ÚvodAktualityČeské Švýcarsko zve do Divoké soutěsky Kamenice: plavby 2024 začínají!
Letní sporty

České Švýcarsko zve do Divoké soutěsky Kamenice: plavby 2024 začínají!

  • 28. března 2024
Zima pozvolna odchází i z Národního parku České Švýcarsko a ti, kdož se chystají na jarní výlet do krajiny divokých skal a křišťálových říček mohou využít plavby na lodičkách po Kamenici v Divoké soutěsce. První plavby začínají už během velikonočního prodlouženého víkendu 29. března až 1. dubna 2024. Od 2. dubna až 3. listopadu pak budou lodičky jezdit pravidelně každý den.
Romantické soutěsky na říčce Kamenici u Hřenska vstupují do další sezóny. Plavba z Divoké soutěsky do Hřenska bude možná už od pátku 29. března 20224 kdy zde zahajují novou sezónu. Edmundova soutěska je však až do odvolání uzavřena.

Pramice budou převážet turisty denně od 09:00 do 17:00 hodin, kapacita jedné loďky je 25 osob. Plavba stojí 100 Kč dospělé, děti, důchodci a ZTP zaplatí 50 Kč. Jízdní kola se nepřepravují, kočárky ano. Soutěska bude otevřená denně od 2. dubna. Již zmiňovaná Edmundova soutěska je uzavřena, a to včetně přístupové stezky od Hřenska i od Mezního můstku.
 

První plavby a zpřístupnění soutěsek

Společně s Mariinou vyhlídkou, Tiskými stěnami nebo Kyjovským údolím patří soutěsky Kamenice mezi nejromantičtější a zároveň nejcennější a nejzachovalejší partie národního parku. Plavby lodičkou doprovází výkladem převozníci a jezdí se v obou směrech, po proudu i proti proudu. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko.

Panenská plavba soutěskami se prý odehrála v roce 1877, kdy několik dobrodruhů na vorech zdolalo bez úhony cestu od Dolského mlýna až k Hřensku. Pohodlí pro výletníky zařídil kníže Clary-Aldringen, který nechal v soutěskách zřídit chodníčky, můstky a lávky; tam, kde se do cesty postavily skály, dal  vystřílet tunely a průchody. V květnu 1890 byla slavnostně otevřena Tichá, tedy Edmundova soutěska, pojmenovaná po knížeti, Divoká soutěska se zpřístupnění dočkala v roce 1898.
 

Dávné časy a dnešní výlety

Kdybychom mohli cestovat v čase, čekala by nás neodolatelná podívaná: provoz tehdy na počátku obstarávalo jen pár lodiček, převozníci nosili námořnické stejnokroje a plavidla poháněli a kormidlovali bidly; to jediné se z dávného svérázu dochovalo. Podle informací z dvacátých let minulého století se Edmundovou/Tichou soutěskou plavilo 14 člunů, v Divoké jich plulo sedm, a to od sedmé ranní hodiny až do setmění. Už tehdy se dodržovaly přísné předpisy – v soutěskách byl například zakázán podomní obchod, žebrota, fotografování jako obchodní činnost a vylepování politických letáků.

Jak to funguje dnes? Nejjednodušší cesta vedla Hřenska, ta je však letos uzavřená. Turisté po ní směřovali proti proudu řeky Kamenice a dále k první soutěsce, kde nasedli na pramici a přibližně po dvaceti minutách dopluli k přístavišti Edmundova soutěska – horní konec. Dál je čekla procházka o délce 1,5 km po břehu Kamenice; zabloudit není kam, údolí lemují strmé skály se spoustou krásných skalních útvarů. Nyní je ale Edmundova soutěska zavřená a výletníci se mohou těšit pouze z plavby Divokou soutěskou, která je kratší, zabere asi patnáct minut. Dostanou se sem po zelené z obce Růžová anebo po modré značce z Vysoké Lípy k soutěsce Soorgrund a dále po žluté, až k přístavišti.
 

Co byste měli vědět o Českém Švýcarsku?

  • Gabrielina stezka od Pravčické brány směrem na Jetřichovice je do konce roku 2024 uzavřená.
  • Uzavřená je také Černá brána a cesty, které k ní směřují (Panenská jedle – Černá brána odb.; konec Divoké rokle – Černá brána odb.; Hadí pramen – Černá brána odb. a samotná cesta od odbočky na Černou bránu).
  • Cyklisté musí objet cykostezku 3076 od rozcestí U Doubice po jeji ústí na silnici.
  • Nesmí se také po žluté od Starého Mlýna k Dolskému mlýnu.
  • Pěším je uzavřena i stezka pod Arnoltickými skalami.
Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku Příroda

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je stále uzavřena.

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?

Hřensko

Hřensko

Historie někdejší dřevařské osady, která vyrostla v kaňonu Labe u jeho soutoku s říčkou Kamenicí sahá do počátku 15. století. Dnes je Hřensko vstupní bránou do národního parku České Švýcarsko a zároveň se 115 metry nadmořské výšky nejníže položenou obcí v Česku.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Severozápadní Čechy jsou různorodý kraj skal a sopečných kuželů, se zalesněným dlouhým hřebenem Krušných hor či říčními meandry Dolního Poohří. Během pěti dnů navštívíte ta nejhezčí místa, od národního parku České Švýcarsko přes měnící se průmyslovou krajinu vytěžených povrchových dolů až po zajímavá města.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány Gurmánská turistika

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Příroda

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko Památky

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko

Paušální nabídka pro organizované skupiny i jednotlivce. Neváhejte navštívit překrásnou krajinu CHKO Labské pískovce, která právem bývá nazývána České Švýcarsko. Dominantním skalním útvarem Hřenska je světový unikát Pravčická brána.

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky Kultura

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky

V Hřensku můžete nahlédnout do rekonstruovaného srubu, kde vás čeká hravá expozice věnovaná historii hřenských soutěsek.

Ferdinandova soutěska Příroda

Ferdinandova soutěska

Soutěska se nachází mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem. Je lemována působivými skalními stěnami, které dosahují výšky až 80 metrů.

Janovská vyhlídka v Hřensku – dočasně nepřístupná Příroda

Janovská vyhlídka v Hřensku – dočasně nepřístupná

Janovská vyhlídka se nachází nad Hřenskem, jen kousek od silnice. Můžete se z ní pokochat opravdu pěknými výhledy, mezi nimiž nechybí zajímavé přírodní scenérie ani hezký pohled na Hřensko.

Labská vyhlídka v Hřensku Příroda

Labská vyhlídka v Hřensku

Zábradlím zabezpečená vyhlídka na skále. Poskytuje působivý pohled na údolí Kamenice a Hřensko, a také na scenérie údolí Labe. Vyhlídka se nachází na žluté turistické trase z Hřenska do Janova a stojí v kopci nedaleko silnice.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Řeka hřenská Kamenice Příroda

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál Zážitky

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál

Hřiště (lesní zážitkový areál) na Mezní Louce vznikl v blízkosti největšího skalního mostu Evropy, Pravčické brány, jejíž dřevěný model je jedním z hlavních lákadel areálu. Mimo to je k dispozici dalších sedm herních prvků.

#světovéČesko a České Švýcarsko: řeka Kamenice a romantické soutěsky u Hřenska

#světovéČesko a České Švýcarsko: řeka Kamenice a romantické soutěsky u Hřenska

České Švýcarsko je plné magických míst: jsou tu hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné pískovcové skalní věže s vyhlídkami, údolí Labe lemované mohutnými stěnami Labských pískovců, proslulá Pravčická brána, kde se natáčel film Letopisy Narnie anebo nedaleké soutěsky řeky Kamenice, jimiž se dá proplout na pramici.

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska Letní sporty

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska

Labe není jen řeka a dopravní trasa, ale také široká škála aktivit a zážitků. Vydejte se na turistické lodní linky, vyzkoušejte wakeboarding nebo sjeďte Labe na raftu. Poznejte Labe jako turistickou vodní cestu a řeku mnoha možností.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj
Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj
Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj
Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj
Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj
Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

16. říjen 2024 9:00
Zážitky, Ústecký kraj