Na Zemi se v současné době vyskytuje osm druhů medvědů, u některých rozlišujeme více poddruhů. Ještě v nedávné době byly k medvědům řazeny i pandy, ale ve skupině největších suchozemských šelem zůstala jen panda velká (Ailuropoda melanoleuca), jedinou pravou pandou je panda červená (Ailurus fulgens), která byla vyčleněna do samostatné čeledi pandovití. Medvědi se vyskytují v Evropě, Asii a Americe. Dříve se vyskytovali i v horách na severozápadě Afriky, zde však byli vyhubeni. Jednalo se o medvěda atlaského (Ursus arctos crowtheri), poddruh medvěda hnědého.
Největším medvědem je medvěd lední, který obývá arktické ostrovy a severské pevninské pobřeží. Samec může dosáhnout hmotnosti až 600 kg. Soupeřem v mohutnosti by mohl být kodiak (jeden z poddruhů medvěda hnědého). Naopak nejmenším medvědem je medvěd malajský (Helarctos malayanus) vážící maximálně 65 kg. Největší areál obývá medvěd hnědý, na němž vytváří až 16 poddruhů.
Ty mají velkou variabilitu tělesné hmotnosti – od cca 60 kg až po 600 kg právě u kodiaka. V Evropě a vzácně i v České republice se vyskytuje poddruh brtník. Toto pojmenování je odvozeno od slova brť. Tak byly označovány duté stromy, ve kterých si dělaly hnízdo divoké včely. Brtník byl včelař, který z brtí vybíral med, což s oblibou dělají i medvědi. Brtník je i obec ve
středních Čechách.
Oslavte Den medvědů přímo s medvědy v některé
zoologické zahradě!