Kdysi byl u vstupu do
Teplického skalního města na větvi zavěšený zvonek: mohli jste si jím přivolat průvodce a také nosiče „pro nemocné a pohodlné“, kteří vás za poplatek pronesli skalami. Tuhle službu už dnes ve skalách nenabízejí, chodí se tu výhradně pěšky a po svých. Čeká vás ale tak fantastická podívaná, že na bolavé nohy rychle zapomenete!
Vzhůru na skalní hrad Střmen
Pokud se někde v průvodcích psalo o tom, že ve skalách si užijete ticho, moc tomu nevěřte: všude v
Teplických skalách uslyšíte zpěv ptáků, šumění stromů i klokotání všudypřítomné vody. Přibližně šest kilometrů dlouhá prohlídka vede po modré značce a nemusíte mít strach, že byste zabloudili. Pokud se ale poctivě chytáte číst všechny panely naučné stezky a prostudovat všechny orientační šipky poukazující na stovky skalních útvarů, na výlet si vyhraďte víc času než doporučené tři hodiny.
Rozmyslete si také, zda budete šplhat na
středověký strážní hrad Střmen. Na jedné straně výhled do krásné krajiny je sice lákavý, ale na straně druhé k hradu vede 300 schodů a žebříky. Zakladateli středověkého orlího hnízda, vykutaného ve skalním masivu uprostřed hlubokých pomezních hvozdů, byli páni ze Skalice, kteří drželi také nedaleké hrady
Adršpach a
Vízmburk. Střmen byl zničen byl už za husitských válek a dnes jej připomínají jen zbytky schodů a opracované skalní stěny se zářezy po trámech.
Ozvěny z ciziny
Proč
Teplické skály zařazujeme do
série #světovéČesko? Leckomu totiž připomínají labyrint červeně zabarvených pískovcových skalních věží v
národním parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických. Nejvyšší skály jako
Skalní koruna, Hláska nebo
Chrámové stěny zase přitahují fandy skalního lezení a adrenalinu: ti je přirovnávají k legendární
francouzské oblasti Buoux, známé vysokými skalními převisy a jeskyněmi, kde lidé žili už v době bronzové. Možná si mezi skalními věžemi Chrámového náměstí také vzpomenete na
Grand canyon du Verdon: jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě, místy až 700 metrů hluboký, vyhloubila v jižní Francii řeka Verdon. Podobně jako Chrámové stěny jsou v nejužších místech téměř svislé vápencové útesy od sebe vzdálené pouhých pár metrů.
Od Poseidonu na Sibiř
Pokud nejste horolezci, nahoru na skalní věže v Teplickém skalním městě se nepodíváte. Podobně platí, že pokud nejste speleologové, jen těžko si prohlédnete
nejrozsáhlejší jeskynní labyrint ve střední Evropě nazvaný Poseidon. Systém tvoří vzájemně propojené bludiště jeskyní, soutěsek a hlubokých puklinových propastí s celkovou délkou 28 kilometrů.
Mezi rozcestím u bývalé turistické chaty a
Teplické skály – Krápníky budete míjet
skalní soutěsky zvané Sibiř. Jde o jedno z mála míst, kde i v létě můžete narazit na sníh. Soutěsky jsou velmi klikaté a tak hluboké, že na jejich dno nikdy nedoputuje jediný sluneční paprsek. Daří se tu chladnomilným rostlinám; ostatně ve skalách roste kromě vřesu, borůvek a brusinek spousta dalších rostlinek, které se jinde vyskytují v mnohem vyšších nadmořských polohách.
Přístup a další podobná místa