ÚvodČeská nejDopravníPražské metro – jediné v České republice
Dopravní

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.
První oficiální projekt na stavbu podzemní dráhy v Praze vznikl zřejmě v roce 1898. Hlavní linka měla vést z Karlína přes centrum města do Podolí, druhá trasa pak z Malé Strany na Vinohrady. Plány na výstavbu metra nebo podpovrchové tramvaje se objevovaly i za první republiky a záhy po druhé světové válce, nakonec ale uspěl až návrh ze 60. let.

Metro se nakonec začalo stavět 6. ledna 1966, první vlaky se po trati C mezi stanicemi Florenc a Kačerov rozjely 9. května 1974. Praha se podzemní dráhy údajně dočkala jako čtyřicátá čtvrtá světová metropole. V létě 1978 byl zprovozněn první úsek linky A a současně vznikla první přestupní stanice, Muzeum. Trasa B byla uvedena do provozu v roce 1985. V následujících desetiletích se všechny linky postupně prodlužovaly do okrajových částí rozrůstajícího se hlavního města. Plánovaná trasa D, s jejímž uvedením do provozu se počítá v roce 2029, má být v Praze první a zatím jediná řízená počítačem a bez strojvedoucích. Řeší propojení sídlišť na jihu města s centrem Prahy při případné výluce Nuselského mostu. Začíná u stanice Náměstí Míru na trase A, kříží trasu C ve stanici Pankrác a pokračuje až na jižní okraj města do Písnice.

Jak vypadalo první metro můžete vidět v Muzeu MHD ve vozovně Střešovice, kde je vystaven jeden vůz. Další tři Dopravní podnik hlavního města Prahy uchovává jako historickou soupravu a zařazuje ji do provozu na trase C při různých výročích. Podle průzkumu, který provedl vydavatel turistických průvodců Time Out, má Praha hned po Berlíně druhý nejlepší systém městské hromadné dopravy na světě. Pražské metro pokrývá přehlednými linkami téměř celé město. Každá linka má svůj vlastní estetický charakter, od fotogenických bublinkových fasád na lince A až po futuristický design na konci linky C. Žlutá linka B se rozprostírá mezi nimi a pro každého, kdo se o toto období zajímá, má několik kuriózních komunistických pozůstatků.
 

Metro Praha – trasy

Síť pražského metra se skládá ze tří linek A, B, C, na kterých jezdí soupravy každé 2–4 minuty ve špičkách, každých 5–10 minut v ostatních obdobích. Všechny linky metra jsou v provozu od 5:00 do 24:00 hodin. Dopravcem na všech linkách metra je Dopravní podnik hl. m. Prahy a.s.
 
  • A Nemocnice Motol – Skalka – Depo Hostivař: Depo Hostivař, Skalka, Strašnická, Želivského, Flora, Jiřího z Poděbrad, Náměstí Míru, Muzeum, Můstek, Staroměstská, Malostranská, Hradčanská, Dejvická, Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny, Nemocnice Motol. Výstavba linky započala v roce 1973 a svého otevření se dočkala o pět let později. Je přibližně 17 kilometrů dlouhá a podzemní dráha stihne svou trasu projet za 34 minut.
  • B Zličín – Černý Most: Černý Most, Rajská zahrada, Hloubětín, Kolbenova, Vysočanská, Českomoravská, Palmovka, Invalidovna, Křižíkova, Náměstí Republiky, Můstek, Národní třída, Karlovo náměstí, Anděl, Smíchovské nádraží, Radlická, Jinonice, Nové Butovice, Hůrka, Lužiny, Luka, Stodůlky, Zličín, Zličín – Depo. Stavební práce na lince B byly zahájeny roku 1979 a veřejnosti se otevřela na konci roku 1985. Má největší počet stanic a zároveň je také nejdelší. Její absolutní délka je 25,6 kilometru a za ideálních podmínek ji souprava zvládne projet za 41 minut.
  • C Háje – Letňany: Háje, Opatov, Chodov, Roztyly, Kačerov, Kačerov – Depo, Budějovická, Pankrác, Pražského povstání, Vyšehrad, I.P.Pavlova, Muzeum, Hlavní nádraží, Florenc, Vltavská, Nádraží Holešovice, Kobylisy, Ládví, Střížkov, Prosek, Letňany. Její provoz byl zahájen roku 1974 po osm let trvající výstavbě. Trasa má 20 stanic, dlouhá je 22,7 kilometru a vlaková souprava ji stihne projet za 38 minut. Jedná se o nejvytíženější trať s největší přepravní kapacitou jezdící ve špičce v intervalech okolo jedné minuty.

Pro snadnější přístup do stanic metra můžete využít výtahů či plošin. Bezbariérová zařízení usnadňují cestování zejména vozíčkářům, nevidomým, seniorům, cestujícím s kočárky, zavazadly či jízdními koly.
 

