ÚvodAktualityLetní procházky v zahradách: tipy, kde se projít v krásném parku zdarma
Příroda

Letní procházky v zahradách: tipy, kde se projít v krásném parku zdarma

Sluneční letní dny lákají na pěknou procházku nebo pohodové lenošení v parku. Kde ale najít hezky upravenou zahradu či park s množstvím stromů a pestrobarevných květin, aniž bychom museli platit drahé vstupné? Nechte se inspirovat tipy Kudy z nudy: přinášíme vám výběr zahrad a parků, kde vás vstup nebude stát vůbec nic.
Otevřené zahrady Černínského paláce

8. 6.29. 9.
Otevřené zahrady Černínského paláce

Také v letošním roce bude zájemcům z řad veřejnosti zpřístupněna zahrada Černínského paláce, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

Vlčihorská zahrada Příroda

Vlčihorská zahrada

Přijměte pozvání k nám do Vlčí Hory v severních Čechách. Kromě výroby kosmetiky tu vytváříme také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově Příroda

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Zahrada respektuje původní sad starých odrůd jabloní a hrušek, v zelinářské části tradiční druhy zeleniny a bylinek, které se využívají ve zdejší kuchyni. Dále je zde okrasná část, divoký koutek, herní prvky, úkryty pro různé živočichy a jezírko.

Rosarium – Růžový sad na Petříně Příroda

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek Příroda

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti Příroda

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice Příroda

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice

Možnost poznávání mnoha rodů a druhů rostlin přirozených porostů i cíleně provedených výsadeb cizokrajných listnatých i jehličnatých dřevin, travin, trvalek a dalších. Spojte příjemné s užitečným a navštivte Arboretum Šmelcovna, které je celoročně veřejnosti volně přístupné.

Podzámecká zahrada v Kroměříži Příroda

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově Příroda

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

Botanická zahrada byla založena městem a byla zaměřena na prezentaci regionální flóry (Kosíř, Předina, Grygov, Hněvotínské skály). Prostějovská botanická zahrada je překrásná na jaře, v létě i na podzim. Vstup je zdarma.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Japonská zahrada Aizen v Říčanech Příroda

Japonská zahrada Aizen v Říčanech

Jedna z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Evropě se nachází v malebném prostředí Říčan, přibližně 20 km jihovýchodně od Prahy. Japonskou zahradu v Říčanech založil Ing. Petr Typlt v roce 1998 podle návrhu Takumi Mizokami. Zahrada byla zpřístupněna veřejnosti 7.7.2007.

Rajská zahrada na Žižkově Příroda

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně. Krásný park je oázou klidu v jinak rušném centru města.

Zámecký park Štiřín Příroda

Zámecký park Štiřín

S velkou barokní přestavbou vznikl při zámku ve Štiříně v druhé polovině 18. století park se skleníkem. Základ dnešní krajinářské kompozice byl položen na konci 19. století , v letech, kdy panství vlastnila rodina Rinhofferova.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích Příroda

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Motýlí zahrada v Hodslavicích Příroda

Motýlí zahrada v Hodslavicích

V Hodslavicích v historickém centru je v létě díky motýlům pěkně živo. Láká je rozkvetlá zahrada s růžemi, hortenziemi, šalvějemi a motýlími keři. Vy můžete potěšit oko a také posedět u nás na place na kostkách a trámových lavičkách z jasanu. Trámy jsou opatřeny moudrými slovy Františka Palackého.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci Příroda

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné Příroda

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze.

Americká zahrada u Chudenic Příroda

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi Příroda

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě Kultura

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Ve Starém Městě uvidíte největší množství bonsají v celé střední a východní Evropě, jejichž stáří se odhaduje až na 300 let. Je zde i zahrada v japonském stylu lákající k procházce po klikatých cestičkách a jezírko s kapry Koi.

Zámecký park Kačina Příroda

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji Příroda

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Zámecký park a naučná stezka Hluboká Příroda

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka má deset zastavení, na kterých se návštěvníci dozvědí zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.