ÚvodČeská nejHistorickéEggenberkové – šlechtický rod, který vládl Krumlovskému vévodství
Historické

Eggenberkové – šlechtický rod, který vládl Krumlovskému vévodství

Do bohatého historického vývoje Českého Krumlova se zapsaly čtyři šlechtické rody: páni z Krumlova a Rožmberkové, pocházející z rozvětveného rodu Vítkovců, Schwarzenberkové a knížecí rod Eggenberků. Ti přišli do Čech ze Štýrska během třicetileté války.
V roce 1621 získal Jan Oldřich z Eggenberku od císaře Ferdinanda II. jako úhradu dluhu panství Prachatice, o rok později Český Krumlov a Netolice, v roce 1623 pak přikoupil Zvíkov a Orlík, a později i Vimperk. Tím vznikl základ rozsáhlého jihočeského eggenberského panství. Od roku 1625 Eggenberkové razili vlastní mince a v roce 1628 císař povýšil jejich krumlovské panství na knížectví s vévodským titulem; v Českém království se podobného vyznamenání dočkali jen Albrecht z Valdštejna a Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic. Když se o deset let později syn Jana Oldřicha Jan Antonín I. z Eggenberku (1610–1649) coby císařský vyslanec účastnil diplomatické cesty do Vatikánu k papeži Urbanovi VIII., nechal si vyrobit honosný zlatý kočár. Ten je dnes vystaven na zámku Český Krumlov v Eggenberském sálu. Kočár byl zhotoven z ořechového dřeva a pokrytý plátky pravého zlata, železné části konstrukce byly potaženy zlaceným stříbrem, čalounění bylo provedeno černým sametem se zlatými výšivkami.

Za Jana Kristiána I. z Eggenberku (1641–1710) byla zahájena první barokní přestavba krumlovského zámku. Společně s manželkou Marií Ernestinou (1649–1719), pocházející z rodu Schwarzenbergů, také v Českém Krumlově založili první barokní divadlo, francouzskou zahradu a stálou zámeckou kapelu, do města zvali významné malíře a architekty, rozšiřovali obrazové sbírky a zámeckou knihovnu. Po nečekaném vymření všech mužských potomků rodu přešly eggenberské majetky právě na Marii Ernestinu, která je odkázala svému synovci Adamovi Františkovi ze Schwarzenbergu. Pod správou rodu Schwarzenberků pak Český Krumlov zůstal až do doby po druhé světové válce.
 
Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách Památky

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě – v rekonstrukci Památky

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě – v rekonstrukci

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder. Pokračuje jeho rekonstrukce.

Kláštery Český Krumlov Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Poznejte barokní perly Českého Krumlova

Poznejte barokní perly Českého Krumlova

Český Krumlov je jedním z nejkrásnějších historických měst na planetě. Labyrint úzkých a tajemných středověkých uliček, hrdých renesančních a gotických domů, důstojných klášterů i vznešených chrámů, dotvořený do úchvatné malebnosti meandry řeky Vltavy, je korunován jedinečným zámeckým komplexem. Dá se říci, že právě tam zanechalo baroko skvosty, jaké už jinde nejsou k vidění. Především jedno z nejlépe zachovaných barokních divadel na světě, pak pozoruhodnou dominantu Plášťového mostu, a barokní zahrady, které byly vlastně pokračováním divadelní scény do přírody.

Projděte se Českým Krumlovem – perlou UNESCO

Projděte se Českým Krumlovem – perlou UNESCO

Neexistuje lepší místo pro vychutnání magické atmosféry, než jihočeský Český Krumlov. V historickém centru Českého Krumlova, obkrouženém smyčkou řeky Vltavy, na vás čeká spleť úzkých křivolakých uliček, náměstíček a tajemných zákoutí. Není divu, že tohle město má své čestné místo mezi památkami UNESCO.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Poutní místo Svatý kámen Památky

Poutní místo Svatý kámen

Původ poutního místa Svatý Kámen sahá až do první poloviny 16. století, kdy se objevily legendy, vážící se k balvanu, rozdělenému na dvě části, ležícímu nedaleko Rychnova nad Malší.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Renesanční radnice v Českém Krumlově Památky

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Radnici najdete v Českém Krumlově na náměstí Svornosti. Jedná se o renesanční budovu ze druhé poloviny 16. století, kterou zdobí znaky města, Českého království a rodové znaky Eggenberků a Schwarzenberků.

Netolická obora Příroda

Netolická obora

Bývalá rožmberská obora, zvaná Netolická, je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině. Rozkládala se v prostoru na západ od okraje města Netolice. Obora ze 16. století je dodnes příkladem unikátně zachovalé historické jihočeské krajiny s řadou starodávných rybníků.

Městská památková rezervace Český Krumlov Kultura

Městská památková rezervace Český Krumlov

Městskou památkovou rezervaci Český Krumlov tvoří historické jádro města, které bylo prohlášeno MPR již v roce 1963. Dominantními památkami jsou hrad a zámek Český Krumlov a gotický kostel sv. Víta.

Plášťový most v Českém Krumlově Památky

Plášťový most v Českém Krumlově

Krásný Plášťový most tvoří monumentální arkádová konstrukce, na níž spočívá vozovka a dvě patra krytých chodeb. Ty spojují zámecké interiéry s barokním divadlem a zámeckou zahradou. Barokní podoba mostu, tak, jak jej známe dnes, byla dokončena v roce 1777.

Zámecká divadla: vraťte se zpátky v čase a podívejte se, kam chodili za kulturou naši předkové!

Zámecká divadla: vraťte se zpátky v čase a podívejte se, kam chodili za kulturou naši předkové!

Na území České republiky je několik zachovaných historických divadel, z nichž některá pocházejí až ze 17. století. Seznamte se s těmi nejzajímavějšími – divadlem v Českém Krumlově, na zámku ve Valticích a Litomyšli. Objevíte kompletní historické kulisy, dekorace i kostýmy, které se před zhruba třemi sty lety používaly k pobavení aristokracie.

Pivní trasa Českým Krumlovem: Po stopách zlatavého moku aneb Krumlov a pivo Gurmánská turistika

Pivní trasa Českým Krumlovem: Po stopách zlatavého moku aneb Krumlov a pivo

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města. V roce 1347 udělil Petr z Rožmberka krumlovským mílové právo na krčmy i pivovar a město pak dostalo od vrchnosti v roce 1388 též řád pro prodej piva.

Krumlovská věž Ubytování

Krumlovská věž

Unikátní ubytování v historickém městě Český Krumlov nadchne kdejakého milovníka historie a kultury. Penzion z roku 1502 nabízí dva samostatné apartmány, se dvěma pokoji a vlastní koupelnou. Nechte se unést romantickým posezením s krásným výhledem na město.