ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban
Zážitky

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Poslechněte si audio verzi článku
Gotický román z Prahy Sedmikostelí je druhý román Miloše Urbana, první, který vydal pod svým jménem. Píše se v ní o sérii děsivých vražd, do jejichž vyšetřování se pouští neúspěšný historik a neobratný policista Květoslav Švach. Dočká se podobně jako další Urbanův román, Santiniho jazyk, filmové podoby?
Děj románu Miloše Urbana (*1967) se odehrává v Praze na Novém Městě. Je v něm skvěle zachycená magická atmosféra města i fascinující posvátná geometrie Horního Nového Města pražského, tak jak ji zamýšlel už jeho zakladatel, král a císař Karel IV. Příběh se odehrává v prostoru vymezeném šesti gotickými kostely. Ty ovšem neslouží jen jako lákavá a tajemná kulisa, ale hrají hlavní roli. Do vyšetřování Květoslava Švacha se totiž plete tajemný cizinec Matyáš Gmünd, který má v plánu vrátit architektonicky zničenou Prahu do „ideální“ karlovské doby.



Místa, kde se román Sedmikostelí odehrává, můžete poznat sami s Kudy z nudy i při občasných speciálních prohlídkách, které propojují literaturu, historii a architekturu. Nejeden knihomol se jistě rád zvedne z pohodlného křesla a půjde se podívat na kostel sv. Apolináře, v němž román dramaticky začíná. Druhý je kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově, třetí Emauzský klášter. Následuje kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Štěpána a kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi. Jen ten sedmý chybí – již zbořená kaple Božího Těla na Karlově náměstí.

Román Sedmikostelí byl přeložený do řady jazyků a úspěch si získal především ve španělsky mluvících zemích. Vyšel v nakladatelství Argo, kde jeho autor Miloš Urban, absolvent anglistiky a nordistiky na pražské filozofické fakultě, působí jako nakladatelský redaktor. Na kontě má povídky a divadelní hry, recenze, rozhlasové hry a také další romány. Za „zelený“ román Hastrman získal v roce 2002 literární cenu Magnesia Litera. V roce 2008 vydal román Lord Mord z doby asanace historického centra Prahy, v roce 2011 následoval román Boletus Arcanus, pak Praga Piccola, Kar anebo Továrna na maso.

Podle románové předlohy Santiniho jazyk natočil v roce 2011 režisér Jiří Strach stejnojmenný televizní film s Davidem Švehlíkem v titulní roli. V roce 2018 následoval film Hastrman v režii Ondřeje Havelky, kde si hlavní roli zahrál Karel Dobrý – a mimochodem s Kudy z nudy se po stopách románu Hastrman můžete vydat na výlet.

Romány Sedmikostelí, Boletus arcanus a Santiniho jazyk zpracoval Český rozhlas ve formě četby na pokračování, poslechnete si je i jako audioknihy. Sedmikostelí, existenciální gotický horor o městě ve městě nad Vltavou, se chystá natočit Jiří Strach, zatím ale na svou filmovou podobu čeká.
 
Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Knižní ceny Magnesia Litera se každoročně udělují od roku 2002. Magnesia Litera propaguje kvalitní literaturu a dobré knihy, a jejím nejdůležitějším úkolem je probudit zájem těch, kteří knihy nečtou či přestávají číst. Od roku 2016 ceny provází kovové sošky knihy od výtvarníka Jakuba Berdycha Karpelise.

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

Výlet podle filmu Hastrman

Výlet podle filmu Hastrman

Křehký kamenný můstek, vodopád a podivné sochy, zřícenina středověkého hradu a romantického letohrádku, překrásná lipová alej a spousty dalších překvapení: to všechno nabízí mystická krajina pod horou Vlhošť, jen pár kilometrů od Máchova jezera. Vydejte se sem pěšky nebo na kole za tajemným Hastrmanem.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Obdivuhodným stavitelským dílem je hvězdicová klenba kostela, založeného Karlem IV. v malebném koutě nad nuselským údolím přímo proti Vyšehradu.

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze Památky

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Klášter alžbětinek v Praze Na Slupi Památky

Klášter alžbětinek v Praze Na Slupi

Rozsáhlý komplex barokních budov je dílem architekta K. I. Dientzenhofera. Iniciátorem výstavby bylo několik šlechtičen z rodu Thunů, Černínů, Valdštejnů aj., které se po velké morové epidemii na počátku 18. století rozhodly založit špitál pro ženy a z Vídně přizvaly sestry alžbětinky.

Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží Památky

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Dnes pravoslavný chrám Zvěstování Přesvaté Bohorodice byl postaven ve 12. Století řádem Servitů, který do Prahy povolal císař Karel IV. Zvláštností kostela je jeho štíhlá věž, která se naklání od svislice o plných 63 cm, což z ní dělá nejvíce nakloněnou věž v Praze.