10 NEJ pražského metra

  1. Nejdelší a na zastávky nejpočetnější je trasa B, jejíž délka je takřka 26 kilometrů a má 24 zastávek. Po ní následuje trasa C (23 kilometrů, 20 zastávek).
  2. Nejkratší je trasa A (17 kilometrů, 17 zastávek).
  3. Nejhlubší stanice je Náměstí Míru, kde jsou koleje 53 m pod zemí; má také nejdelší, 87 metrů dlouhý eskalátor.
  4. Nejkratší vzdálenost mezi dvěma stanicemi je 425 metrů dlouhý úsek mezi stanicemi Hlavní nádraží a Muzeum.
  5. Nejdelší mezistaniční úsek metra měří 2 748 metrů a je mezi Nádražím Holešovice a stanicí Kobylisy.
  6. Rajská zahrada na sídlišti Černý Most se stala první stanicí, kde jsou nástupiště ve dvou úrovních: vlaky z centra přijíždějí do prvního nadzemního podlaží, vlaky směřující do města na druhé podlaží. Stanice získala titul Stavba roku 1999.
  7. Nejvytíženějšími stanicemi jsou I. P. Pavlova a Dejvická.
  8. Nejvytíženější úsek metra je I. P. Pavlova – Vyšehrad – Pražského povstání.
  9. Mezi nejméně využívané stanice patří Kolbenova a Radlická. U ní mělo stát sídliště, ale po roce 1989 ze stavby sešlo.
  10. Otevření pražského metra inspirovalo vznik sladkého Metro dezertu, který tvarem i počtem čtyř kusů v balení připomíná první robustní sovětské soupravy.


Jak si koupit lístek na metro

Jízdenku na MHD v Praze si zakoupíte snadno v automatech na výdej jízdenek PID, které naleznete ve všech stanicích metra a ve vybraných zastávkách povrchové dopravy. Také je lze pořídit v informačních střediscích DPP nebo v trafikách. A samozřejmě si můžete koupit i elektronickou jízdenku pomocí SMS do svého mobilu na 30 a 90 minut (za 31 a 42 Kč) a také 24 a 72 hodin. Stačí napsat na číslo 90206 ve tvaru DPT31 (30 min.), DPT42 (90 min.), DPT120 (24 hod.) nebo DPT330 (72 hod.). SMS s kódem jízdenky dostanete za 3 minuty a je třeba ji mít platnou už při nástupu do spoje.
Můstek na Můstku – kus středověku ve stanici metra A Památky

Můstek na Můstku – kus středověku ve stanici metra A

Víte, jaké tajemství skrývá stanice metra Můstek? Jsou zde archeologické vykopávky středověkého kamenného můstku, který vedl přes hradební příkop. Byl objeven během výstavby trasy metra A v roce 1978 a dodnes je k vidění ve vestibulu stanice.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Pražské turistické zajímavosti jsou snadno dostupné veřejnou dopravou

Pražské turistické zajímavosti jsou snadno dostupné veřejnou dopravou

Pražská veřejná doprava je podle průzkumu vydavatele turistických průvodců Time Out druhá nejlepší na světě. 96 procent Pražanů je s MHD v Praze spokojeno. A není divu, pohodlné metro pokrývá téměř celé město a některé tramvajové linky jsou doslova vyhlídkové. Většina významných památek se nachází od veřejné dopravy na dosah ruky. Nechte doma auto a vydejte se po pražských památkách veřejnou dopravou.

Muraly v metru na Florenci Kultura

Muraly v metru na Florenci

V rámci programu Umění pro město Galerie hlavního města Prahy a Dopravního podniku vznikly na nástupišti metra linky C ve stanici Florenc muraly od Michala Škapy a Matěje Olmera. Z rutinního čekání na metro se tak stal kulturní zážitek.

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.

Nuselský most – most, kterým jezdí metro Památky

Nuselský most – most, kterým jezdí metro

Železobetonový most spojující Nové Město s Nuslemi je dlouhý 485 metrů a široký 26,5 metru. Podpírají ho čtyři pilíře, které v průměru ční více než 40 metrů nad údolím. Výška tubusu pro metro činí 6,5 metru, přičemž tloušťka stěn dosahuje od 30 do 110 centimetrů. Po povrchu vede šestiproudá silnice.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Vítězné náměstí v Dejvicích zvané Kulaťák Památky

Vítězné náměstí v Dejvicích zvané Kulaťák

Srdcem pražských Dejvic je Vítězné náměstí, místními díky svému tvaru přezdívaný Kulaťák. Zcela kulatý je však jen velký kruhový objezd, jenž tvoří zdejší dominantu. Celé náměstí s pěšími zónami, metrem A, armádními budovami, zelení a ústím čtyř hlavních ulic tvoří tvar plné podkovy.

Stanice metra Střížkov Památky

Stanice metra Střížkov

Stanici metra Střížkov udělila v roce 2009 Evropská asociace ocelových konstrukcí jedno z devatenácti mezinárodních ocenění za vzhled.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze Památky

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Nákupní centrum DBK na Budějovické Památky

Nákupní centrum DBK na Budějovické

Obchodní a nákupní centrum DBK (Dům bytové kultury) se nalézá v Praze 4 na Budějovické. Postaven byl v 60. a 70. let 20. století podle projektu Věry Machoninové. Dnes je chráněnou architektonickou památkou s mnoha zajímavými detaily.

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště Kultura

Mural Nové Butovice u autobusového nástupiště

Prostor autobusového mini terminálu v Nových Butovicích ozdobil roku 2020 mural malíře ZebOne, který se zabývá graffiti.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Mural u metra Bořislavka Kultura

Mural u metra Bořislavka

V rámci projektu Umění pro město vznikl na Bořislavce zajímavý mural. Jeho autorkou je výtvarnice Veronika Zapletalová.