ÚvodAktuality#světovéČesko a kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe
#světovéČesko a kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

  • 14. května 2020
Kostely bez střechy najdete po celém světě: magicky krásná místa přitahují milovníky architektury, tajemných příběhů i romantické duše. Navíc výletníkům často slibují zvláštní energii, která skvěle dobije baterky. Kde najdete ty nejkrásnější?

V našich tipech najdete mnoha lidmi osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle

Rosa Coeli Dolní Kounice
Klášter Geghard Armenie
O titul nejznámějšího kostela bez střechy se uchází gotický chrám Panny Marie se zvonicíPanenském Týnci.

Prý je to místo prodchnuté štěstím: stojí na místě, kde se kříží dvě silné léčivé pozitivní zóny, takže pobyt v jeho zdech přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života. Neví se, kdy přesně byl založen, ale střechu nikdy neměl: stavět se v Panenském Týnci začalo kolem roku 1316 a ani za sto let se kostel nepodařilo dokončit. Chrám přitahuje milence, milovníky tajemna, citlivé duše i filmaře: vidět jste ho mohli například ve filmu Kytice ve zpracování F. A. Brabce. Pokud hledáte podobné místo, vypravte se do Benešova, kde v ulici Na Karlově objevíte torzo minoritského kláštera, anebo k osaměle stojícímu pilíři v Klášterní Skalici.
 

Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích

Na celém světě není tolik ticha / jako když sněží v Dolních Kounicích / a probořenou střechou katedrály / snáší se k zemi bílý sníh, píše Jan Skácel v básni Rosa coeli. Místem děje je Rosa coeli, Růže nebeská, jeden z našich nejstarších ženských klášterů. Byť během staletí zažil orgie, požáry i vraždy, vyzařuje prý spoustu pozitivní energie. Gotický klášterní kostel původně střechu měl, připravila ho o ni prý kletba, která klášter postihla už při položení jeho základního kamene, a také několik požárů. Po tom, který vypukl v červenci 1703, došková střecha nad kostelem opět shořela a chrám už nikdy nebyl znovu zastřešen. Letos se Růže nebeská otevírá v pátek 15. května!
 

Na Plzeňsko za svatým Blažejem

Zatímco dva předchozí kostely střechu nikdy neměly anebo o ni přišly už před stovkami let, barokní kostel sv. Blažeje na břehu Blažejského rybníka u Branišova připravil o šindelovou střechu až v polovině 20. století zásah bleskem a následný požár. Opuštěná ruina dlouhá desetiletí chátrala, od roku 2007 se o ni stará sdružení Cesta z města. Poblíž vznikla nová křížová cesta, kolem rybníka vede naučná stezka a výlet si můžete zpestřit výstupem na Branišovský vrch k ruinám astronomické observatoře Aloise Martina Davida, významného vědce z přelomu 18. a 19. století.
 

Hornické kostely v Podkrušnohoří

Až se budete toulat podhůřím Krušných hor, zastavte se v Krupce, původně hornickém městečku, jehož historie je spojená s těžbou cínové rudy. Poblíž středověké havířské osady Kirchlice kdysi stával nejstarší místní hornický kostel sv. Prokopa; lidem z okolí sloužil až do roku 1891, o pár desítek let později jej poničil požár a už nikdy nebyl obnoven.

Další hornický kostel byl pozdně románský kostel sv. Mikuláše na úpatí hory Krudum mezi Horním Slavkovem a Sokolovem, hluboko v lesích na křižovatce cest mezi Hruškovou, Třídomím a Nadlesím, dnes zaniklými vesnicemi. Stavba opředená řadou pověstí byla sama o sobě legendou, a to až do roku 2002, kdy její existenci potvrdily rozsáhlé archeologické průzkumy.

 

Další tipy, kam na výlet za romantikou a uměním

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami Památky

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Kostel sv. Mikuláše v Petrovicích s prosklenou střechou Památky

Kostel sv. Mikuláše v Petrovicích s prosklenou střechou

Kostelem sv. Mikuláše z 18. století se v průběhu času prohnala vojska pruská, napoleonská i švédská. Dost často sloužil i jako lazaret. V současné době se o kostel stará obec Petrovice a Spolek pro obnovu a zachování tradic.

Bývalý klášter klarisek v Panenském Týnci Památky

Bývalý klášter klarisek v Panenském Týnci

Původní klášter klaristek Anežského kláštera v Praze byl založený roku 1293.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky Památky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku Památky

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého v obci Loreta na Klatovsku

Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého se nachází v lese, nedaleko obce Loreta jižně od Klatov. Ve zchátralém objektu objevíte zvláštní dílo – netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby Památky

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy Památky

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Zřícenina kláštera Kartouzka v Dolanech u Olomouce Památky

Zřícenina kláštera Kartouzka v Dolanech u Olomouce

Zříceninu kartuziánského kláštera, zvanou Kartouzka, najdete na severozápadním okraji obce Dolany při cestě na Vésku. Klášter zvaný také Údolí Josafat po obsazení vojskem Dobše z Tvorkova sloužil za husitských válek jako významná základna husitských vojsk.

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích Památky

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě Památky

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Kostel z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral až do roku 1999, kdy spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi.

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem Památky

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

V Jindřichovicích pod Smrkem najdete zříceninu kostela z poloviny 13. století. Byl zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Do dnešních časů se dochoval pouze zbytek presbytáře.

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově Památky

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově

Na vyvýšenině zvané Karlov v Benešově byla Benediktem Benešem založena malá osada s kostelíkem. Později zde byl vybudován klášter minoritů, který však padl za oběť husitským válkám a podzěji švédským nájezdům.

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova Památky

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Na břehu Blažejského rybníka můžete spatřit pozůstatky jednolodního barokního kostela s obdélnou lodí s výraznými zkosenými nárožími, odsazeným trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou předsíní před západním průčelím.

Zřícenina Davidovy observatoře na Branišovském vrchu Památky

Zřícenina Davidovy observatoře na Branišovském vrchu

Z Tepelské vrchoviny nápadně vyčnívá táhlý zalesněný hřbet dvojvrší Třebouňského a Branišovského vrchu. Na Branišovském vrchu jsou zajímavé zříceniny Davidovy observatoře, ke které vede Davidova naučná stezka od kláštera v Teplé.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov Památky

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku Památky

Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku

Zřícenina kostela stojí západně od posledních domů Chotěbudic na úbočí Dlouhého vrchu.

Další aktuality

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

28. září 2024 0:10
Gurmánská turistika, Ústecký kraj
Přijďte v sobotu na Litoměřické vinobraní

Přijďte v sobotu na Litoměřické vinobraní

19. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj
Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

17. září 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj
Most zve na Mostecké slavnosti

Most zve na Mostecké slavnosti

11. září 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj