ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Poslechněte si audio verzi článku
Chudý synek ze Slovácka, muž, který se ve zpolitizovaném procesu Hilsneriády zastal Leopolda Hilsnera, anebo Prezident Osvoboditel: tak známe prvního prezidenta samostatného Československa. Tomáš Garrigue Masaryk se v anketě Největší Čech umístil na druhém místě hned za králem a císařem Karlem IV. a hojně používaná přezdívka Tatíček Masaryk svědčí o tom, že ani dnes nám není lhostejný. Máte pocit, že o něm už víte úplně všechno? Vyvedeme vás z omylu!

1. Prezident a jeho dětství

Pozdější první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk pocházel z velmi skromných poměrů. Jeho rodiče pracovali na císařském velkostatku jako kuchařka a kočí, a rodina se často stěhovala po obcích kolem Hodonína; právě tam se 7. března 1850 Masaryk narodil. V Čapkových Hovorech s TGM Masaryk vzpomínal na své mládí s tím, že jeho vlastním domovem byly Čejkovice. Masarykovi se sem nastěhovali v roce 1856, dva roky bydleli v domku na panském dvoře, pak se nakrátko odstěhovali do Čejče a po necelém roce se zase do Čejkovic vrátili. Tady malý Tomáš chodil do školy, ministroval v místním kostele a s místními kluky prožíval báječná dobrodružství. Dnes po stopách jeho dětství vede turistická trasa.
 

2. Prezident a jeho sourozenci

Masarykovi měli pět dětí, Tomáš Garrigue Masaryk byl nejstarší. O dva roky mladší Martin (1852–1873) se v Hustopečích vyučil kupcem, ale byl odveden na vojnu a záhy zemřel. Druhý bratr Ludvík (1854–1914) se vyučil tiskařem, ale nakonec se věnoval jinému oboru: postupně provozoval moravskou vinárnu v Praze, hostinec v Brně a hotel v Portoroži na Istrii. Zemřel krátce před první světovou válkou. Pátým dítětem byla sestra Františka, která zemřela záhy po narození.
 

3. Prezident a jeho rodina

Byla to láska jako trám: když se TGM při studijním pobytu v Lipsku roku 1877 seznámil s Američankou Charlotte Garrigue, zamiloval se do ní prý na první pohled. Oběma bylo sedmadvacet, brzy se zasnoubili a po roce se vzali. Svatba se konala 15. března 1878 v New Yorku, jejich prvním společným domovem se stala Vídeň. Masaryk z úcty ke své ženě také přijal její jméno Garrigue. Postupně se jim narodilo pět dětí, Alice (1879–1966), Herbert (1880–1915), Jan (1886–1948), Eleanor (1890–1890) a Olga (1891–1978).
 

4. Prezident a jeho oblíbené jídlo

Skromné poměry se promítly i do jídelníčku prvního československého prezidenta: Tomáš Garrigue Masaryk měl rád prostá a jednoduchá jídla. Podle knihy První republika jedl jen třikrát denně. K snídani si dával topinku se zavařeninou nebo vajíčko naměkko, trochu ovoce a neslazený čaj, k obědu pak polévku, nejraději bílou, bramboračku nebo česnečku. Jako hlavní chod obvykle následoval kousek masa se zeleninou, škubánky, ryby z domácích vod, tedy kapr, štika, pstruh či candát, nebo brynzové halušky. Měl rád švestkové knedlíky, posypané mákem a přelité máslem, v prezidentské jídelně se však nepodávaly jako hlavní jídlo, ale jako moučník. Z Ameriky si také přivezl jeden z trendů, který se drží dodnes, a to ovesnou kaši; ta prý často byla jeho posledním jídlem. Jindy mu k večeři stačil kousek buchty, nejlépe makové, a neodmyslitelná káva, nebo spíš, jak říkával TGM, mléko s kávou. Náš první prezident se rozhodně nepřejídal a odsuzoval nestřídmost.
 

5. Prezident a jeho automobil

V Národním technickém muzeu v Praze sice je k vidění několik vozů československých prezidentů, ale ten nejslavnější Masarykův v něm chybí. Luxusní limuzínu Škoda Hispano-Suiza vyrobil plzeňský průmyslový koncern v roce 1924 ještě před fúzí s automobilkou Laurin & Klement v licenci renomované španělské firmy. Kancelář prezidenta republiky za automobil zaplatila 280 000 korun, tehdy několikanásobek ceny ostatních vozů, a Masaryk s ním jezdil deset let. Když v prosinci 1935 v pětaosmdesáti letech ze zdravotních důvodů abdikoval, jeho služební vůz byl převezen do Mladé Boleslavi. Jeden z celkem stovky vyrobených kusů můžete vidět právě ve Škoda Muzeu, ovšem nejde o limuzínu prezidenta Masaryka; její další osudy se vypátrat nepovedlo.
 

