ÚvodAktualityLidové pranostiky: září, čas svatého Václava, babího léta a začátek podzimu
Lidové pranostiky: září, čas svatého Václava, babího léta a začátek podzimu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Lidové pranostiky: září, čas svatého Václava, babího léta a začátek podzimu

Poslechněte si audio verzi článku
Září, na léto jde stáří: alespoň to říká o devátém měsíci v roce jedna z tradičních pranostik. Prázdniny končí, začíná škola a podzim už klepe na dveře. Vám se nabízí skvělá příležitost vydat se na cesty mimo sezonu bez davů turistů – a na Kudy z nudy vám k tomu přibalíme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o babím, mariánském nebo svatováclavském létě.
Mnoho evropských jazyků převzalo název pro září od Římanů a z latinského slova septem, tedy September. Až do roku 153 před naším letopočtem se totiž září v římském kalendáři počítalo jako sedmý měsíc v roce. Čeština ale zvolila originální název, který se sedmičkou ani zářivými slunečními paprsky nemá nic společného. Je odvozený od stejného slovního základu jako následující říjen, jen ve slově září slyšíme slova „za říje“, tedy během říje. Na Kudy z nudy vám připomeneme jak den podzimní rovnodennosti a začátek podzimu, tak 28. září jako den svatého Václava. Také ten s sebou přináší spousty mouder, pořekadel a pranostik, které shromáždili naši předkové.


 

Začátek září a Jilské ochlazení

První skutečnou úlevou po srpnovém letním žáru může být takzvané Jilské ochlazení, které přichází hned kolem 1. září. Z kalendářů zjistíte, že ten den mají svátek Linda a Samuel, ale dřív to byl den svatého Jiljí. Mnich a poustevník, jeden z nejoblíbenějších středověkých světců a také jeden ze Čtrnácti svatých pomocníků pocházel z řeckých Atén a žil někdy mezi lety 640 až 710. Se jménem svatého Jiljí je spojená celá řada pranostik, například:
 
  • Svatý Jiljí slunce mírní.
  • Na svatého Jiljí jdou jeleni k říji.

Pranostiky vycházející z dlouhodobých historických pozorování počasí ale prozrazují ještě jednu zajímavost: jak je prý na den svatého Jiljí, takové počasí má převládat celý měsíc, ba dokonce celý podzim. Vypovídají o tom následující pořekadla:
 
  • Jaké počasí Jiljí ukazuje, takové po celý měsíc dodržuje.
  • Jaké počasí o Jiljím panuje, takové celý měsíc se ukazuje.
  • Jaké počasí o svatém Jiljím, takové bývá celý podzim.
  • Je-li Jiljí jasný den, krásný podzim zvěstujem.
  • Je-li pěkně na svatého Jiljí, bude pěkně po čtyři neděle.
  • Jiljí jasný – podzim krásný.
  • Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí.
  • Na den Jiljího hromy a blesky – čtyři týdny mokré stezky.
 

Mariánské babí léto

Znáte mariánské léto? Vlídné teplé období, nazvané podle svátku Narození Panny Marie (8.9.), přichází s šedesátiprocentní pravděpodobností v prvních dvou týdnech září. Podobně jako pro svatého Jiljí i tady prý platí, že jaké počasí na Narození Panny Marie, takové potrvá čtyři neděle, případně dokonce osm neděl.



K mariánskému svátku se ale vztahují i jiné pranostiky:
 
  • Na Narození Panny Marie se slunce musí pousmát, i kdyby mělo v noci vstát.
  • Panny Marie narození – vlaštoviček rozloučení.
  • Na Panny Marie narození hadi a štíři pod zem míří.
  • Narození Panny Marie – co má studenou krev, se do země zaryje.

Na výraz mariánské léto se ale už většinou zapomnělo, mnohem častěji tomuto období říkáme Babí léto. Období, které provází konec léta a začátek podzimu, je plné barev a slunečného příjemného počasí, kdy teploty přes den šplhají ke dvacítce. V noci a ráno sice teploty klesají i pod 10 °C a někdy dokonce až k bodu mrazu, časté jsou i ranní mlhy, ale právě během babího léta můžeme pozorovat krásné východy a západy Slunce. Je to ideální čas pro cestování mimo sezonu, kdy zažijete poslední teplé letní dny.

