ÚvodAktualityPoznejte mokřadní ptáky na ornitologických vycházkách
Příroda

Poznejte mokřadní ptáky na ornitologických vycházkách

  • 31. ledna 2019
V pátek 2. února si na celém světě připomínáme Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech, majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, nazývané také Ramsarská úmluva. Při této příležitosti Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah. Vycházky za vodními ptáky začnou 2. února a budou pokračovat i následující dva víkendy.
Ptáci v ziměNavštivte mokřady s Českou společností ornitologickoupoznejte jejich ptačí obyvatele. Akce ke Světovému dni mokřadů pořádají ornitologové počtvrté. Letos se mohou zájemci podívat za vodními ptáky zejména v Praze a ve středních Čechách, vycházky jsou na plánu ale také v Ústeckém kraji nebo na jižní Moravě. V hlavním městě se procházky soustředí na okolí Vltavy a modřanské tůně, na Berounsku spoluorganizuje poznávací výlet výlet kolem Berounky správa Chráněné krajinné oblasti Český kras. Cesta navíc povede i podél zimovišť netopýrů.

BerneškaZajímavostí je sedmikilometrová trasa u Labe v Neratovicích, při které zájemci navštíví také dočišťovací nádrže podniku Spolana. Pro ptáky jsou významné tím, že nezamrzají ani v zimě. Kromě vycházek pořádají ornitologové také promítání. Někde jsou výlety závislé na počasí, organizátoři proto doporučují si vybranou akci předem ověřit.

Z minulých pozorování vyplývá, že větší mrazy znamenají zajímavější dění u vody. Zatímco na rybnících a menších jezerech, kde voda zamrzá, utichá i ptačí ruch, na nezamrzlé toky se slétávají ptáci ze širokého okolí i ze severských oblastí. Ti, kdož na procházky vyrazí, mají šanci vidět třeba také zajímavé hosty ze severu. Mezi nimi například dominantní morčáky a hoholy.
 

Kam za vodními opeřenci o víkendu?

 

Praha Troja – za vodními ptáky k Vltavě

Hohol severní v ziměV sobotu 2. února můžete vyrazit za vodními ptáky k Vltavě, do pražské Troji. Sraz je v 9:00 v Podhoří (zastávka autobusů 236, 112). Půjde se proti proudu Vltavy až k hlavnímu vstupu do Zoo (MHD 112).
 

Neratovice – Labe a nádrže Spolany

Sraz na výlet je v sobotu 2. 2. v 9:00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem Labe a dočišťovacích nádrží Spolany, které nezamrzají ani v zimě. Pozorování a určování vodních ptáků za pomoci stativového dalekohledu s velkým zvětšením. S sebou si nezapomeňte dalekohled, teplé oblečení, terénní obuv a svačinu. Výlet je vhodný i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12:00 hod. Pořádá Regionální muzeum Mělník a ČSO, vede Libor Praus (praus@muzeum-melnik.cz, tel. 605 522 692).
 

Srbsko v Českém krasu

volavka

Sraz v sobotu 2. 2. před vlakovým nádražím v Srbsku v 9:00. Trasa povede podél řeky Berounky do Berouna. S sebou si vezměte nejen obvyklé vybavení (velkou svačinu a dobré boty), ale také dalekohled a teplé oblečení, protože při pozorování ptáků budete často zastavovat a postávat. Vemte si také baterku, protože cesta vede podél zimoviště netopýrů, kam se bude možné podívat. Exkurzí bás provede zoolog Správy CHKO Český kras Jaroslav Veselý.
 

Jezero Milada

kachny

Výlet proběhne v sobotu 2. 2., od 9:00 okolo jezera Milada. Sraz bude na parkovišti na svahu jezera za Trmickou teplárnou. Trasa max. 10 km dlouhé vycházky nenáročným terénem (po zpevněných cestách) okolo jezera bude upřesněna podle aktuálního stavu výskytu ptáků na jezeře a dle stavu zamrznutí lokality. Individuálního odchod před koncem trasy je možný. Vede Václav Beran (lutra@email.cz).
 

