ÚvodAktualityMezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě
Kultura

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

  • 2. září 2024
Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
varhanyPo nedávné rekonstrukci Englerových varhan, které jsou s 8 tisíci píšťalami největšími varhanami na Moravě, se Mezinárodní varhanní festival Olomouc vrací opět do kostela sv. Mořice, kde probíhá většina z festivalových koncertů. To nejlepší z varhanní hudby, dramaturgii složenou z široké škály stylových období a autorů, monumentální svatomořické varhany i dlouholetý fenomén festivalu, varhanní improvizace – na to vše se diváci mohou opět těšit od 2. do 16. září 2024. Návštěvníci festivalu mohou slyšet svatomořické varhany, které prošly nedávno náročnou opravou. Náročnost rekonstrukce byla především v tom, že se jedná o velký nástroj nejen co do počtu píšťal, ale i kombinací ovládání mechanicko-elektrické traktury. Unikátní je letošní oslava Roku české hudby, kterou v programech festivalu organizátoři rovněž zohlednili.

MVFFestival nabídne pět  koncertů v chrámu sv. Mořice vždy v pondělí a ve čtvrtky od 19 hodin. Posluchačům se představí Karel Martínek, Johann Vexo, Giampaolo Di Rosa), Franz Hauk a Linda Sítková .

Vstupenky v ceně 300 Kč (zlevněná 200 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, anebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu.
 

Nejstarší varhanní festival v ČR

varhanyMezinárodní varhanní festival Olomouc je nejstarším a nejvýznamnějším varhaním festivalem u nás a také významnou událostí svého druhu v celosvětovém měřítku. Festival založil varhaník, a organolog Antonín Schindler (1925–2010). Koná se v Olomouci bez přerušení již od roku 1969. Domovským kostelem, resp. nástrojem varhanního festivalu jsou Englerovy varhany v kostele svatého Mořice v Olomouci. Tento nástroj je se svými pěti manuály, 95 rejstříky a bezmála osmi tisíci píšťalami největšími varhanami na Moravě. V minulosti se na festivalu představily interpretační špičky z celého světa a Mezinárodní varhanní festival Olomouc tak patří k pevným kulturním a společenským událostem města Olomouce i české hudební kultury.
Největší varhany na Moravě  –  varhany sv. Mořice v Olomouci

Největší varhany na Moravě – varhany sv. Mořice v Olomouci

Olomoucký gotický proboštský farní kostel má největší varhany na Moravě. Postavil je známý varhanář ze slezské Wroclawi Michael Engler a poprvé zahrály v předvečer svátku svatého Mořice 21. září 1745. Varhany mají pět manuálů, 95 rejstříků a 7884 píšťal.

Kostel sv. Mořice v Olomouci Památky

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.

Seznamte se: saxofony pro Billa Clintona, cimbál, MyCello a další české hudební rarity

Seznamte se: saxofony pro Billa Clintona, cimbál, MyCello a další české hudební rarity

O českých zemích se kdysi mluvilo jako o konzervatoři Evropy a díky tomu se zrodilo i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Možná už tak docela neplatí, ale o skvělé hudební nástroje z Česka je ve světě stále zájem. Zdaleka nejde jen o klasiku, na Kudy z nudy vám představíme skutečné hudební rarity – třeba cimbál, MyCello, největší varhany anebo dva saxofony Billa Clintona.

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Jen pár kroků od Horního náměstí se tyčí výjimečná stavba gotického kostela sv. Mořice, která se pyšní jedněmi z největších varhan v Evropě. Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde narazíte na kostel sv. Michala s trojící barokních kopulí dotvářejících charakteristické panorama města nebo kapli sv. Jana Sarkandra, kde byl na místě původní věznice umučen kněz Jan Sarkander. V Dómské ulici spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého přemyslovského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum. Nedaleko Václavského náměstí stojí také Arcibiskupský palác, který je jediným veřejnosti zpřístupněným sídlem arcibiskupa ve střední Evropě.

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Katedrála sv. Václava v Olomouci Památky

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy Památky

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?

Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?

Varhanní festivaly a koncerty jsou skvělou příležitostí k prozkoumání pozoruhodných hudebních nástrojů, které, ač jsou téměř v každém kostele, často přehlížíme. Jak vlastně varhany vznikly, odkud k nám varhanní tradice přišly a kde objevíte skutečně unikátní nástroje?

Další aktuality

Horský areál Kraličák se již těší na zimní sezónu

Horský areál Kraličák se již těší na zimní sezónu

16. listopad 2024 18:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj
Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

12. listopad 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj
Jarní prázdniny 2025 – Olomoucký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Olomoucký kraj

10. listopad 2024 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj
Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

9. listopad 2024 10:54
Životní styl, Olomoucký kraj
Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

9. listopad 2024 9:24
Památky, Olomoucký kraj
Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

21. říjen 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj
Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

10. říjen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj