ÚvodAktualityTemná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavy
Památky

Temná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavy

  • 13. července 2022
Místa, kde vám skutečně bude běhat mráz po zádech, to jsou staré věznice a šatlavy. Na mnohé z nich se dávno zapomnělo, jiné ale žijí dál – v legendách, příbězích, starých písničkách a také jako muzejní expozice. Kam se můžete vypravit a zblízka se podívat na jejich temnou historii?

Žalář národů stojí v Brně

Špilberk BrnoŽádná věznice nepřekonala svou pověstí Špilberk, jedno z nejpověstnějších vězení habsburské monarchie, proslulé v 18. a 19. století po celé Evropě. Letos v zimě nás dělí přesně 160 let od zimních týdnů roku 1858, kdy přestala oficiálně sloužit zdejší věznice a z hradu se stala kasárna rakouské armády.

Drsná pověst brněnského Špilberku ovšem žije dál; dodnes kdekdo ví, že mezi vězni, kteří si zbytek trestu museli odsedět jinde, byl i „starý lotr“ Babinský alias Venca z Pokratic. Víme, že tu byl zavřený Tomáš Grasel, otec mnohem slavnějšího „grázla“ Jana Jiřího, a že příští rok v říjnu to bude přesně 270 let ode dne, kdy zemřel jeden z prominentních vězňů, vůdce pandurů baron František Trenck.

Nejenom je, ale také množství politických vězňů z celé říše připomíná Muzeum města Brna a stálá expozice Žalář národů v přízemí severního křídla hradu, která navazuje na podzemní kasematy. V nich byl za vlády Josefa II. zřízen žalář pro nejtěžší zločince, například úkladné vrahy. V kobkách bez denního světla, kde byli odsouzení drženi o chlebu a vodě trvale přikovaní ke stěně, se většinou dalo přežít jen pár týdnů či měsíců. Kasematy jsou přístupné denně od 10:00 od 18:00 hodin. Doporučujeme prohlídku s průvodcem!
 

Šatlava v Uničově

Dalším drsným místem je Šatlava – muzeum vězeňství Uničově. Budova vznikla někdy během 16. století a svému účelu sloužila až do roku 1945. Svérázně vyzdobené stěny cel připomínají generace vězňů z města i okolí, které se tu vystřídaly; mezi nimi byl roku 1944 i ruský válečný zajatec nebo sestřelený americký letec.

Expozice mapuje soudnictví a vězeňství od středověku až do poloviny 20. století, mezi nejatraktivnější předměty patří originály i repliky mučicích nástrojů, okovy, modlitební i pracovní knížky, policejní pouta, četnická dobová uniforma, bodák, šavle a vojenské odznaky a vyznamenání četníků nebo evidenční karty prostitutek. Prohlédnete si také zadní dvorek, kde se vězni mohli procházet pod dohledem, vězeňskou kapli a několik cel i s jejich nedobrovolnými obyvateli. Šatlava je otevřená celoročně v pátek, sobotu a neděli, o letních prázdninách denně kromě pondělí.
 

Cejl káznice, kde se popravovalo

věznice cejlDěsivou minulost má i bývalý sirotčinec, posléze káznice a nakonec krajská věznice v Brně na Cejlu. Základní kámen byl položen v roce 1772, ještě v průběhu 20. století zde docházelo k popravám politických odpůrců nacismu a komunismu.

Původnímu účelu komplex sloužil až do poloviny padesátých let, kdy byla postavena věznice v Brně-Bohunicích. Prohlédnete si dvůr, bývalou robotárnu, cely smrti a vězeňskou kapli. Prohlídky se obvykle konají v sobotu odpoledne a vstupenky koupíte online na webu Turistického informačního centra.
 

Šatlava v Nové Bystřici a Graselovy stezky

Šatlava BystřicePojďte se podívat, jak vypadala skutečná šatlava v roce 1850, přečtěte si něco o historii domu, který kdysi dávno býval okresním soudem nebo si poslechněte pravdivý příběh zavražděné Marie Gablerové. Zajímavou expozici o vězeňství v 17., 18. a 19. století nabízí Šatlava v Nové Bystřici.

Objekt šatlavy se nachází v renesanční budově bývalé městské radnice a okresního soudu, která pochází z roku 1636. Budova se sídlem primátora a magistrátu, pak úřadem městského rychtáře, později starosty a jeho úřadu zde fungovala s určitými přestávkami až do roku 1850. U přečinů, zločinů a hrdelních zločinů zde byli jejich pachatelé umisťováni dočasně po dobu vyšetřování nebo do doby předání soudu vyšší instance tak, jako to bylo třeba v případě Jindřicha Gablera z Rottalu v roce 1875. Nezapomínejme také, že Česká Kanada byla rejdištěm nechvalně proslulého Johanna Grasela, smělého vůdce loupežné bandy, která byla neblaze proslulá po celém Rakousko-Uhersku. Jedna z jeho stezek vede i okolím Nové Bystřice. Podařilo se jej dopadnout roku 1816 v rakouském Mörtersdorfu.
 

Další šatlavy a katovny

  • V budově historické šatlavyČeské Lípě si prohlédnete muzeum, zaměřené na využívání jeskyní a skalních převisů od pravěku až po současnost. Další části expozice se věnují archeologii a místní hrnčířské výrobě, vězeňský kout je zaměřený na historii šatlavy a dějiny vězeňství a výkonu práva ve městě. Otevřeno je v hlavní sezoně od dubna do konce října.
  • O něco mírumilovnější pověst než šatlavy a věznice mají katovny; šlo zkrátka jen o domy, kde žili mistři popravčí. Přesto jsou dodnes obestřené zvláštní atmosférou a lidská fantazie do jejich zdí vkládá rozmanité příběhy. Jedním z mála autentických a zachovaných katovských obydlí je katovna v Brandýse nad Labem. Expozice Oblastního muzea Praha-východ se věnuje podle očekávání historii hrdelního práva a katovského řemesla, nechybí ani malá mučírna. Otevřeno je o víkendech od dubna do konce září.
  • Výjimkou byla katovna v Odrách, která sloužila jako městské vězení. Dnes si tu prohlédnete Muzeum městského práva, otevřeno je vždy v sobotu a ve středu.
  • Další katovnu objevíte v Jeseníku, ale kat tu bydlel jen podle pověsti. Pohledný domek dnes slouží jako sídlo informačního střediska s unikátní multimediální expozicí Niského knížectví v Polsku.
Muzeum městského práva – Katovna v Odrách Kultura

Muzeum městského práva – Katovna v Odrách

O městském vězení, Katovně, pochází první dochovaná písemná zmínka z roku 1556, kdy město Odry vydalo na vytápění věznice 28 grošů. V té době neměly Odry vlastního kata, a tak popravy prováděl na základě smlouvy kat opavský. Mučírna se nacházela ve sklepení pod Bílou věží a byla spojena s věznicí.

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě – na své přijdou milovníci středověku Kultura

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě – na své přijdou milovníci středověku

V budově zrekonstruované šatlavy je otevřeno muzeum, kde se dozvíte více o využívání jeskyní od pravěku do 20. století, navštívíte expozici věnovanou archeologii města Česká Lípa a uvidíte i unikátní virtuální prohlídku středověké České Lípy.

Kasematy na Špilberku v Brně Památky

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Prohlídky podzemí v Českém Brodě Památky

Prohlídky podzemí v Českém Brodě

Podzemí je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřeno. Český Brod je staré historické gotické město a jako takové má své atributy. Jedním z nich jsou i podzemní prostory – chodby a sklepy ze 15. století.

Expozice Městská šatlava v Pelhřimově Kultura

Expozice Městská šatlava v Pelhřimově

Expozice je koncipována jako historická, kdy se vycházelo z autenticity místa a bohatého pramenného materiálu. Můžete navštívit nádvoří, celu, mučírnu a vězeňskou kapli.

Šatlava v Uničově – unikátní muzeum vězeňství Kultura

Šatlava v Uničově – unikátní muzeum vězeňství

V obnovené expozici uničovské šatlavy jsou k vidění ukázky trestního rejstříku, pracovní i modlitební knížky nebo evidenční karty prostitutek či různá pouta. Netradiční muzeum nabízí i mučicí nástroje, jejichž repliky si můžete i vyzkoušet.

Katovna – muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk Kultura

Katovna – muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk

V hlavní sezóně je na hradě Rožmberku v provozu i muzeum Hrdelního soudnictví, ve kterém se samotný návštěvník stává součástí expozice a přednášky!

Sbírka talentovaného kata a jeho pána v Chebu a na zámku Kynžvart

Sbírka talentovaného kata a jeho pána v Chebu a na zámku Kynžvart

Sběratelství patřilo a stále patří k oblíbeným koníčkům, a když potká sběratel sběratele, může z toho vzniknout dlouholeté inspirativní přátelství. Seznámení dvou nadšených sběratelů roku 1827 však mělo pikantní podtext: Metternich byl věhlasný rakouský politik, zato Huss působil v Chebu coby kat.

Brandýská katovna Památky

Brandýská katovna

V historicky významné části Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi se nachází renesanční budova brandýské katovny se zachovalou sgrafitovou výzdobou, která byla vystavěna pravděpodobně v 16. století.

Katovna v Jeseníku Památky

Katovna v Jeseníku

V Palackého ulici ve městě Jeseník stojí přízemní obytný dům téměř čtvercového půdorysu, postavený ze smíšeného zdiva s výraznou a značně převýšenou valbovou střechou. Podle pověsti zde měl v 17. století bydlet jesenický kat.

Bývalá káznice na Cejlu v Brně Památky

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě Památky

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě

Původně gotická budova z doby před rokem 1402 byla postavena jako vůbec první radnice v Českých zemích. Od roku 1800 sídlila v části radniční budovy lékárna a při reorganizaci státního soudnictví (1849) předalo město radnici okresnímu soudu a později hejtmanství.

Návštěvnické centrum Graselových stezek Zážitky

Návštěvnické centrum Graselových stezek

Služby Návštěvnického centra Graselových stezek fungují celoročně! Najdete jej v nově otevřeném Spolkovém domě ve Slavonicích.

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice Památky

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice

Tzv. "Katova ulička" vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně čp. 190, která je součástí hradeb. Ulička je dochovaná v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a s rozpínacími prampouchy. Fortna byla součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století.

Cesta hrdelního práva v Tišnově Příroda

Cesta hrdelního práva v Tišnově

Naučná stezka navazuje na nedávné objevení základů historické šibenice na vyvýšenině nad Tišnovem pod kopcem Klucanina. Cesta je vedena k místům, které se váží k historickým tradicím útrpného práva pro město a okolí, jako je radnice, stínadla, kaple sv. Anny a řada dalších.

Hřbitov v Praze Řepích s hrobem Václava Babinského Památky

Hřbitov v Praze Řepích s hrobem Václava Babinského

V klidné městské části Praha – Řepy je oblíbenou turistickou kuriozitou místní hřbitůvek, kde na věky odpočívá „starej lotr mexickej“ aneb polepšený lupič, Václav Babinský. Jinak se hřbitov proslavil i natáčením filmu Kytice.

Šatlava Nová Bystřice Kultura

Šatlava Nová Bystřice

Chcete se podívat do šatlavy? Nemusíte se bát, určitě vás tam nezavřeme – ale pojďte se podívat, jak vypadala skutečná šatlava v roce 1850, přečtěte si něco o historii domu, který kdysi dávno býval okresním soudem nebo si poslechněte pravdivý příběh zavražděné Marie Gablerové.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel Příroda

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Další aktuality

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

26. červen 2024 18:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

26. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

23. červen 2024 15:00
Památky, Jihomoravský kraj
Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj