ÚvodAktualityJarní Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, exotické ovoce a Světový den vody
Příroda

Jarní Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, exotické ovoce a Světový den vody

  • 11. března 2024
Zdá se, že zima dává letos nejen Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si konečně toužebně očekávané paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z ochutnávky exotického ovoce a koření (včetně vůbec největšího ovocného plodu světa), plaveb po Vltavě anebo návštěvu Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.

Den Vltavy 2024

tuto neděli 17. března pořádá Vševltavský spolek pro Pražany i přespolní Den Vltavy. Můžete se těšit na plavby velkými i malými loděmi z přístavišť Na Františku, Nepomuk, Výtoň a Holešovice, den otevřených dveří Státní plavební správy a úřední den, den otevřených dveří v botelu Racek, veslařském klubu Slavia, a dalších institucí. Přívoz Vyšehrad vás přiveze do Českého Yacht Klubu, kde uvidíte zrestaurované kajuty Josefa Rösslera-Orovského a život jachtařů. Do Vltavy pod Karlovým mostem sestoupí otužilci. K zapůjčení budou rovněž pramičky v půjčovně SlovankaKlubu Lávka!

Dále se můžete těšit na kapelu Matylda, která zahraje plavební písně, voroplavbu (na vorech z Českého Krumlova) do Čertovky, program říční policie anebo den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství a vodárně Podolí. Přijďte k Vltavě a zažijte mnoho zábavy a poučení!


Vzácné ovoce a koření v Ornamentální zahradě

žakiePokud se z březnového počasí chcete dostat do tropů, není nic jednoduššího. Přijďte do Botanické zahrady v Troji s památkově chráněnou vinicí sv. Kláry, barokní kaplí a obřím skleníkem Fata Morgana. Zažijete tady výstavu Všemi smysly – Za kořením a slávou. Vydáte se na cestu za vzácným kořením, čajem hedvábím do daleké Asie. Vystavené exponáty si můžete nejen osahat, ale k některým si přivoníte a jiné dokonce ochutnáte. Mezi exponáty objevíte například model muškátového oříšku nebo bource morušového. Je tu vystavena i žakie (Jackfruit), vůbec největší ovoce na světě! Tento plod na výstavě můžete i ochutnat v podobě sušené dužiny. Další sušené ovoce je z nejzapáchavějšího ovoce na světě, durianu. Kromě toho proniknete do tajemství tradičního čajového obřadu a o víkendu 16. a 17. března se můžete naučit japonské kaligrafické písmo. Vstupenka na výstavu stojí 180 Kč. Výstava trvá už jen do 17. března, proto s její návštěvou neotálejte!
 

Světový den vody ve Staré čistírně

čistírna odpadních vod praha bubenečBývalá čistírna odpadních vod je unikátním dokladem historie architektury, techniky a čištění odpadních vod. Jedná se o první moderní čistírnu městských odpadních vod na území naší republiky. V sobotu 16. března 2024 můžete do této industriální památky nahlédnout v rámci Dne otevřených dveří, který se koná k příležitosti Světového dne vody. Budou zde probíhat komentované prohlídky areálu se spuštěnými parními stroji a mimořádné plavby na prámu v podzemí. Dále uvidíte cestu původního mechanického čištění odpadních vod pro Prahu ve 20. století. V ceně 300 Kč je celodenní vstupenka do areálu s vymezeným časem prohlídky, prohlídka areálu s historickým výkladem, s ukázkou parní strojovny a kotelny, plavba na prámu, doprovodný program. Pro odvážné dobrodruhy je výzvou výstup na komín (za zvláštní příplatek 430 Kč, leze se ale jen za příznivého počasí).
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Čistírna odpadních vod Bubeneč usiluje o zápis UNESCO

Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Čistírna, jenž byla uvedena do provozu v roce 1907 bude od letoška usilovat o zápis na seznam UNESCO. Ministerstvo kultury má už všechny potřebné dokumenty k podání žádosti, bude se však jednat o proces dlouhý několik let.