,“ říkal Blahomír Borovička, hlavní architekt hlavního města Prahy v době, kdy se Kongresové centrum stavělo. Požadavek na oslnivý výhled budova splňuje dokonale: přes prosklené stěny je skutečně překrásný pohled nejenom na Nuselské údolíNuselským mostem, parkem Folimanka a Karlovem, i na historické centrum, Pražský hrad, Petřín a Vinohrady, v dálce zahlédnete i památnou horu Říp.
 

7. Akce, koncerty a Pluto

Bývalý režim si sice Palác kultury stavěl především pro svá zasedání a gigantické sjezdy, ale nakonec se tu stihly uskutečnit jen dva. Pak přišla sametová revoluce a už v prosinci 1989 se v Kongresovém centru jednalo o složení první polistopadové vlády. Mimo jiné tu také zasedal Mezinárodní měnový fond a Světová banka, jednalo NATO, američtí prezidenti či dalajlama. Konaly se tu rockové a jazzové festivaly a koncerty světových hvězd. Komu Kongresové centrum ale musí ležet v žaludku je Pluto: v srpnu 2006 se v Kongresovém centru sešel Mezinárodní astronomický kongres a odhlasoval, že už nepatří mezi planety sluneční soustavy.
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejlepší místa pro vánoční večírky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejlepší místa pro vánoční večírky

Hledáte originální místo pro vánoční večírek? Vezměte kolegy jinam než do nejbližší restaurace, kam denně chodíte na oběd. Na Kudy z nudy jsme se porozhlédli po všech krajích České republiky a našli místa, kde se vám budou s láskou věnovat a na která budete dlouho vzpomínat.

Jan Kaplický – světově známý architekt

Jan Kaplický – světově známý architekt

Většinu svého profesního života strávil Jan Kaplický (18. dubna 1937, Praha – 14. ledna 2009, Praha) v Londýně, kam emigroval po sovětské okupaci roku 1968. Do dějin architektury se zapsal odvážnými projekty, které předběhly svou dobu. Prohlédnete si je ale jen v zahraničí, u nás jeho projekty štěstí neměly.

Kongresové centrum Praha Památky

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha patří mezi významná evropská kongresová centra, jehož kapacita umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 70 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je jednou z dominant města s nádherným výhledem na Prahu.

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Sedmnáctý listopad je pro českou historii velmi významné datum. Vedle uzavření vysokých škol a perzekuce studentů v roce 1939 anebo Sametové revoluce v roce 1989 má datum 17. listopadu ve svém „rodném listě“ zapsané i Československá akademie věd (ČSAV), dnešní Akademie věd České republiky. Její založení bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Art protis – unikátní textilní výtvarná technika

Art protis – unikátní textilní výtvarná technika

Originální, ryze tuzemská a v České republice vyvinutá textilní výtvarná technika spojuje tradici malby a gobelínu. Art protis byl oceněn byl zlatou medailí na Světové výstavě 1967 v Montrealu i v Ósace v roce 1970.

Věda a historie není nuda: monstrózní stavby socialismu

Věda a historie není nuda: monstrózní stavby socialismu

Od vítězného února 1948 do sametového listopadu 1989 vznikla řada budov, které dodnes budí vášně. Pro někoho jde o unikátní klenoty stylu brutalismu, které vypovídají o tehdejší době, jiní by je okamžitě strhli a místo nich postavili cokoliv jiného. Které stavby to schytávají ze všech stran a kde heslo „poručíme větru, dešti“ selhalo na celé čáře? Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku fascinujících staveb z druhé poloviny 20. století.