ÚvodAktuality#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou
Památky

#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou

  • 24. září 2020
Bílé či smetanově zbarvené sloupy probleskující mezi stromy, otevřené sloupové haly, arkády a kolonády, ba dokonce i vítězný oblouk: půvabných míst inspirovaných antickým Řeckem u nás najdete bezpočet. Tentokrát necháme stranou zámky i kostely a vypravíme se pátrat po kouzelných zákoutích v parcích a zahradách. Vesměs jde o skvělé tipy pro báječné podzimní procházky, co říkáte?

Výpravy za starověkého Řecka v Česku

Architektura starověkého Řecka sice střední Evropu nezasáhla, zato klasicistních staveb inspirovaných antikou máme spousty. Pro milovníky antiky je rájem na zemi Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Jako sen z dávných časů vypadá Dianin chrám zvaný též Rendez-vous. Pro Jana I. z Lichtenštejna jej navrhl architekt Josef Hardtmuth a dal mu tvar impozantního vítězného oblouku.

Zatímco jinde po světě se stavěly pro oslavu vůdců a jejich krvavých úspěchů, Dianin chrám byl určen „jen“ pro krásnou bohyni a její les. Boří les, dodejme, protože právě tam neobvyklý lovecký letohrádek najdete: stojí kousek od silnice spojující Valtice a Poštornou. V interiérech najdete byt lovčího, schodiště, salonky a hlavní sál, kde se panstvo shromažďovalo před lovy a po nich, nechybí ani střešní terasa s výhledem na zelené moře dubů, buků a borovic, které měly svou vůni vyvolávat atmosféru antických hájů.
 

Apollonův chrám u Lednice

Lednicko-valtickém areálu se chvilku zdržíme; nesmíme vás totiž připravit o další antické kousky. Například o Apollonův chrám, který se tyčí nad Mlýnským rybníkem nedaleko Lednice. Je o pár let mladší než Dianin chrám, jeho přední část zdobí osm dórských sloupů a po točitém dřevěném schodišti se dá vyjít na střešní terasu. Ústředním motivem výzdoby je reliéf s mytologickým výjevem boha Apollona na slunečním voze, doplňují jej sochy čtyř ročních období, múza a amorci s Apollonovou lyrou.

Jako nefalšovaná antická památka vypadá akvadukt v parku lednického zámku, ale je to jen zdání: napodobeninu římského vodovodu knížecí architekt Josef Hardtmuth začlenil do zavlažovacího sytému parku tak, aby voda z jeho vrcholu jako působivý umělý vodopád přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka. Atrakce bývá v provozu hlavně v letních měsících.

Antické motivy nezapře ani Lovecký zámeček, vybudovaný rovněž podle návrhu Josefa Hardtmutha: zdobí ho lodžie se šesti toskánskými sloupy. Sloužil jako myslivna a dnes má jako jeden z mála saletů Lednicko-valtického areálu soukromého vlastníka.
 

Místa dostaveníček a romantických schůzek

Veltrusy
King William's Temple, Kew

Antický (nebo anglický?) svět kolem zámku Veltrusy

Líbezný, antikou inspirovaný svět vytvořili pro Jana Rudolfa Chotka architekt Mathias Hummel, Jan Filip Jöndl a ředitel císařských zahrad ve Vídni Richard van der Scott. Jejich společným dílem je rozsáhlý krajinářský park kolem zámku Veltrusy s dančí oborou, s řadou romantických pavilonů i můstků přes Mlýnský potok.

Zajímavá stavba, které zdobila park a zároveň plnila technickou funkci, je Laudonův pavilon. Nad původním ramenem Vltavy stojí od roku 1797 a jeho základem je klenutý most se stavidlem, kterým se reguloval průtok vody umělým kanálem. Pavilon je pojmenovaný podle generála Gideona Ernsta von Laudona (1717–1790), který býval v době bramborové války na zámku častým hostem; připomíná to i jeden z prohlídkových okruhů nazvaný Generál Laudon jede skrz Veltrusy.

V lese stranou hlavních cest objevíte dovedně ukrytý Dórský pavilon, původně dřevěný, do zděné podoby přestavěný až v roce 1843. Otevřenou síň pavilonu obklopuje dvanáct dórských sloupů, nesoucích střechu se dvěma trojúhelníkovými štíty: výsledkem je čistá podoba chrámového průčelí, která dokonale odpovídá antickým předlohám. Podívejte se na něj v naší srovnávačce: jako protějšek jsme pro něj vybrali pavilon krále Williama (King William's Temple) v londýnské Královské botanické zahradě v Kew. Tam prý našel Hummel předlohu i pro Chrám přátel venkova a zahrad, který stojí na vyvýšenině v jihovýchodní části parku. Ostatně i Laudonův pavilon prý má svou předlohu v Anglii, a to buď Palladiánský most ve Stowe v Buckinghamshire anebo podobnou stavbu v Prior Parku v Bathu. Kniha o zámku Stowe, parku a všech romantických stavbách vyšla roku 1769 a hrabě Chotek ji měl v knihovně: pro inspiraci tudíž Hummel nemusel jezdit daleko.
 

Palladiánský most ve Stowe v Buckinghamshire u nás má malého kolegu: Laudonův pavilon v parku u zámku Veltrusy

Veltrusy
Prior Parku v Bathu

Dalších pět dostaveníček s antikou

  • Podle řeckého boha lesů a pastvin je pojmenovaný antikou inspirovaný Panův templ, nejstarší z romantických staveb v parku u zámku Krásný dvůr. Nejznámější je zřejmě novogotický templ, ale za vidění stojí také ptačí voliéra, koryto vodopádu, gloriet, čínský pavilon, poustevníkova rokle anebo Lusthaus. Osmiboký zahradní pavilon se nápadně podobá Belvederu poblíž Malého Trianonu ve Versailles.
  • Další antická stavba stojí v Zámecké zahraděTeplicích: Apollonův chrámek se sloupy s iónskými hlavicemi býval častým cílem vycházek lázeňských hostů a místem dostaveníček a romantických schůzek.
  • Antickou tvář mají také vratislavská hrobka v Čimelicích a oranžerie v parku u zámku Karlova korunaChlumci nad Cidlinou.
  • Mnohem mladší než všechny stavby našeho výběru, nicméně rovněž inspirované antikou, je nedávno opravené Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech. Pochází z roku 1926, chrání ostatky 1 200 jugoslávských vojáků z první světové války a bylo postaveno podle projektu architekta Huberta Austa. Právě taková setkání s architekturou připomínají malý zázrak: ze zeleně uprostřed města najednou vykoukne malý antický chrám.
Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr Příroda

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Kolonáda Reistna u Valtic Památky

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších Kultura

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysicích Památky

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysicích

Jeden z prohlídkových okruhů na zámku Lysice vás provede zámeckou zahradou s unikátní sloupovou kolonádou s krytou pergolou. Park zahradnictví prošly celkovou památkovou obnovou, obdiv si zaslouží nově od sezony 2024 i ojediněle technicky řešená fíkovna s posuvnou střechou.

Rybniční zámeček Památky

Rybniční zámeček

Současná podoba zámečku má původ v návrhu Josefa Kornhäusela z roku 1815. V roce 2003 byla objevena 80 cm široká a 10 m dlouhá zeď, která je důkazem, že zámeček byl někdy přestavován. Jeho původní podoba se tedy od té dnešní výrazně lišila.

Expozice antických soch na zámku Duchcov Památky

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic Památky

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu Památky

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Asi 5 km severovýchodně od Valtic se nachází Chrám tří Grácií. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Soubor kašen v Olomouci Památky

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Zámeček Pohansko – archeologická expozice Památky

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Apollonův chrám s vyhlídkou Příroda

Apollonův chrám s vyhlídkou

Jednou z památek Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě je Appolonův chrám na návrší u břehu Mlýnského rybníka. Leží na trase spojující Lednici a Valtice a jedná se o středovou vyhlídkovou terasu LVA s dalekohledem zdarma!

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci Památky

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci

Památka ukrývá ostatky jugoslávských vojáků z první světové války. Jedenáct metrů vysoká stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu byla postavena v roce 1926.