A odkud se vzal název Babí léto? Prý kvůli drobným pavučinkám, které se v září volně vznášejí ve vzduchu a připomínají šedivé vlasy našich babiček. Zároveň je léto v čase babího léta již „zestárlé“ a za vrcholem, který nastal v červenci a srpnu. I to vystihuje jeho označení babí.

A jak dlouho babí léto trvá? To se nedá odhadnout. Historickým rekordmanem prý je rok 1959, kdy se babí léto udrželo sedm týdnů, ale v některých letech se vůbec neobjeví.
 

Svatováclavské léto a příchod chladných dnů

Babímu létu se také někdy říká Svatováclavské léto. Samotný den svatého Václava ale žádné překvapivé výkyvy počasí nepřináší. Říkává se, že kolem svatého Václava nové léto nastává, ale také že na svatého Václava bývá bláta záplava anebo na svatého Václava každá pláňka dozrává. Že v září přichází čas vinařů, vína a vinobraní prozrazují průpovídky na Václava českého bývá vína nového anebo svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.

Už od poloviny září ale je patrné, že se příroda připravuje na zimu. Listí na stromech zlátne a zvolna opadává, na obloze se houfují tažní ptáci, a také přichází takzvané ludmilsko-matoušské ochlazení, dlouhý úsek poklesu teplot. Svatá Ludmila, patronka česká, která má svátek 16. září, prý ráda přináší vítr, déšť a nepohodu. Není to nic překvapivého: ke konci měsíce se stále citelněji ochlazuje.
Nadcházející podzim prorokuje řada dalších pranostik:
 
  • Po svatém Kříži (14.9.) podzim se blíží.
  • Od Panny Marie Sedmibolestné (15.9.) teplota rychle poklesne.
  • Od svaté Ludmily světice obouvej již střevíce.
  • Po svatém Matouši (21.9.) čepici na uši.
  • Po svatém Václavu beranici na hlavu.

Definitivní škrtnutí letního počasí s sebou přináší svatý Jeroným (30. září). Pro jeho svátek platí pranostiky:
 
  • Na svatého Jeronýma stěhuje se k nám už zima.
  • O svatém Jeronýmu připravuj se už na zimu.
  • Svatý Jeroným bez dřeva zatopil.
Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.

100 tipů na Svatováclavské slavnosti 2024: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

100 tipů na Svatováclavské slavnosti 2024: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2024 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: města z nadhledu, neobjevená vyhlídková místa a netradiční zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: města z nadhledu, neobjevená vyhlídková místa a netradiční zážitky

Pohled na stmívající se města s tisíci zářivých světel a světýlek se nikdy neomrzí. Nejlepší čas k výletům za takovými zážitky je podzim – stmívá se brzy, takže s sebou můžete vzít i děti. Věřte, že jejich radost se přenese i na vás a že si vyhlídky na rozzářená města společně opravdu užijete. Aby byl zážitek dokonalý, redakce Kudy z nudy k vyhlídkovým místům ze všech čtrnácti krajů Česka přidává i tipy na oblíbené hotely a další ubytování.

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.

10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

Konec září a začátek října přinese příjemné období, které je známé jako babí léto. Pro babí léto jsou typické poměrně vysoké denní teploty i vyšší počet slunečných dní a relativně nízké průměrné úhrny srážek. Podzim je však za dveřmi, teploty v noci se mohou blížit k nule, slunce občas vystřídá déšť a ojediněle se mohou objevit i přízemní mrazíky. Přesto nás podle předpovědi počasí čeká ještě několik hezkých dnů, které budou ideální pro výlet do přírody. Prodlužte si léto a vydejte se na hezký podzimní výlet. Užijete si příjemné paprsky hřejivého slunce dřív, než opět nastanou podzimní plískanice. Co podniknout a kam se vypravit? Máme pro vás tipy na zajímavá místa v okolí Prahy.

Slunce, voňavý vzduch a hory: tipy na místa, kde prožijete babí léto ve vzdušných lázních

Slunce, voňavý vzduch a hory: tipy na místa, kde prožijete babí léto ve vzdušných lázních

Máme pro vás tip na skvělý podzimní relax: pobyt na prosluněných pláních uprostřed svěží přírody a s pořádnou porcí kyslíku. Pokud nevíte kam, inspirujte se v časech první republiky: vzdušné, sluneční a světelné lázně tehdy patřily k módním trendům.