6. Prezident a jeho kůň

Na Pražském hradě i v Lánech doprovázela prezidenta Masaryka zvířata. Překvapivě často to byli medvědi: dva samce Masarykovi věnoval v roce 1919 užhorodský župan Ladislav Moyš jako heraldická zvířata nově přičleněné Podkarpatské Rusi, dvě medvědice pak dostal o něco později od československých legionářů. Snad žádné zvíře ale nepředčilo jeho milovaného koně Hektora, světlého hnědáka s hvězdou na čele. Prezidentská kancelář ho koupila jako patnáctiletého roku 1920 od policejního ředitelství za odhadní cenu dvanáct tisíc korun, Masaryk se o něj na své náklady staral od roku 1922. Se spolehlivým klidným valachem jezdil prezident pravidelně na projížďky v okolí lánského zámku až do jara 1931, kdy už Hektora trápilo zdraví. Pošel na začátku roku 1933 na následky nádoru tenkého střeva. Zálibu prezidenta v jízdě na koni dokumentuje i Masarykova jezdecká socha před Muzeem TGM v Lánech.
 

7. Tatíček Masaryk a jeho tatíček císař

Už během života TGM se říkalo, že geniální filozof a politik nemůže být synem negramotného kočího a kuchařky. Ze spekulací o jeho původu vyniká ta, která Masaryka pokládá za utajeného syna rakouského císaře Františka Josefa I. Když se rodiče TGM brali, matka už byla těhotná a na začátku léta 1849 zřejmě devatenáctiletý císař pobýval nějaký čas na jihu Moravy; dohady se opírají také o zápis z císařova deníku. Váháte? Dejte vedle sebe podobenky TGM a císaře, a uvidíte sami. Pravdu by mohly potvrdit testy DNA, ale ty Masarykovi potomci zakázali s tím, že pátrání po pravém otci je urážkou jak samotného Masaryka, tak celého českého národa. Původ TGM tak i nadále zůstává předmětem divokých spekulací a dalších konspiračních teorií.
10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.

Masarykovo muzeum v Hodoníně Kultura

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta Kultura

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích Kultura

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Bystřice nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem

Tajemné zříceniny, rozhledny, kostely a množství potoků, říček a řek, to je Bystřicko. Nedaleký hrad svádí k tomu, že se o městě někdy mluví jako o Bystřici pod Pernštejnem, ale je to chyba – pohádková pevnost Pernštejn, známá z filmových pohádek, leží o více než sto nadmořských metrů níž.

Čejkovice

Čejkovice

V jihomoravské vinařské obci samozřejmě objevíte spousty půvabných vinných sklepů, ale tím nabídka Čejkovic nekončí. Dochovaly se tu totiž památky na řád templářských rytířů včetně obřího středověkého sklepení a můžete se také vydat na zážitkovou prohlídku do světa bio čajů, koření a bylinek.

Otto Rothmayer – neoficiální architekt Pražského hradu

Otto Rothmayer – neoficiální architekt Pražského hradu

Architekt, designér a pedagog Otto Rothmayer (28. 2. 1892 Praha-Vinohrady – 24. 9.1966 Praha-Břevnov) byl žákem slovinského architekta Jože Plečnika. Až do Plečnikova odchodu z Československé republiky byl jeho nejbližším spolupracovníkem a ještě dlouho poté na Pražském hradě působil, byť nikoliv v roli hlavního hradního architekta.

Jože Plečnik – architekt, který proměnil Pražský hrad a Lány v rezidence českých prezidentů

Jože Plečnik – architekt, který proměnil Pražský hrad a Lány v rezidence českých prezidentů

Slovinský architekt Jože Plečnik (23. 1. 1872 Lublaň, Slovinsko – 7. 1. 1957 tamtéž) se na přání prezidenta T. G. Masaryka stal prvním oficiálním architektem Pražského hradu a výrazně ovlivnil jeho podobu. Pojďte se vypravit po jeho stopách nejenom po Hradčanech, ale také do rezidence našich prezidentů v Lánech a ke kostelu na pražských Vinohradech, který patří k nejpůsobivějším Plečnikovým stavbám.

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

Plánujete zimní výlet do Jeseníků? Máme pro vás zajímavý tip, kde si cestou udělat přestávku: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Je otevřené denně kromě pondělí a všem výletníkům nabízí kromě stálé expozice dvě zajímavé výstavy: jedna se věnuje historii turistiky na Šumpersku, druhá mapuje osudy osmi mostů, pojmenovaných po prezidentu T. G. Masarykovi.

Relaxace v Hodoníně Životní styl

Relaxace v Hodoníně

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Další aktuality

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

26. červen 2024 18:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

26. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

23. červen 2024 15:00
Památky, Jihomoravský kraj
Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj