ÚvodČeská nejPrůmyslNejvýznamnější výstavní areál v České republice – Brněnský veletržní areál
Průmysl

Nejvýznamnější výstavní areál v České republice – Brněnský veletržní areál

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.
Historie brněnského výstaviště začíná zjednodušeně u rodiny Bauerových, která původně pozemky dnešního výstaviště vlastnila. Areál, který se svou velikostí a urbanistickým pojetím stal největším a nejmodernějším výstavištěm předválečného Československa, dodnes představuje zajímavou kolekci funkcionalistické architektury, která je postupně doplňovaná dalšími objekty a již více než osmdesát let slouží původnímu účelu.

Jednotlivé výstavní pavilony jsou díly více než 30 autorů. Za zmínku stojí mj. budova výstavní pošty postavená dle návrhu Bohuslava Fuchse, pavilon země Moravy od Vlastislava Chrousta a kruhový pavilon Z s ocelovou kupolí o průměru 122 m.
 

Veletržní "nej"

Hlavní palác, Pavilon národů, Průmyslový palác, středobod brněnského výstaviště je pavilon A. Jeho stavba začala 8. února 1927. Na jeho vybudování bylo potřeba 6 milionů kilogramů cementu, 90 vagonů železa, 250 vagonů dřeva plus 36 vagonů železa a 9 100 metrů čtverečních skla šlo na zasklené stěny. Písek dělníci bagrovali přímo na staveništi a z jámy naplněné spodní vodou díky blízké Svratce je dnes okrasné jezírko. Stavba byla ohromující, náročná a tak modernistická, že vyrážela dech. Autor vítězného návrhu Josef Kalous si ke spolupráci přizval docenta brněnské techniky Jaroslava Valentu. Výsledkem je současná podoba s mohutnými portálovými oblouky. Tvar kopule uvnitř dostala i centrální rotunda, která měla mít původně vodorovný strop. Svůj vlastní projekt neměla jen stavba samotná, ale i bednění železobetonových konstrukcí.

Pokud by se na brněnském výstavišti hledalo to nejdůležitější místo, od začátku jeho historie až dosud by to byla rotunda pavilonu A. Právě zde stála socha TGM při otevírání výstaviště v roce 1928. Oficiálně se tady zahajují všechny veletrhy a rozdávají ceny. Sešlo se tu v roce 2007 patnáct evropských prezidentů. V roce 1930 se na čtyři měsíce usídlila v rotundě pavilonu A Slovanská epopej Alfonse Muchy.

V roce 1959 přibyla v areálu nová ikona brněnského výstaviště, pavilon Z. Architektonická perla vysoká 42,4 metru vznikla podle návrhu architektů Ferdinanda Lederera, Zdeňka Denka, Zdeňka Pospíšila, Milana Steinhausera a Zdeňka Alexe. Byla na 1. mezinárodním strojírenském veletrhu nejen prostorem pro expozice, ale vlastně exponátem samotným. Jde o výsledek spojení technického umu a dovednosti československé architektonické školy, obdivovaná je zajména kopule z ocelových trubek, hliníku a skla. Málo se ví, že odvážný krok si tvůrci odzkoušeli na „menším bratříčkovi“ – pavilonu Y. V roce 1959 ohromoval pavilon i vevnitř, pod onou ikonickou ocelovou pavučinou se vznášely tři zavěšené větroně. Traduje se, že původně jen volně pospojovaná konstrukce v závislosti na teplotě dovedla „cestovat“ během dne až o metr. Dnes jsou třmenové spoje posvařované a z testu v roce 2017 vyšlo, že může dojít k pohybu maximálně několika centimetrů. Pavilon Z toho zažil dost – velkolepé veletrhy, obří taneční party, motokrosové akrobacie a také brněnskou premiéru Olympijského parku.

Také milujete mamuta, který je dnes dominantou Pavilonu Anthropos? Dnes vévodí pisáreckému muzeu, ale původně byl stvořen pro Výstavu soudobé kultury v roce 1928. Za modelem pravěkého zvířete v životní velikosti stál legendární objevitel a archeolog Moravského krasu Karel Absolon. Mamut se srstí z kokosových vláken byl ústředním bodem pavilonu Člověk a jeho rod, kterým badatel za Moravské zemské muzeum a Karlovu univerzitu prezentoval objev 30 000 let staré civilizace lovců mamutů pod Pálavou a v Moravském krasu. Výrobu modelu financovala firma Baťa, obuvník Tomáš Baťa mu po řadě „přesvědčovacích dopisů“ poslal 30 000 korun. Srstnatý chobotnatec zůstal na výstavišti i po skončení výstavy. Pavilon a jeho obsah neměl ve střední Evropě obdoby. Nacisté za války expozici zabrali a nálezy využili ke své propagandě. Výstava byla ideologicky upravena a vybavena nacistickými symboly. Tak ji nalezli vojáci Rudé armády roku 1945, když osvobodili Brno a pochopitelně ji zničili. Dřevěná „mamutí“ budova od architekta Jiřího Krohy později ustoupila stavbě dnešního pavilonu C. Replika Absolonova mamuta našla v roce 1965 svoje stálé místo ve zmiňovaném Anthroposu. Na přelomu tisíciletí k ní přibyl model mláděte, opět financovaný stejným obuvnickým gigantem.

V roce 1922 vznikla pro výstavu Brněnských výstavních trhů úžasná budova G ozvláštněna 45metrovou vyhlídkovou věží. Dnes pavilon podel návrhu Bohumíra Čermáka tvoří dvě nové budovy – G1 a G2 – a jsou propojeny podzemní chodbou. Věž však není běžně přístupná.

Moderní současnou dobu symbolizuje od roku 2009 pavilon P. Co se týká rozměrů a možností, jde o největší výstavní halu ve střední Evropě. Na délku měří 214 metrů, na šířku 90, hrubá výstavní plocha je přes 15 tisíc metrů čtverečních. Po O2 Areně je druhou největší halou v ČR.
 

Tramvaj, závoďáci, Tatra 603 i elektrický vláček

V roce 1960 vyrostla uvnitř brněnského výstaviště improvizovaná tramvajová zastávka. To, aby měl na druhém mezinárodním strojírenském veletrhu reprezentativní místo obletovaný exponát – první československá tramvaj typu T3. V pražské Vagónce Tatra Smíchov a jejích nástupcích byla vyráběna v různých modifikacích až do poloviny 90. let. S přibližně 14 000 kusy se jedná o nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě. Doposud jezdí nejen u nás, ale i v mnoha dalších státech, zejména v zemích bývalého Sovětského svazu. Na výstavišti se stroj představil ještě v letech 1963 a 1965.

Víte, že na brněnském výstavišti najdete i několik menších závodních drah? „Rohlíků“ je na brněnském výstavišti několik – starý a nový (půlkruh) u hlavní brány a pak 1 700 metrů dlouhá závodní trať s prudkými obrátkami před pavilonem C a G. Trasa měla pouhých 1 700 metrů, čtyři zatáčky a čtyři rovinky, ta nejdelší jen 450 metrů. Přesto diváci automobilové závody na brněnském výstavišti milovali a v šedesátých letech byly fenoménem. Poslední se zde odehrál v roce 1967, v roce 2017 ‒ po padesáti letech ‒ se vrátily na téměř totožnou trať. Pořadatelé novodobých závodů dohledali, že stroje mezi pavilony burácely už ve 30. letech, našli plakát a fotografie z roku 1935. Šlo o motorky ‒ patnáct let předtím, než začaly soupeřit na Masarykově okruhu. Na výstavišti se občas závodilo i ve 40. a 50. letech, ale zlatý věk zažily v letech 1961 až 1967, kdy si automobiloví fanoušci svérázně připomínali osvobození Rudou armádou.

Mezi ikonické exponáty, které měly premiéru na brněnském výstaviště, patří dozajista osobní automobil Tatra 603. Její prototyp byl představen v roce 1955, při první poválečné Výstavě československého strojírenství, v tehdejším pavilonu Rangún. Národní podnik Tatra Kopřivnice tato ladná auta vyráběl až do roku 1975.

