ÚvodAktualitySeznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle
Seznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Seznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle

Poslechněte si audio verzi článku
Lávka s výtahem, sídlo firmy, zákoutí ve vinici, prostranství uprostřed města, památník odboje, galerie anebo bytový dům: to je malý výběr staveb, které se ucházely o hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, která stavba zvítězila a kam se můžete vypravit na výlet za kvalitní českou architekturou!
Soutěžní přehlídku nejlepších realizací postavených na území České republiky v období posledních pěti let každoročně pořádá Česká komora architektů. O cenu se celkem ucházelo 241 projektů, do užšího výběru se jich dostalo 31. Na Kudy z nudy vám představíme jak vítěze hlavní ceny, tak další oceněné budovy a zajímavé stavby, které budete potkávat na svých cestách. A věřte, že vás čekají mimořádně krásná setkání!
 

Seznámení první: lávka v Litomyšli

Průchod mezi korunami stromů, výhledy na řeku Loučnou a město Litomyšl, a k tomu ještě svezení výtahem: to všechno nabízí lávka v Litomyšli, která v soutěži Česká cena za architekturu 2023 získala hlavní cenu. Navrhli ji Lukáš Ehl a Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti s Ladislavem Dvořákem a Ladislavem Šaškem, stavbu oživují grafiky Ivany Šrámkové.



Moderní zastřešená lávka s výtahem zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Její osvětlení zdůrazňuje působivý kontrast lehké ocelové konstrukce a pohledového železobetonu, navíc je příkladem tvůrčí spolupráce mezi architekty, projektanty, umělci a občany města Litomyšl. Co o lávce řekla porota soutěže? Dobrý most prý je jako dobrý skutek v nevlídném světě, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek – a přesně taková je i nová litomyšlská lávka.
 

Seznámení druhé: Finalisté České ceny za architekturu 2023

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2023 získalo kromě vítězné stavby pět dalších děl. Která to jsou?

Například sídlo Kloboucké Lesní, které v Brumově-Bylnici navrhli architekti Jan Mach a Jan Vondrák z ateliéru Mjölk; stejné studio bylo ve finále i loni, a to s projektem Hlídka na Stráži. Mezi letošní finalisty patří i bývalá jatka v Ostravě, která polské studio KWK Promes proměnilo na galerii umění Plato, a Památník tří odbojů, který vznikl v Lošanech na Kolínsku. O proměnu rozpadlého rodného statku odpůrce nacistického režimu, generála Josefa Mašína, se postarali Klára a Tomáš Hradeční a jejich tým z ateliéru IXA. Porota České ceny za architekturu památníku kromě nominace do užšího kola soutěže udělila i cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky.

Mezi finalisty se zařadily i zahrady se hřbitovemPraze-Suchdole, navržené Václavem Šubou a Jakubem Červenkou ze studia Objektor Architekti, a rozšíření lodžií panelového domu v Praze, které navrhl ateliér re:architekti studio.
 

Seznámení třetí: ceny partnerů a čestné uznání

Partneři soutěže mohou některé z přihlášených staveb nominovat na udělení Ceny partnerů a čestné uznání. To porota letos udělila jedinému projektu, a to veřejnému prostranství v Červeném Kostelci od slovenského ateliéru 2021 architekti, které propojuje školu, městské divadlo, restauraci a pavilon s cukrárnou.

Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získal ateliér caraa.cz za Společensko-kulturní centrum v Hrušovanech u Brna. Tým z ateliéru Transat architekti získal Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za příkladnou revitalizaci brownfieldu, a to za projekt Gočárovy galerie v Pardubicích. Společenský sál Farního centra v Lidečku od studia AEIOU obdržel Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za citlivé a šetrné řešení stavby ve venkovském prostředí, bytový dům s komerčními prostory v Holečkově ulici v Praze navržený společností DAM architekti pak získal Cenu společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení. Posledním projektem oceněným zvláštní Cenou společnosti Vekra za povýšení elementárního stavebního prvku na umění pak je Fibonacciho spirála od týmu Marco Maio Architects ve vinicích v Praze-Troji.
 

Seznámení čtvrté: porota České ceny za architekturu 2023

Finalisty z nominovaných realizací vybírala mezinárodní porota v čele s předsedkyní architektkou Tabou Rastiovou ze Španělska. Dále v porotě zasedli architektka Gilma Teodora Gylytėová z Litvy, švédský architekt a urbanista Joakim Lindmarker, architekt a urbanista Winy Maas z Nizozemska, architekt Oliver Sadovský ze Slovenska, krajinářská architektka Maike van Stiphoutová z Nizozemska a spisovatel, kurátor a kritik specializující se na oblast designu a architektury Deyan Sudjic z Velké Británie.
Automatické mlýny v Pardubicích Památky

Automatické mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Nový kulturně-společenský areál tvoří moderní čtvrť evropského střihu v centru Pardubic. Tvoří zázemí pro synergii kultury, architektury i moderních technologií.

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou Letní sporty

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.

Plato Ostrava – městská galerie současného umění Kultura

Plato Ostrava – městská galerie současného umění

Plato poskytuje zázemí všem, kteří chtějí v širších souvislostech porozumět současnému světu. Jeho složitost a bohatství reflektuje prostřednictvím umění – v mezinárodním kontextu a na nejvyšší možné úrovni.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Sídlo Kloboucké Lesní postavené v roce 2022 představuje na tisíci metrech základní ideály udržitelného stavebnictví. Stavba poukazuje na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby a upozorňuje na možnosti a výzvy, které nás v budoucnosti čekají. V současnosti se jedná o vůbec nejvyšší dřevostavbu v Česku.

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku muzeí a galerií v netradičních budovách a prostorech! Víc než expozice a obsah nás ale tentokrát zajímají netradiční místa. Muzea totiž nesídlí jen v impozantních budovách na hlavních třídách: například prohlídka Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově vás protáhne několika patry starobylé věže, jinde se zase podíváte do vozovny, do věznice, do továrny nebo na jatka.

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa

Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa

Letošní Den architektury zamíří od pátku 30. září do čtvrtka 6. října 2022 téměř do stovky měst v Česku a také na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabídne několik set akcí po celé republice, ve kterém budou dominovat výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to vždy s odborným výkladem.

10 staveb moderní architektury od Josefa Gočára

10 staveb moderní architektury od Josefa Gočára

Josef Gočár (13. 3.1880 – 10. 9 1945) patří k nejvýznamnějším českým architektům první poloviny 20. století. Jeho stavby zkrášlily nejen město Hradec Králové, Prahu ale i další města. Z Gočárových kubistických realizací jednoznačně vyčnívá dům U Černé Matky Boží v pražské Celetné ulici. Proslul především kubistickými a funkcionalistickými díly. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové.