ÚvodAktualityKde můžete zažít nejdelší zatmění Měsíce v tomto století?
Životní styl

Kde můžete zažít nejdelší zatmění Měsíce v tomto století?

  • 23. července 2018
"V noci z 27. na 28. července 2018 se odehraje nejočekávanější měsíční zatmění! Půjde o první úplné zatmění viditelné v České republice po velmi dlouhé době. Měsíc bude relativně vysoko nad obzorem a bude ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 43 minut. Delší zatmění nastane až za 105 let. Podle meteorologů by v pátek mělo být jasno až polojasno. Ideální čas pro pozorování bude 27. 7. 2018 mezi 21:30 až 23:13. Poslední obdobné, ale výrazně kratší, ""středové"" zatmění jsme mohli spatřit v červnu roku 2011, další se odehraje až v červnu roku 2029. "
Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Planetárium a hvězdárna Ostrava Zážitky

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

17. 7.24. 8.
Perseidy – letní meteorický roj: podívejte se na slzy svatého Vavřince

Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Letošní pozorování v době maxima bude rušit úplněk Měsíce.