Projít si všechny pavilony je pěkná dřina, proto byl pro bruselské Expo 1958 sestrojen speciální vláček, který jezdil i na prvním mezinárodním strojírenském veletrhu v roce 1959. Elektrické vozítko (někdy uváděno jako motorové) bylo vyrobeno ve vysokomýtské Karose, odzkoušel si jej i herec Jaroslav Vojta nebo Nikita Chruščov.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Bauerův zámeček v Brně Památky

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 18. a 19. května 2024 se uskuteční sedmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do 49 z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

BVV – Brněnské výstaviště Zážitky

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech

Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech

Patříte také k obdivovatelům prvorepublikových vil a domů, které již v minulém století poskytovaly luxus dnešního bydlení a mají i něco navíc? A co to je? Možná genius loci anebo něco, co by se dalo označit jako duše domu. Do světa účelných užitných staveb, originálních interiérů a velkých zahrad, v kterých mnohdy nechyběl bazén, se podíváte v pražské Winternitzově či Müllerově vile, k legendám patří brněnské vily Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni. Zapomenout nesmíme ani na Loosovy interiéry v Plzni.

Objevujte kuriozity a legrácky města Brna

Objevujte kuriozity a legrácky města Brna

O sochách a artefaktech, které se během posledních let objevily na různých brněnských náměstích a prostranstvích, si můžete myslet cokoliv, ale na stavební legrácky si tohle město potrpělo i dřív. Kdo nevěří, měl by se přijet podívat na kostelní věž a mužíčka s holým zadkem nebo na dům s trpaslíky.

Odhalte záhady brněnské metropole!

Odhalte záhady brněnské metropole!

Báje a legendární příběhy Brna vás pobaví... Co se týče bájí a legendárních příběhů, mohla by s Brnem soupeřit nanejvýš Praha. Jenže zatímco pověsti o hlavním městě jsou notoricky známé, o místech připomínajících fascinující příběhy z brněnské minulosti ví málokdo.

Zažijte netradičně Brno v hrobce i labyrintu

Zažijte netradičně Brno v hrobce i labyrintu

Bude to znít trochu podivně, ale to nejzajímavější z turistických atrakcí v Brně naleznete v podzemí. Ne, nemáme na mysli underground (i když i ten má v Brně své místo), ale podzemní prostory všeho druhu. Navštívit můžete kapucínskou kryptu, kde objevíte mumie mnichů a měšťanů, labyrint pod Zelným trhem, u Staré radnice Mincmistrovský sklep, děsuplné kasematy pod Špilberkem, které bývaly vězením pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince monarchie nebo druhou největší kostnici v Evropě, která se ukrývá pod kostelem svatého Jakuba.

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech se ale skrývá také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Miese van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Znáte však i další brněnské vily, například rodiny Stiassni či Löw-Beerů? A víte, kde bydlel v Brně Dušan Jurkovič? Pojďte s námi na výlet a žádná otázka nezůstane nezodpovězená!

Procházka moderním Brnem – navštivte (nejen) vilu Tugendhat

Procházka moderním Brnem – navštivte (nejen) vilu Tugendhat

Vydejte se s námi na procházku moderní architekurou moravské metropole. Projdeme se od nejslavnější Vily Tugendhat, přes Jurkovičovu vilu a Vilu Stiassni až na brněnské výstaviště. Brno je nejen historické, ale také moderní.

V Brně začínají veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour

V Brně začínají veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour

Od 2. do 5. listopadu 2023 se v Brně otevírají brány pavilonu G2, kde se odehraje další ročník cestovatelských veletrhů Go a Regiontour. Představí se zástupci regionů České republiky, Slovenska či Polska, nebo také tuzemské i zahraniční cestovní kanceláře, které vám nabídnou nevšední zážitky za veletržní ceny. Zároveň s veletrhy probíhá i Go kamera – festival cestovatelských filmů, fotografií a publikací. V jednom termínu a na jednom místě najdete vše, co k cestování patří.

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně Zážitky

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Od jara do podzimu si užijete hravé exponáty nejen uvnitř Vida!, ale i pod širým nebem. Těšte se hučící kámen, tlakovou fontánu nebo akustické uši. To vše s krásným výhledem na brněnské výstaviště a příjemným posazením na čerstvém vzduchu. Venkovní expozice je otevřena pouze za příznivého počasí.

Poznejte Brno z turistického minibusu

Poznejte Brno z turistického minibusu

I v letošním roce mají návštěvníci možnost poznat Brno a jeho památky v rámci vyhlídkových jízd turistickým minibusem. Od začátku června do konce řijna minibus pravidelně odjíždí ze zastávky uprostřed náměstí Svobody a turisté si mohou vybrat hned ze čtyř okruhů – Turistické centrum Brno totiž letos připravilo dva zcela nové okruhy.

Už jste viděli na vlastní oči mamuta?

Už jste viděli na vlastní oči mamuta?

Mamuta v životní velikosti, kostry pralidí, zuby staré několik set tisíc můžete obdivovat v prostorech brněnského pavilonu Antropos. Expozice, která se věnuje vývoji člověka, jeho životu na Moravě, ale i evropskému pravěkému umění, je jednou z největších a nejmodernějších v Evropě. Brněnský mamut navíc v květnu oslaví již 90. narozeniny!

Festival Re:publika v Brně připomene sté výročí vzniku Československa

Festival Re:publika v Brně připomene sté výročí vzniku Československa

V sobotu 26. května začne na brněnském výstavišti Festival Re:publika, který potrvá do 17. června. Připomene sté výročí vzniku Československa a devadesát let od otevření výstaviště. Důležitou součástí festivalu bude design v mnoha podobách. Instalace Krištofa Kintery na míru festivalu, to nejlepší ze současného designu a malé ohlédnutí zpět v rámci projektu Avant Garde i speciální světelná show. Nebude chybět ani gigantická socha Tomáše Garrigua Masaryka od Maxima Velčovského.

Mucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika

Mucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika

Slavný secesní malíř Alfons Mucha se opět vrátil na svou rodnou jižní Moravu: na brněnském Výstavišti je nyní v rámci festivalu Re:publika k vidění jeho největší dílo, slavná Slovanská epopej. Kudy z nudy ale ví i o dalších místech, kam se můžete vypravit po jeho stopách.

Mezinárodní den průvodců ukáže brněnskou architekturu i brněnské legendy

Mezinárodní den průvodců ukáže brněnskou architekturu i brněnské legendy

Poznejte architekturu, kostely i osobnosti Brna! Brno je městem, které pro cestovatele, ale i své obyvatele, vydává zajímavé tištěné průvodce. Poznat však profesi průvodců a užít si s nimi osobní setkání můžete v sobotu 23. a v neděli 24. února. TIC Brno pořádá ve spolupráci s Asociací průvodců ČR v pořadí již 16. ročník Mezinárodního dne průvodců.

Historické tramvaje, lvíčata i nový areál pro děti: novinky v Brně a na jižní Moravě

Historické tramvaje, lvíčata i nový areál pro děti: novinky v Brně a na jižní Moravě

Chcete vidět dovádějící bílá lvíčata, hledat poklad v tajemném labyrintu, navštívit výstavu plnou sportovních rekordů anebo se podívat do podzemí, kam zatím nechodí prohlídky? Pak je vaším cílem Brno a jižní Morava. Nečekejte na prázdniny, do podzemí se podíváte jen do konce června!

Veletrhy GO a Regiontour se blíží do Brna

Veletrhy GO a Regiontour se blíží do Brna

My Češi máme pověst náruživých cestovatelů a rádi vyrážíme jak za odpočinkem, tak za poznáním nebo zajímavými zážitky. Ať už na svých cestách hledáte cokoli, vždycky potřebujete kvalitní informace. Ty nejautentičtější vám opět nabídnou tradiční veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour, které se v Brně konají od 16. do 19. ledna 2020. Čeká vás zde nejen spousta inspirace, ale také gastronomický festival, atraktivní doprovodný program s cestovatelskou tematikou a navíc možnost vyzkoušet si některé volnočasové aktivity na vlastní kůži.