Toulky pohádkovou Vysočinou
Malebná krajina
Žďárských vrchů si zahrála významnou roli v pohádce
Obušku, z pytle ven! (1955) Jako hlavní postavu si jistě vybavíte muzikanta Ladislava Peška cestujícího se svým oslem. Známá scéna, ve které hlavní hrdina zpívá „Já s písničkou jdu jako ptáček...“ se natáčela v
okolí Sněžného a Samotína. Panoramata, která jsou ve filmu k vidění, byla natočena na Buchtově kopci, stejně jako domov chudého muzikanta.
Pohádka
Jak se budí princezny (1977) se natáčela na mnoha místech
Vysočiny. Zřícenina hradu
Orlík nad Humpolcem se proměnila v obydlí pro zlou sestru královny Melánii, která bažila po její koruně. Erbovní sál
hradu Roštejna posloužil jako komnata prince Jaroslava. Další roli ve filmové pohádce si zahrálo nádvoří
telčského zámku, který se stal sídlem Růžového království. Ostatně
Telčský zámek byl domovem i
Pyšné princezny (1952) Krasomily z Půlnočního království.
Hrad Ledeč nad Sázavou se objevil v mnoha pohádkách. Jednou z nejoblíbenějších je
Anděl Páně 2 (2016). Místní prostory zámku se proměnily v dobové tržiště, kde se muselo i uměle zasněžovat. V pohádce
Čertí brko (2018) se hrad
Ledeč proměnil v městečko Pytlov. Ledeč se mihne i v několika záběrech pohádky
Micimutr (2011).
Klášter Želiv jako protialkoholní i psychiatrická léčebna
Působivý exteriér (i interiér)
Želivského kláštera si nejednou zahrál v dramatických filmech. Osudy lidí, kteří se rozhodli k boji proti alkoholismu zobrazuje snímek
Dobří holubi se vracejí (1988). „Hymnu alkoholiků“ zpívali pacienti na schodišti zahradního křídla kláštera. V rajské zahradě zase pravidelně korzovali a v místních chodbách se pacient Lexa seznamoval se svérázným chodem léčebny.
Jako domov pacientů psychicky narušených sloužil
klášter ve filmu
Dům ztracených duší (1967). V kriminálním filmu přijíždějí vyšetřovatelé do psychiatrické léčebny vypátrat vraha jednoho pacienta, pravděpodobně válečného zločince.
Legendární Postřižiny v Dalešicích
Slavný pivovar z filmu
Postřižiny (1980), kterému Francin správcoval, najdete v městysu
Dalešice na
Třebíčsku. Pivo se tu vaří i ve skutečnosti a řada míst, kde svérázní příbuzní žili, stále poznáte. Ve zdejším muzeu je k vidění i místo slavné
koupelové scény paní sládkové. Místo, kde si Maryška s Pepinem hrají na vojáky se natáčela v zahradě vedle
pivovaru. Stojí tu samozřejmě i
proslulý komín, kam se pak vydali na dobrodružný výstup.
Slavnou pochvalnou větu o vlasech paní správcové však Zdeněk Podskalský pronesl na
Palackého náměstí v
Počátkách. Tady stál také hotel Modrá hvězda, kde si Francin stěžoval na špatně vychlazené pivo, a v „kadeřnictví“ na náměstí si Maryška nechala ostříhat své krásné vlasy.
Všichni dobří rodáci ze Sulkovce a Sněžného
Film
Všichni dobří rodáci (1968) s Radkem Brzobohatým v roli Františka se natáčel nejen v obci
Sulkovec na
Žďársku, ale i ve
Sněžném. V jednom z domů v Sulkovci žil a hospodařil právě filmový hrdina František. Záběry z obce Sněžné a jeho barokní rychty s klasicistně upraveným průčelím se objeví ve filmu v záběru, kdy se Zášinek vrací z hospody, v níž utápí žal po smrti židovské manželky.
Film vznikl na základě skutečných událostí a vzpomínek maty režiséra Vojtěcha Jasného. Ty se odehrály v moravské vesnici Kelč, kde se Vojtěch Jasný narodil, místní ale s natáčením nesouhlasili, a tak se štáb přesunul do města
Bystré a obcí
Sulkovec a Sněžné, kde vznikla většina scén.
Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem
- Nejobsazovanějším filmovým městem Vysočiny je malebná Telč. Z mnoha filmů připomeňme například snímky Studujeme za školou (1939), Hudba z Marsu (1955), Až přijde kocour (1963), Hry lásky šálivé (1971), Cirkus Humberto (1988), Helimadoe (1993), Řád (1994), Z pekla štěstí (1999), O ztracené lásce (2001), Výlet (2002), Dům U Zlatého úsvitu (2009)… a řada dalších.
- Černobílý film Řeka čaruje (1945) se mimo jiné točil u Stvořidel na řece Sázavě.
- Proslulé české historické drama Markéta Lazarová (1967) se natáčelo také v bazilice sv. Prokopa v Třebíči, která se ve filmu proměnila v klášter.
- V osmdesátých letech se město Pelhřimov téměř na celé léto přejmenovalo na „Kamenici“, a to díky natáčení seriálu Návštěvníci (1983).
- Sága Synové a dcery Jakuba skláře (1984) je jedním z nejznámějších českých seriálů z pera Jaroslava Dietla. Natáčel se v Tasicích. V tamní huti skláři vyráběli sklo od roku 1796 až do roku 2002. Od té doby je pro veřejnost přístupná během prohlídek.
- Mnohé díly Četnických humoresek (1997) vznikaly na Vysočině. Pátrání četníků probíhalo například v ulicích Třebíče, v zámeckém parku v Náměšti nad Oslavou, ale filmařský štáb zanechal své stopy i na loveckém zámečku Karlštejn nedaleko Svratky, v Jaroměřicích nad Rokytnou i na dalších zajímavých místech.
- Hrad Ledeč nad Sázavou láká nejen české filmaře, ale i ty zahraniční. Důkazem toho je natáčení filmu Bídníci (2000), kde si roli hlavní postavy Jeana Valjeana zahrál Gérard Depardieu.
- Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se natáčel film Andělská tvář (2001).
- Pohádka Čert ví, proč (2003) se natáčela ve sklepení hradu Lipnice nad Sázavou a stejný hrad se stala dějištěm pohádkového filmu Ať žijí rytíři! (2009).
- Kdo by si nepamatoval na Večerníčky Václava Chaloupky. A právě v nich se objevily dvě zvířecí hvězdy z Vysočiny – vydra Vydrýsek (2003), dnes celebrita Záchranné stanice v Pavlově a ježek ušatý Aladin (2009) ze Zoo Jihlava.
- V krásné a čisté přírodě Vysočiny se natáčel i film Kuky se vrací (2010). Růžový plyšový medvídek se zastavil v pohádkovém mechovém lese na vrchu Melechov nedaleko přírodní rezervace Stvořidla mezi Ledčí nad Sázavou a Světlou nad Sázavou.
- Historický film Hlas pro římského krále (2016) režiséra Václava Křístka, který pojednává o životě Karla IV. – od jeho dětství až po korunovaci římským císařem, si vypůjčil interiér třebíčské baziliky sv. Prokopa, který se díky natáčení proměnil v pařížský chrám Notre-Dame.
- Lovecký hrádek Roštejn u Třeště si střihl jednu z rolí v pohádce Pravý rytíř (2016).
- Film Zádušní oběť (2017) se natáčel převážně v Třebíči. Vypráví příběh z roku 1915, ve kterém komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého města, aby vyšetřil případ sériové vraždy mladých důstojníků.
- Rodinná letní komedie Špunti na vodě (2017) pojednávající o třech tatíncích se svými potomky na řece Sázavě se mimo vodního toku odehrává také na Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou.