ÚvodAktuality#světovéČesko vás zavede do nejhezčích, největších a nejdražších umělých jeskyní
Příroda

#světovéČesko vás zavede do nejhezčích, největších a nejdražších umělých jeskyní

  • 27. dubna 2020
Módu umělých jeskyní přinesly do palácových a zámeckých zahrad renesance a baroko: mít svou grottu zkrátka patřilo k životnímu stylu vyšší společnosti. Víme ale i o dalších místech, často ukrytých hluboko v lese. Znáte například Pekelné doly, Pusté kostely, Klácelku nebo Klemperku? A víte, že unikátní umělou krápníkovou stěnu s grottami najdete i v centru Prahy? Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po jejich temných tajemstvích!

Grotta je původně italské slovo a doslova znamená „krypta“

Praha
Florencie
Ačkoli se v Pekelných dolech natáčela řada čertovských pohádek, například S čerty nejsou žerty, pekelníky tu potkáte jen výjimečně, zázemí tu má motorkářský klub. Z pohádky Panna a netvor zase znáte zvláštní stavbu plnou umělých skal, chodbiček, schodišť, krápníkových jeskyněk, výklenků a odpočívadel. Stojí v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech a ve filmu ji uvidíte tak, jak vypadala před rekonstrukcí. Během sezóny si tu kromě romantických procházek užijete výhledy na město a posezení v půvabné vinárně uprostřed vinic či v zahradní kavárně.
 

Největší: Pekelné doly a Pusté kostely

O Pekelných dolech v údolí Svitavky na Českolipsku se mluví a píše jako o největším pískovcovém podzemí v Evropě. Převážně uměle vytvořené jeskyně vznikaly v různých obdobích, hlavně ale od 18. století, kdy tu hrabě Kinský založil továrny a brusírny na výrobu zrcadel. K tomu byl potřeba písek, a tak jsou dnešní uměle vyhloubené prostory vlastně poslední vzpomínkou na prastaré řemeslo. Celková plocha jeskyní činí přibližně 3 500 metrů čtverečních, je tu stálá teplota 12° C. Nedaleko najdete další uměle vyhloubené podzemní prostory, Pusté kostely. Jsou volně přístupné a hodně hluboké, proto si nezapomeňte vzít baterky!
 

Nejzdobnější: Klácelka a jeskyně Blanických rytířů

Co do velikosti se s Pekelnými doly srovnat nedá, ale ze všech umělých jeskyní má nejskvostnější výzdobu jeskyně Klácelka nad obcí Želízy u Liběchova. Jejím autorem je sochař Václav Levý, který se nechal inspirovat dílem F. M. Klácela, pohádkami a národními dějinami. Pokračovat můžete k dalším velkolepým dílům stejného autora, k Čertovým hlavám a menší umělé jeskyni Harfenice.

Z české historie čerpal také Stanislav Rolínek, čalouník a nadaný sochař-samouk, který do skal nedaleko rodného Bořitova vytesal hasičskou sekyrkou a půlkou nůžek na stříhání ovcí sochy husitských bojovníků. Na pozvání Františka Buriana pak v Rudce u Kunštátu vyzdobil uměle vyhloubenou jeskyni jezdeckou sochou svatého Václava, kterou obklopují spící vojáci. Jeskyni Blanických rytířů ale Rolínek nestihl dokončit, zemřel v devětadvaceti letech na tuberkulózu. Bohužel se nedochovalo první dílo, které v Kunštátu vytvořil: 14 metrů vysoká socha našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, údajně největší ve střední Evropě, byla zničena za druhé světové války. Zbyly z ní jen obrovské boty na podstavci.
 

Nejdražší: grotty v Ploskovicích

Když se toskánské vévodkyni Anně Marii Františce z rodu Sasko-lauenburského na počátku 18. století rozpadlo manželství, hojila si zlomené srdce monumentální přestavbou zámku Ploskovice. Traduje se, že barokní zámek spolkl neuvěřitelný milion zlatých – a aby na to nikdo nepřišel, vévodkyně  pro jistotu spálila účty. Bohužel společně s doklady zmizelo i jméno architekta, jisté ale je, že umělé jeskyně pod zámkem s osvětlenými kašnami a zdobenými stěnami musely stát hotové jmění.
 

Nejkrásnější: Valdštejnská zahrada v Praze

Luxus svého sídla podtrhl vybudováním umělé jeskyně také Albrecht z Valdštejna; grotta a stěna s umělými krápníky zdobí zahradu Valdštejnského paláce v Praze. V letním období je zahrada místem konání koncertů a divadelních představení.

Geometricky přísně řešená raně barokní zahrada vznikala souběžně se stavbou Valdštejnského paláce v letech 1623 – 1629. Na první pohled upoutá zejména trojosá kolosální stavba – tzv. sala terrena, která ve své době neměla obdoby, a umělá jeskyně s krápníky (grotta). Umělá krápníková jeskyně, kde jsou umístěny voliéry se sovami, je pozoruhodnou hříčkou – dobrý pozorovatel totiž najde mezi krápníky ukryté obličeje lidí, zvířat a dalších bytostí.
 

Zahrada Boboli ve Florencii

Víte, kde najdete podobnou výzdobu jako v zahradách Valdštejnského paláce v Praze? V historickém centru Florencie můžete navštívit zahradu Boboli, která se nachází v sousedství paláce Palazzo Pitti. Zahrada je historickým parkem se spoustou fontán, umělých jezírek či jeskyní. Ukrývá několik zajímavých míst, která rozhodně stojí za vidění. Jedním z nich je Buontalentiho jeskyně z roku 1583 s bohatě zdobeným vnitřkem a sochami od Giambologna a Michelangela. Zahrady jsou na seznamu památek světového dědictví UNESCO jako součást vil a zahrad Medicejských v Toskánsku.
 

Další malé i větší umělé jeskyně, které vás okouzlí v Česku

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Jeskyně blanických rytířů v Rudce Příroda

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař – samouk Stanislav Rolínek.

Jeskyně u poustevníka nedaleko Nového Boru Příroda

Jeskyně u poustevníka nedaleko Nového Boru

Jeskyně se nachází nedaleko Havraních skal u Nového Boru.

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice Památky

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Pod zámkem Ploskovice se nachází uměle vytvořené jeskyně z počátku 18. století. V roce 1988 bylo přistoupeno alespoň k částečné rekonstrukci a jeskyně byla znovu zařazena do prohlídkové návštěvnické trasy.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Kokořínský důl Příroda

Kokořínský důl

Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v ČR, ústí do něj množství roklí s různorodými pískovcovými útvary. Údolí je přibližně 14 km dlouhé, začíná u železniční zastávky Lhotka u Mělníka a končí u křižovatky zvané Ráj.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého Příroda

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Skalní jeskyně Klemperka Příroda

Skalní jeskyně Klemperka

Uměle vysekaná jeskyně Klemperka, jedna z větších podzemních prostor Kokořínska, se nachází mezi obcemi Truskavna a Kokořín. Do jeskyně se vstupuje do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem.

Samuelova jeskyně ve Sloupu v Čechách Příroda

Samuelova jeskyně ve Sloupu v Čechách

Samuelova jeskyně je skromné obydlí poustevníka, uměle vyhloubené v pískovcovém skalním masivu, vyčnívajícím z nevelkého návrší nad jižním okrajem Sloupu v Čechách.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí Památky

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století. Dominantou parku je Pavilon Grébovka.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek Příroda

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře Příroda

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze Památky

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Jeskyně Mordloch u Štětí Příroda

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch v liběchovských lesích asi 1,5 km severně od obce Ješovice na Kokořínsku, je vlastně přirozený pískovcový převis uměle rozšířený v jeskyni. Podle místních legend zde za třicetileté války sídlili loupežníci.

Jeskyně Nebe a Peklo v Lednici Památky

Jeskyně Nebe a Peklo v Lednici

Umělá jeskyně v zámeckém parku a kamenná brána na cestě směrem k Minaretu. Spodní jeskyně je téměř 50 m dlouhá. Stavba pochází z počátku 19. století. Jeskyně je přístupná pouze zvenčí.

Umělá jeskyně Grotta v Lednici Památky

Umělá jeskyně Grotta v Lednici

Grotta je umělá krápníková jeskyně v podzemí zámku Lednice, součást IV. prohlídkového zámeckého okruhu. Uměle vytvořené krápníky v těchto prostorách jsou zhotoveny štukovou technikou nanesenou na kostry a jádra z dřevěného uhlí, dubové špalíčky nebo rákos.

Skalní hrad s jeskyní Kostelíček na Kokořínsku Památky

Skalní hrad s jeskyní Kostelíček na Kokořínsku

Skalní ostroh s jeskyní, zčásti uměle přitesanou, se nachází nedaleko obce Jestřebice na Kokořínsku.

Umělá jeskyně Grotta v Teplicích Památky

Umělá jeskyně Grotta v Teplicích

V nově zrekonstruovaných prostorách zámku v Teplicích, kde sídlí Regionální muzeum, vznikla unikátní Grotta a sál s výmalbou. Je součástí expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích a románské krypty.

Jeskyně Rozbořenka na Kokořínsku Příroda

Jeskyně Rozbořenka na Kokořínsku

Jeskyně patří k uměle vyhloubeným jeskyním, neboli skalním bytům. Toto obydlí vzniklo již před rokem 1843, kdy část domu byla roubená a část zahloubena do skály.