Okolí Plané nad Lužnicí

Sraz v sobotu 2. 2. v 9:00 v parku na Strkově. Vycházka povede podél plánských rybníků a řeky. Vede Stanislav Vyhnal (vyhnal.stanislav@seznam.cz).
 

Zima na Nesytu

Vodní pták

Sraz na výlet je v sobotu 2. 2. na hrázi rybníka Nesyt (mezi jihomoravskými městy Lednice a Valtice, GPS  48.7782225N, 16.7432678E) v 9:00 hodin. Předpokládaný konec cca ve 12:00. Čeká vás ukázka kroužkování a vycházka podél rybníka Nesyt na ornitologickou pozorovatelnu v tzv. Valtické zátoce.  Účastníky prosíme o nahlášení účasti předem na níže uvedených kontaktech. Ve spolupráci s ČSO organizuje AOPK ČR, RP Jižní Morava, SCHKO Pálava, Ing. Vlastimil Sajfrt (vlastimil.sajfrt@nature.cz), tel. +420 602 689 057.


Studénka

Ptáci na ledu

Sraz v sobotu 2. 2. v 9:00 na vlakovém nádraží ve Studénce. Vydejte se s ornitology na zimní vycházku do CHKO Poodří, během které budeme společně pozorovat zimující ptáky na rybniční soustavě u Albrechtiček a meandrech Odry. Vedou Ondřej Mrkva (omrkva@seznam.cz) a Petr Zátopek


Tyto vycházky jsou v pořadí již čtvrtou sérií, kterou ČSO pro veřejnost pořádá – na přelomu dubna a května to je Vítání ptačího zpěvu a začátkem října pak Evropský festival ptactva.
 

Co je to Ramsarská úmluva

V Íránu, konkrétně ve městě Ramsar, byla roku 1971 podepsána tzv. Ramsarská úmluva, která je úmluvou o mokřadech. Může se nám tento den zdát mírně kuriózní, ale mokřady jsou na naší zemi jedním z důležitých biotopů a mají velký význam například jako stanoviště vodních ptáků. Proto je nutné je chránit před znečištěním a zároveň i proto mají svůj mezinárodní den, abychom na ně nezapomínali.
Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks Příroda

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala je jednou z prvních rezervací v Česku, které byly zahrnuty do sítě biogenetických rezervací Rady Evropy. Nachází se severovýchodně od města Doksy.

Přírodní památka Mokřad u Rondelu v Havířově Příroda

Přírodní památka Mokřad u Rondelu v Havířově

Významná lokalita výskytu čolka velkého a dalších obojživelníků ve nachází na předměstí Havířova, v nivě řek Lučiny a Sušánky.

Ptačí stezka na Lipně Příroda

Ptačí stezka na Lipně

Ptačí stezka je novinkou od léta 2018 na Lipně, přímo u Stezky korunami stromů.

Mokřady v Jablonném v Podještědí Příroda

Mokřady v Jablonném v Podještědí

Ze zanedbané a zarostlé plochy s černými skládkami v Jablonném v Podještědí vzniklo malebné místo pro lidi i pro přírodu.

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky Příroda

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky se rozkládá západně od Lanškrouna jako součást příměstské rekreační zóny areálu přírodního koupaliště u rybníku Dlouhý.

Naučná stezka Po hrázi Vrbenských rybníků v Českých Budějovicích Příroda

Naučná stezka Po hrázi Vrbenských rybníků v Českých Budějovicích

Naučná stezka byla vybudována na území přírodní rezervace Vrbenské rybníky a také po oblíbené turistické lokalitě na okraji Českých Budějovic.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice Letní sporty

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní Příroda

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní

Na loukách mezi Metují a Starou Metují se rozkládá významná ornitologická oblast zvaná ptačí park. O udržování rozlehlých luk se starají divocí koně.

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky Příroda

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Mezi nejznámější rybníky patří Zrcadlo u Mlýnce, Pilský rybník u Brodku, Nový rybník u Hasiny a Bučický rybník přímo u Rožďalovic. Rybníky patří do patří do chráněné Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.

Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu Příroda

Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu

Slanisko u Nesytu a jeho okolí patří bezesporu k několika posledním významným lokalitám slanisek u nás.

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky Příroda

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky

Hradčanské rybníky tvoří soustava lesních rybníčků propojených přirozeně meandrujícím potokem a zatopené pískovny s vodní, bažinnou a rašelinnou flórou a faunou, malá rašeliniště, mokřadní olšiny a rašelinné bory s výskytem ohrožených druhů živočichů a rostlin.

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou Příroda

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybníky Žabakor a Oběšenec pod Drábskými světničkami jsou významnou ornitologickou lokalitou. Můžete zde spatřit například jeřáby popelavé, moudivláčka lužního, budníčka pruhohlavého, chřástala kropenatého i potáplici severní. K nerušenému pozorování bohatého života ptáků slouží krytá pozorovatelna.

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně Příroda

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně

Modřanské a Komořanské tůně (jinak též „Modřanské laguny“) se nacházejí v jižní části Prahy u soutoku Berounky a Vltavy.

Naučná stezka Lednické rybníky Příroda

Naučná stezka Lednické rybníky

Trasa stezky je 11 km dlouhá a má několik odboček. Na 14 panelech se dozvíte mnoho zajímavého o vodním ptactvu, rostlinách i o historii a architektuře zdejší parkové krajiny. Naučná stezka prochází Národní přírodní rezervací Lednické rybníky.

Rybník Velký Tisý Příroda

Rybník Velký Tisý

Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505 a při jeho stavbě se poprvé objevilo jméno Štěpánka Netolického.

Kališťské louky a mokřady Příroda

Kališťské louky a mokřady

Přírodní památka Kališťské louky a mokřady je chráněné území nalézající se severně od obce Kaliště.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Hraniční meandry řeky Odry Příroda

Hraniční meandry řeky Odry

Několikakilometrový úsek řeky Odry od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov, k soutoku Odry s Olší, vyhlásil Moravskoslezský kraj za chráněné území. Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který už na evropských tocích téměř není.

Veltrubský luh Příroda

Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh o rozloze cca 99 ha se nachází mezi obcí Veltruby a pravým břehem řeky Labe v okrese Kolín. Zachoval se lužní les převážně listnatých stromů, mokřadů, niv a tůní a najdete tu také největší tůň v Polabských luzích.

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích Příroda

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích

Litovický rybník je součástí přírodní památky Hostivické rybníky. Nachází se ve Středočeském kraji, nedaleko západní hranice hlavního města Prahy. Hlavním důvodem ochrany této lokality je řada hnízdících i celoročně zde žijících ptáků.

Chomoutovské jezero u Olomouce Příroda

Chomoutovské jezero u Olomouce

Přírodní památka Chomoutovské jezero v Litovelském Pomoraví je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. K pozorování ptáku slouží i ptačí pozorovatelna, odkud můžete spatřit třeba orla mořského nebo kormorána.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky Příroda

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Rybník Vidlák v Českém ráji Příroda

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy Příroda

Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy

Předmětem ochrany je unikátní ekosystém nížinného toku řeky Moravy s meandry, ostrůvky, náplavy a bočními říčními rameny (mezi Litovlí a Horkou nad Moravou) a navazující blízké nelesní i lesní ekosystémy, se zastoupením typických i ohrožených druhů rostlin a volně žijících živočichů.

Rašeliniště Na Čihadle Příroda

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie Příroda

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.

Rybník Velký Košíř – jeden z nejstarších rybníků ve východních Čechách Příroda

Rybník Velký Košíř – jeden z nejstarších rybníků ve východních Čechách

Rybník Velký Košíř je jedním z nejstarších rybníků ve východních Čechách. Jeho stáří však není jedinou zajímavostí. Pobřežní zónu Velkého Košíře si oblíbili hlavně ptáci, a proto se stal významnou ornitologickou lokalitou.

Přírodní rezervace Meandry Smědé na Frýdlantsku Příroda

Přírodní rezervace Meandry Smědé na Frýdlantsku

Přírodní rezervace Meandry Smědé chrání široké údolí řeky Smědé, jejíž přirozený charakter koryta zde vytváří meandry, slepá ramena, mokřadla a říční nivy. Vyskytují se zde vzácné rostlinné i živočišné druhy.

Drnovický mokřad – Žumpy Příroda

Drnovický mokřad – Žumpy

Přírodní zajímavost Drahanské vrchoviny představují vodní tůně v Kopaninách zvané Žumpy.

Národní přírodní rezervace Polanská niva Letní sporty

Národní přírodní rezervace Polanská niva

Polanská niva je unikátní místo tvořené lužními lesy, mokřady, tůněmi, lukami a dravým tokem meandrující řeky Odry i s jejími slepými rameny. Rozkládá se mezi Polankou nad Odrou a Jistebníkem, jihozápadně od Ostravy.

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny Příroda

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny

Rezervace Vidnavské mokřiny v Javornickém výběžku, těsně u státní hranice s Polskem, se rozkládá na ploše 32 ha v nejnižším místě okresu Jeseník – 222 metrů nad mořem. Ve starší literatuře je území zmiňováno pod názvem "Vidnavské loučky" a historicky patří městu Vidnava.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Přírodní rezervace Ranská jezírka Příroda

Přírodní rezervace Ranská jezírka

Soustava lesních jezírek je ukryta hluboko v lesích rezervace Ransko. Jezírka jsou vlastně původně zatopené prohlubně vedle starých zarostlých hald železných limonitových rud po dřívější těžbě.

Vrbenské rybníky – unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic Příroda

Vrbenské rybníky – unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic

V dohledu českobudějovických sídlišť Vltava a Máj je přírodovědný unikát. Soustava čtyř rybníků, kde vědci zaznamenali 193 druhů ptáků, z toho více než 80 jich tu hnízdí, přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

Přírodní památka Lázeňský mokřad Příroda

Přírodní památka Lázeňský mokřad

Přírodní památku Lázeňský mokřad tvoří vlhké slatinné louky ležící asi kilometr severně od obce Ostrožská Nová Ves. Jedná se o jeden z posledních zbytků původních slatinných luk a porostů vrbin, které jsou důležité pro přežití řady vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin.

Přírodní park Mikulčický luh Příroda

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek Příroda

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Chráněná krajinná oblast Poodří Příroda

Chráněná krajinná oblast Poodří

CHKO Poodří se nachází v Moravskoslezském kraji v severovýchodní části Moravské brány. Oblast byla v roce 1993 zařazena k světově významným mokřadním územím Ramsarské konvence.

CHKO Litovelské Pomoraví Příroda

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Naučná stezka Okolím Karlovských rybníků Příroda

Naučná stezka Okolím Karlovských rybníků

Trasa vede kolem soustavy retenčních nádrží, které v minulých letech prošly kompletní obnovou. Jeden a půl kilometru dlouhá stezka začíná u lesního altánu na východním břehu významné vodní plochy Děčínska, Velkého rybníka a dále pak prochází po jeho obvodu.

Naučná stezka Hostivické rybníky Příroda

Naučná stezka Hostivické rybníky

Naučná stezka seznamuje s historií, flórou a faunou rybniční soustavy chráněné jako přírodní památka Hostivické rybníky, ležící za západním okrajem Prahy. Trasa stezky vede kolem tří největších rybníků soustavy (Litovický, Kala a Břevský) a spojuje obce Hostivice a Břve.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.